1G’den 5G’ye Gelişim Özeti

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

GSM:

Bu makalemizde ise GSM nesillerini yıllar içerisindeki gelişimini, dününü ve bugününü derleyeceğiz. Hazırsanız gelin bakalım GSM nasıl gelişiyor.
Öncelikle 1G 2G 3G 4G  4.5G ve yakında gelecek olan 5G den bahsederken kullandığımız G Generation yani nesil anlamındadır. Mesela 5.nesil gibi. Nesiller ilerledikçe, özelliller de hız da artar.

1G:

1G ile başlayalım; İlk nesil olan 1G cep telefonu Analog sistem şeklinde çalışabiliyor. Bu sistem sayesinde İnsanlar 1980’den 1990’a kadar telefon konuşmaları gerçekleştirerek sesli iletişim imkanı kazanmışlar.
2G ise 1990’dan 2000 yılına kadar kullanılmış bir nesil olarak bilinir. Bu nesilin en önemli özelliği ve 1G’ den farkı ise sms yollama şeklinde yazılı iletişime olanak sağlamasıdır. Ayrıca 2G teknolojisinin data hızı 64 Kbps tir.

3G

3G’ye geçilmeden araya GPRS, EDGE ve MMS teknolojilerinin girmesiyle ismi 2,5 G 2,75 G ‘ ye kadar çıkmıştır. Bugüne göre çok yavaş olsa bile internette gezinme olanağı bulunmuştur.
Data hızı 384 Kbps’lere dayanmıştır. Ardından gelecek nesilin güçünü müjdeler niteliktedir sanki.
3G teknolojisi sonunda gelmiştir. Akıllı telefonlar bu nesilde kullanılmaya başlanmıştır. İlk görüntülü konuşma 3G teknolojisi sayesinde olanak bulmuş ve bu teknoloji hızla yayılmıştır.

Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonlar, hızlı web konforu, mobil oyunlar,videolar vs seklinde ilerlemeye devam etmektedir.
Derken 4G ile sanal olak uçmaya başladık!
4G teknolojisi sayesinde çok daha yüksek hızda data alışverişinin yapıldığı bir tekneloji kullanmaya başladık. Neredeyse donmaya takılmaya hiç rastlamadan rahat rahat izliyor,oynuyor, sanal dolaşım yapıyor, paylaşıyorduk. Bu teknoloji bugun ise  4.5G ‘ ye yükselmiş durumda.

Hız

Yani 100 Mbps hızları görebildiğimiz nesil. HD video paylaşımı, çok yüksek hızda dosya indirme ve yükleme gibi hayal güçümüzü zorlayan gerçek özellikler.
Yakında geçeceğimiz nesil 5G, saniyede 20 Gigabit hıza ulaşması beklenmekte.

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments