20 DK İçinde Bedava Web Sitesi Kurmak

Merhaba, Bu yayının konusu bir web sitesi kurmak, ama bedava! Hem de hiçbir istenmeyen reklama web sitenizde yer vermeden. İsteğinize göre de çok düşük maliyetler karşılığında .com, .net, .org vb alan adlarını da alabilerek yüksek imajlı, harika bir web sitesi kurmaya hazırsanız gelin birlikte başlayalım. Bedava web sitesi nasıl kurulur? Web sitesi kurma konusunda nelere ihtiyacımız olacak? Kod bilgisine kadar ihtiyacımız olacak? Öncelikle şöyle yapın, buraya gidin, buraya başvurun gibi değil tamamen sıfırdan bir web sitesi kurmayı yayının sonuna kadar birlikte öğreneceğiz.

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Hoş geldiniz. Yaklaşık yarım saat içinde bir web sitesini, bedavadan kurabilmemiz için öncelikle blogger.com adresine gitmemiz gerekiyor.
Açılan sayfada ” BLOĞUNUZU OLUŞTURUN” şeklinde bir buton bulunmakta, bu butona tıklayarak ilerleyebilmek için bir gmail hesabınızın olması gerekiyor. Google’ da “Gmail oluştur” şeklinde arama yaparak sadece 2 dk içerisinde ücretsiz bir Gmail hesabı oluşturabilirsiniz. Bu yayınımız Blogger tanıtımından öte; Blogger’da bir web sitesi kurma konusunu adım adım işleyeceğimiz bir konu olduğundan dilerseniz blogger tanıtımı için daha önceki hazırladığımız yayına da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Gmail hesabınızı da aldıysanız artık “Blogunuzu oluşturun” butonuyla yolumuza devam edebiliriz. Yeni sayfada gmail adresinizi girerek devam etmeniz istenecek. Bir sonraki adımda ise, artık web sitemizin bilgilerini girmemiz gerekecek. Başlık alanına site adınızı, adres kısmına da alan adımızı girmemiz gerekiyor. Örnek; Ativiterest şeklinde bir başlık ve alan uzantısı olarak; aktiviterest.blogspot.com şeklinde bir web sitesi kurabiliriz.
Buradaki asıl önemli nokta ise, kuracağımız web sitesinin başlığı, alan uzantısı ve teması web sitemizin konusu ile alakalı olmalıdır. Örneğin magaza.blogspot.com şeklinde bir alan alıp, web sitenizin içeriğine mağaza ile alakasız içerikler eklememelisiniz. Yine aynı bölümde alan uzantısını da hallettikten sonra sizlere bir tema seçmeniz için seçenekler sunulacak. Alan uzantınız ve başlığınız daha sonra isteğinize göre değişebilir, hatta satın alabileceğiniz .com gibi uzantılarda eklenebilir. Tema seçiminizi de yine konunuz ile ilgili olacak şekilde tamamladıktan sonra artık sizin de bir web siteniz var.

webs sitesi ilk adım

Kontrol Paneli

Açılan yeni sayfa sizin kontrol panelinizdir.
Kontrol penelimizin sol kısmında; aktiviterest yani web sitelerimizin listesi, ( ayni gmail hesabıyla birden çok web sitesi açarak buradan yönetebilirsiniz.) blog görüntüle, sayfalar,  (sayfalar, birazdan galeri oluştururken işimize yarayacak.) istatistikler, yorumlar, kazançlar, yerleşim, tema ve ayarlar gibi sık kullanacağımız butonlar bulunur. Orta kısımda da; Etiket, yayınla, yeni yayın oluştur ve taslak gibi seçeneklerimiz mevcut. Sağ kısımda yer alan butonlar ise; Aslında ortanın devamıdır. Bir editör panelinde gösterilmesini istediğiniz yayın sayınızı, yayınlarınıza arama yöntemi kullanarak ulaşmanızı sağlayan seçenekler bulunmaktadır. Bu adımda “bloğu görüntüle” butonuna tıkladığımıza, web sitemizin ana sayfası açılır ve içerisinde bir yayın bulunmadığına yönelik açıklama karşımıza çıkar.

ilk ana sayfa

İçerik Oluşturma Ve Ekleme

Yeni bir içerik oluşturmak ve bu içeriği sitenizde yayınlamak için “Yeni Yayın” butonuna tıkladığımızda bir içerik editör paneli açılmakta. Açılan bu editörde” yayın başlığınız, yayın içeriğiniz, kod ve yazı biçimleri seçenekleriniz, görsel ve video ekleme gibi sonsuz özellikte butonlar yer almakta.
Kısaca bahsedelim; içeriğinizi yazı olarak oluşturduğunuz esnada, bağla butonunun sağındaki ilk butonla görsel, 2. butonla da video ekleyebilirsiniz. Ayrıca ana başlığı üst kısma ekledikten sonra yayınınızdaki diğer başlıkları da “normal” yazan açılır menü butonunu kullanarak alt başlıklara dönüştürebilirsiniz. Yazınıza Kategori oluşturmak için; En sağdaki kapat sekmesinin altında etiket butonu bulunmakta. Tüm bu işlemleri hallettikten sonra “yayınla” butonuna tıkladığımızda, editör paneli açılır ve az önceki yayınımız buraya eklenmiş olur.
“Bloğu görüntüle” butonuna tıkladığımızda artık web sitemizde bir içerik olduğunu görebiliriz. Web sitesi kurmak işte bu kadar kolay!

ilk yayın

Yayın Gövdesi

Oluşturduğumuz yayın ile birlikte, yorum alanı, paylaş butonu, yayınlanma tarihi ve yayın etiketi de tıpkı sayfa üst ve alt kısımları gibi otomatik olarak sayfamıza eklenmiş durumda. Peki yayın gövdemize başka neler ekleyebiliriz?
Editör panelinin sol kısmında bulunan “yerleşim” butonuna tıklayarak, açılan sayfadan da “sayfa gövdesi” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan seçeneklerden dilediğinizi ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Örnek; Tepkiler butonuna tıklayarak “Beğendim, Beğenmedim” gibi tepki butonları ekleyebilir, yazar veya gönderen ismi ekleyebilir, kayıt tarihi biçimini düzenleyebilir ve bunun gibi alanları düzenleyebilirsiniz. Ayrıca Aynı menüde bulunan gadgetler sayesinde, web sitenizdeki dilediğiniz alana logo, arşiv, popüler yayın, iletişim formu, listeler, çeviri gibi eklentiler yükleyebilirsiniz.

govde

Web Sitesi Tasarımı

Web sitesi tasarımını gerçekleştirebilmeniz için tema seçimi ve düzenlemesini yaparak harika bir web sitesi kurmak için; editör paneldeki “Tema” butonunu tıklayarak bir tema seçebilirsiniz. Burada Soho, Emporio, Contempo, Dinamik görünümler ve resim pençeresi gibi seçenekleriniz bulunmakta. Seçilen bir temayı düzenlemek için “Özelleştir” butonunu kullanarak web sitesi tasarımınızı oluşturabilirsiniz.
Ayrıca internet üzerinde ücretsiz logo oluşturucu web siteleri ve mobil uygulamaları kullanarak 10 dk içinde bir logo oluşturabilirsiniz.
Sitenizin en alt kısmında bulunan “Blogger tarafından desteklenmektedir.” şeklindeki yazıyı kaldırmak isteyenlere tavsiyemiz; eğer web sitenizdeki size ait olmayan bir içeriği istemiyorsanız, bunu silmek en doğal halkınızdır. Google’ Blogger tarafından desteklenmektedir yazısını kaldır” şeklinde araştırarak kolayca nasıl kaldırabileceğinizi bulabilirsiniz. ( Bu konunun detaylarını burada anlatmamız etik olmaz. Araştırarak kolayca bulabilirsiniz.) Tasarım konusunda son olarak; mevcut temalar sizinle uyumsuz ise internet ortamında ücretli veya ücretsiz sonsuz sayıda temaya da ulaşabilirsiniz.

web sitesi

Fotoğraf Ve Video Galeri

Web sitenizin bir alanında fotoğraf galerisi ya da video galerisi oluşturmak istiyorsanız yapacağınız şey aslında çok basit!
Sayfalar kısmından yeni bir sayfa oluşturarak, oluşturduğunuz sayfanıza videoları, hem bilgisayarınızdan hem de Youtube üzerinden kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Galerinizi daha havalı hale getirmek için internette bulunan satır, sütun ve çizgi kodlarını videolarınızın aralarına ekleyebilirsiniz. Ayrıca internet ortamında Blogger için uygun yüzlerce html kodlar bulunmaktadır. Bu kodlardan da faydalanarak fotoğraf galerileri, iletişim formları, forumlar, sosyal medya ikonları gibi sonsuz eklenti oluşturabilirsiniz.
Adsense sayesinde para kazanmak, anahtar kelime ve seo ayarları, alan adı satın alarak aktif hale getirmek gibi konuları bir sonraki teknoloji yayınımızda sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Böylece bir Verimisyon yayınında daha sona gelmiş durumdayız.
Bir web sitesi kurabilmek ve web sitesi tasarımı oluşturabilmek için yüksek tutardaki web sitesi fiyatlarına katlanmanıza gerek kalmadan ücretsiz ve kolayça bir site nasıl kurulur? Temasını işledik. Bu konuda destek gerektiren tüm adımları aşağıdaki yorum alanından bizlere ulaştırarak destek alabilirsiniz. Bir sonraki Verimisyon yayınında görüşmek üzere, iyi çalışmalar.

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Aydın Aydı
Mayıs 22, 2020 14:30

👍