2020 Nasıl Geldin Öyle? Sırada Ne Var?

Depremler ile sarsılırken şimdi virüs ile dünya şokta. Devletler insan ile birlikte virüsün yayılmasını önlemek için kümeleşme ve seyahat sınırlamaları getirdi. Sınırları kapatarak önlem alındı. Bu yıla çok hızlı ve acılı girdik. Daha ne getirecek bu yıl bilmiyorum ama zombiler kaldı herhalde…Umarım daha can yakmadan güzel günlerini gösterir ve korkularımız sona erer. Çekirge sürüsü ülkemize girmemiş bu sevindirici… Göktaşı varmış umarız çarpmaz. Kıtlık olması da bekleniyor.
Daha 9 ay var 2021’e. Felaket tellallığı yapmak istemem ama komplo teorileri yapılsa bu kadarı hayal edilemezdi herhalde. Açlık Oyunları’na döndü dünya. Savaşı kazanan gelecek yıla girebilecek. Dünya ‘da bir ülke karantina yerine kontrollü bulaştırma ve bağışıklık kazanmanın gerektiğini savundu. Önlemez olduğundan yola çıkarak bir nevi sağlam insanların yaşaması hasta olanlardan kurtulma gibi saçma bir kumar oynama kararı aldı… Bakalım daha tuhaf neler olacak.
Enfeksiyon ve virüs kaynaklı hastalıktan kurtulmak için ya da buluşmasını önlemek için el yıkama alışkanlığı kazanmaya uğraşıyoruz . Hazırlıklı olmalıyız ve bu canavarı unutmadan yaşamaya alışmalıyız. Umarız korkularımızı artıracak bir kargaşa ve salgın olmaz. Dünya Sağlık Örgütü pandemi ilan etti.
Temizlik
Bireysel olarak bir çok dünya toplumundan daha temiziz. Övünülecek bir durum. Paylaşılan istatistiklere bakınca mutlu oluyoruz. Aslında bu virüs neden hala bulaşmadı düşüncemizde ; alınan önlemler ve bireysel dikkatle hijyen özellikleriyle yapılanların faydaları.Yüzlerce yorum okuyoruz sosyal medya mercilerinde özellikle otobüs ve metrobüslerde her yer kolonya kokuyormuş. Sevindirici bir haber.

 

Önlemler ve Virüs
Bu virüs pislik ile doğru orantılı ilerlediği açık. Sürekli temiz olmalıyız. İşin tuhafı dünya nüfusunun %40 yani 3 milyara yakın insanın evinde temizlik için lavabo bile yok. Temizlik suyla olmalı umarım su vardır yakınlarında. Çok üzücü değil mi? Anlaşılan bu virüs daha çok can yakacak.

 

  • Mutlaka elinizi sabun ile uzun süre yıkayın
  • Kalabalık ortamlardan uzak durun
  • Zorunlu olmadıkça seyahate çıkmayın
  • Aile fertleriyle akrabalar ile çay muhabbetlerinize ara verin.
  • Özellikle para ile teması ,alışveriş yapayı azaltın.
  • Dışarıda bir şeye dokunmamaya çalışın.
Bu virüs bizden aslında güzel bir deyim örneği ile önlem alın diyor “kabuğuna çekilmek” dışarıdan gelecek bütün tehlikelere karşı en iyi önlem. Evde sıkılmamak ve gerilmemek için de önlem alınmalı insanlar böyle uzun süre aynı mekanda sıkışarak yaşamaya alışkın değil. Aktiviteler geliştirilmeli ve hobi olarak işler yapılmalı… Bu zaman dilimi iyi kullanılmalı… Karantina uygulanan İtalya’da insanlar balkondan birbirlerine şarkı söyleyerek motive oluyor. Gençler de sanal oyunlar oynayarak takılırken sosyal yönlerini de sosyal medyada takılarak atabilir… Bir yere kadar böyle yapabilir. Bakalım bu karantina durumundan insan ne öğrenerek çıkacak.
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments