Açıköğretim Fakültesi

Açıköğretim Fakültesi Normal yani örgün bir fakülteden farklı olarak burada yüz yüze ders işlenmeyip, fakültenin bağlı bulunduğu web ortamındaki lms üzerinden ders notlarınızın çıktılarını alarak sınav dönemine hazırlanıyorsunuz. Tercih edebileceğiniz bölümler ve hangi sınavlardan geçeceginize de hızlıca bakalım. Öncelikle açık öğretim hizmetini ülkemizde 3 üniversite sunmakta. Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Istanbul Üniversitesi. ( Istanbul Üniversitesi, açık ve uzaktan eğitim olarak geçiyor, lakin benzeri hizmeti sunmakta.)

Açıköğretim Fakültesi

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (Ata AÖF)

Atatürk Üniversitesi, Erzurum merkezli bir üniversitedir. Sınav merkezleri Türkiyenin hemen heryerinde bulunan liseler ve orta okullardır. Sınavlarda geçme notu çan eğrisine bağlı olarak değişebiliyor, fakat yukarıda belirttiğim diğer iki üniversiteye göre kolaylık derecesi daha fazladır.
Akademik sene, bahar ve güz yarıyılı olarak iki dönemden oluşur. Vize, final ve bütünleme sınavlarına ek olarak mezuniyet 3 ders sınavi da bulunur. Fakültenin yaz okulu bulunmamaktadır.
Harç ödemesi genellikle dönem başlamadan, materyal ücreti şeklinde banka hesapları ile ödenebilmektedir.
Evrak kayıt, fotokopiler, öğrenci kartı, diploma gibi üniversite ile yapacağınız evrak alışverişlerini PTT üzerinden gerçekleştirmektesiniz. Evrak alışverişinizi gerçekleştireceğiniz adres; Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Dekanlığı Yakutiye Erzurum şeklinde olmaktadır.

Açıköğretim Fakültesi Bölümleri

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bölümleri

Açıköğretim fakültesi bölümleri konusunda Atatürk Üniversitesi oldukça fazla seçenek sunmakta.
Öncelikle önlisans bölümlerine bakacak olursak; Adalet, çocuk gelişimi, dış ticaret, halkla ilişkiler, ilahiyat, iş sağlığı ve güvenliği, sağlık kurumları işletmeciliği ve bilgi yönetimi gibi daha birçok bölüm bulunmakta.
Lisans bölümlerinde ise; Halkla ilişkiler ve tanıtım, işletme, sosyoloji ve sosyal hizmet bölümleri bulunuyor.
Ayrıca lisans tamamlama bölümleri de acil yardım ve afet yönetimi, sağlık yönetimi ve sosyal hizmet bölümlerinden oluşuyor. Bölümlerin tamamını incelemek için Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi web sayfasinı ziyaret edebilirsiniz.

Açıköğretim Fakültesi Yaz Okulu

Açıköğretim Fakültesi Yaz Okulu

Açıköğretim fakültesi yaz okulu kavramı, vize ve final sınavları sonrası yaz aylarında eğitimin devam etmesi sonrasın dönem sonu sınavı şeklinde bir sınavın daha yapılması durumudur. Anadolu üniversitesinde bulunan yaz okulu uygulaması, Atatürk Üniversitesi’de bulunmuyor. Bunun yerine Atatürk Üniversitesi, bütünleme ve 3 ders sınavı uygulamalarını sunmakta. Ayrıca yaz okulu hizmeti ücretli bir hizmettir.

Açıköğretim Fakültesi Sınavı Ne Zaman Yapılıyor?

Açıköğretim Fakültesi Sınavı Ne zaman Yapılır?

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi sınavı ne zaman yapılır sorusunun cevabı, üniversitenin belirlediği akademik takvimde detaylı olarak bulunuyor. Sınavlar genel zamanlarda yüzyüze yapılıyor. Fakat pandemi süresince sınavlar online ortamlarda yapılmakta. Geçme notu, sınava girenlerin ortalamasının belirlediği çan eğrisi sistemiyle oluşturulmaktadır. Harf notu FF üzeri olan tüm notlar geçerlidir. sınavda 4 yanlış cevap, 1 doğru cevabı elemektedir. Not ortalamanız, vize puanınızın %30’u ve final veya bütünleme puanınızın %70 alınarak hesaplanır. Öğrenci bilgi sistemi üzerinden alınan sınav giriş belgesi ve kimlik ile sınava girebilirsiniz. Ayrıca mezun olan önlisans programı öğrencileri, eğitim hayatına ister sınavsız ikinci ünüversite ile veya DGS yoluyla lisans eğitimi şeklinde devam edebilirler. Lisans programı mezunları ise, sınavsız ikinci önlisans veya lisans ya da yüksek lisans programlarını tercih edebilirler. Yüksek lisans nasıl yapılır? Konulu makalemize de bakabilirsiniz.
Bir sonraki eğitim makalesinde Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi üzerine derlemelerde bulunacağı. konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıya yorum bölümüne bırakabilirsiniz.

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments