Akademik Plan Yaparken Üniversite

Evrensel bilginin oluşturulduğu bulunduğu ve paylaşıldığı tartışıldığı mecra olarak karşımıza çıkan bu yapı ülkelerin gelişmişlik düzeylerine ön ayak olan bilimsel kurum olarak tarif edilebilir. Artan nüfus okuyan kitleyi de artırmış ;masa başı iş ,iyi kazanç ,saygınlık gibi nedenlerle ön plana çıkan okuma isteği en tıkanık dönemini yaşıyor. Peki sorun nerede?

Nicelik Nitelik Sorunu

Ne kadar çok okursanız okuyun eğer piyasanın aradığı bir dal okumadıysanız işiniz zor. Ekmek artık aslanda değil aslanın kemiklerinde. İşinizde derin Bilgi beceri ve tecrübe istiyor. Bu durum mezun sayısındaki yığılmanın fazlalığına neden olan ana sorun ve iş olanaklarının iş dallarının artmaması bu sürecin devam edeceğinin göstergesi. Sayısal fazlalık kalite değil toplumsal yığın ,kalitesiz ve işlevsiz birikim boş uğraş olarak göze çarpıyor. Ülkemiz insanı her şeyden anlar ama hiçbir şeyi tam olarak becerip yapamaz.

Ne Yapmalı?

Akademik plan yaparken bilimsel yaklaşım, iş olanakları , prestij önemli değildir. Yaptığın işten keyif almak önemlidir. Düşünsenize cerrahi alanda doktor oldunuz fakat kan sevmiyorsunuz ömrünüz boyunca hem işkence çekeceksiniz hem de gereksiz yer işgal edeceksiniz.
Bu duruma düşmemek için,
 •İstediğiniz şeyi ilgi ve yetenekleriniz çerçevesinde net olarak belirleyin.
•Yapılacaklar listesi oluşturun.
•Süreç ve sonuç araştırması yapın.
•Muhtemel olumsuzlukları not edin.
•Hedefe ulaşmak için sabırla gayret gösterin.
•Sürü psikolojisini bırakın.
•Her iş bir sanat dalıdır . Bu duyguyla üretmek için çabalayın

 

Neyi Eleştiriyoruz?

Başlayacağınız akademik çalışma ne olursa olsun sıfırdan yola çıkacağınız için önceki bildiklerinizi lütfen unutun. Şimdi bu zor şartlar altında (kimse kolay olduğunu belirtmez) yönünüz ile hedefe ilerleyin.
Bütün köşeler tutulmuş seçenekler az yapılacak işlerin geçerliliği dar bir kapsamda kalıyor. Okumak başından sonuna kadar zorluklarla dolu. İşin ehli olduğunuzu düşünsenizde… Karamsar bir tablo çizmiş olsam da gerçekler bunlar. Artık yeni yollar bulup yolunuza devam etmelisiniz. Yoksa yığınların içine kendinizi de koymak zorunda olacaksınız.
Her yönüyle tuhaf bir ülkeyiz geleneklerinden kopamayan Batı ile Doğru arasında sıkışmış kimliğimiz . Arayıp bulma kaygısı yok , özgünlük yaratmak , fark ortaya koymak az sayıda…Tüm hayata hazırlanma ve geçme yönünde de aynı özellikleri tekrarlıyoruz. Sıkışmış , daralmış, hayalleri çalınmış…
Çabalarımız boş , dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz.

Çözümler

Bu ülkenin meslek gruplarına bakalım mikro düzeyde yapılanmamış aynı şeyleri tekrar eden yenilenemeyen akademik sistemin içindeyiz. Yön verecek, üretecek , ışık olacak bilim merkezi üniversiteler amaçları dışında ; ezberle, taklit et, kopyala, yapmıştır, demiştir gibi  klişe cümleler ile devam ediyoruz. Bu ülkenin her şehri ilçesi ve beldelerinde kaldırıma bakarak insana verilen değeri görebilirsiniz. Bireyin en çok kullandığı bu yerler için bir mühendislik alanı yok. Çok önemsiz olduğundan mı? Aman ne gerek var aymazlığından mı? Bir örnek vereyim binlerce yıllık birikime sahip ülkemizde kütüphanelerde, arşivlemeyi yapabilen meslek dalından daha yeni mezunlar vermeye başladık. Adı Bilgi ve Belge Yönetimi . Eksikliğimiz buradan bakılınca net olarak görülüyor. Aydınlık bir geleceğe hedeflerinizle ulaşmak, düşünmek , yazmak konuşmak ve harekete geçmekle olur. Bunların yapılması yapılmamasından daha ekonomik ve zahmetsizdir. Şartların oluşması sizin elinizde…
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments