Akıllı Telefonlarımızdaki Akıl

Akıllı telefonların geçmişini düşündükçe geleceğini hayal etmekte zorlanıyoruz.
İnsan bedenin bir parçası haline gelen yokluğunda stres nedeni olan  yeni organ… Ömrü kısa işlevi bedendeki uzuv kadar hayati olan bu nesne ekonomik savaşın metası haline bile geldi. Gücü ve hizmet ettiği dünya, insanlık açısından önemli.

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Akıllı mı?

İçinde doğup yaşayarak görerek büyüyenler için pek problem olmasa da çağın gereği herkes akıllı telefonlara uyum sağladı. Bu teknoloji her alanda o kadar geliştiki artık binlerce varyasyonu aynı anda yapar, takip eder olduk. Bununla beraber 10 ‘a yakın şifreyi de hatırlamak… Maalesef. Bir yönüyle de kişisel özgürlük alanını sosyal hesaplar ile genişletirken ruhsal ve toplumsal olarak daralttı. Örnek: Nerdesin diye arayan soran eş, anne-baba … Artık gizli işler yapmak , 2-3 saat habersiz kalmak bile gereksiz azar , trip nedeni oldu. 2000 öncesi nesli hatırlayınca bir asker, bir öğrenci, bir gurbetçi nasıl yaşadı merak etmiyor değilim.

Ne Kaldı?

Sonuç olarak akıllı olan nesneler bizim aklımızı aldı. Yapay zeka tam da işlevine uygun olarak insan hareketsiz kılan zayıf varlıklara dönüştürdü. Bizim aklımızın yerine onun verdiği akıl. O kadar gelişti ki anlamlı şiir yazan robot bile yapıldı. Kitabı çıktı. Artık zahmet etmeyin akıllı nesneler ile gelecek yüzyılda iş ve uğraş kavramları değişecek yorulmadan , kalkmadan her işimizi yapabileceksiniz . Her şey akıllı bize ne kaldı?

Ne Yapmalı?

Bilinçsiz kullanımı ile birlikte felaket ortamına döndü her mecra… Sosyal paylaşım sitelerinde gençlerin;  ünlü olmak, takipçi kazanmak, tık sayısını artırmak için yaptıkları iğrenç şeyleri görünce …
Eğitim eğitim eğitim… çok acil olarak bilinçli kullanma eğitimi verilmeli yoksa sonu nasıl insanlık dışı bir şekle dönüştürüleceği kestirilemeyeceği gibi ahlak bozukluğu ile kısa yoldan popüler olma yolunda giden gençlerin aklını, ruhunu bozup ortalıkta bırakacak.
Aklımızı kullanıp doğru yolda olma umuduyla… Aklımızdaki aradığımız akılı kapatmak için bir uğraştan uzak, klavye şövalyesi olmadığımız bir us hayaliyle.
guest
210 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments