Analitik Düşünme Ne demek ? Nasıl Analitik Düşünülür?

Analitik düşünme ne demek? Bu konuya derinlemesine bakmak ve analitik açıdan yaklaşmak gerekirse; aslında çoğu zaman yaptığımız, sorunun büyüklüğüne göre, sorunu derinlemesine ayırarak, gruplandırarak ve tümdengelim veya tümevarım alışkanlıklarımıza bağlı olarak  analiz ve çözüm odaklı planlama ve uygulama yöntemidir.
Bu yönetimin işleyiş şekli nelerden oluşuyor? Bu yöntem hangi sınıf sorunları çözmekte en etkilidir? İş ilanlarında yer alan analitik düşünme şartı ile ilgili midir? Gibi sorulara gelin birlikte analitik düşünerek cevap arayalım.

Analitik düşünme ne demek? Analitik düşünmek dendiğinde aslında akla hemen üst düzey kişiler, ya da faaliyetler gelir. Ya da kesin benim sahip olamadığım özellik mi? Veya ben acaba analitik düşünebiliyor muyum? gibi sorular da gelmiyor değil.

duygular ve mantık

Peki  bu Analitik Düşünme Ne Demek ? Becerisi Nedir ?

Analitik düşünme ne demek? Analitik düşünme becerisi nedir? Aslında 2 gruba ayrılır; Bunlardan ilki, analitik düşünme olayının genel oluşumudur ve yalın halini niteler. Yani; tüme varıma dayalı, tümden gelime dayalı, geçmiş tecrübelere dayalı olarak, önceden yaşanmış sorunların tekrarlanması karşısında, geçmiş uygulamaları araştırma, derleme, planlama ve uygulama becerisi diyebiliriz. Bu grup sınıflandırmadaki eylem planları genellikle çözüm konusunda yüksek yüzdelere sahiptir. Fakat bu grubun en büyük eksiği, daha önce yaşanmamış ve yeni bir sorun ile karşılaşıldığında, bu grubun sahip olduğu çözüm özellikleri olan; tecrübe, deneyim, tümdengelim ya da dedüksiyon gibi kuramların çözüme etki edememesidir. Hemen bir örnek: Yeni Covid 19 sorunu karşısında geçmişteki salgınların ve çözünlerin etsiz kalması durumu gibi. Burada ise devreye ikici grup analitik düşünme becerisi girer. Bu grup, analitik düşünme nedir? Sorusunun da cevabını açıklar niteliktedir.
İkinci grubu oluştura analitik düşünme becerisine göre ise, deneyimlerin çok fazla önemi yoktur. Risk almaya yönelik adımlar atılabilir. Geçmişteki sorunlara yönelik uygulamaların sonuçları başarısız istatistiklerle sonuçlanmış olsa bile, bu istatistikleri yenebilme ihtimali değerlendirilebilinir. Bu grubun temel ilkesi ise; Güncel kalınması ve yeniliklere sürekli olarak açık olunmasıdır.
Bu iki grubu da temel olarak incelediğimize göre artik sadete gelebiliriz.

Analitik düşünme ne demek? Nasıl analitik düşünülebilir?

Analitik düşünmenin yol açtığı Avantajlar

Analitik düşünebildiğiniz zaman, zaten penik yapmak, telaşlanmak gibi eylemleri zaman içerisinde yenebiliyorsunuz ve bu zaman kaybını çözüm arayışlarına çeviriyorsunuz.
Kolay şüphelenebiliyorsunuz, inanılmaz rahat değilsiniz, sürekli her şeye hazırlıklısınız, sorgulayan ve kolayca inanamayan bir yapıdasınız, teyitsiz bilgilere itibar etmiyorsunuz. Ayrıca çevrenizdeki diğer bireylere göre de karşılaştığınız sorunlarla daha kesin yöntemleri kullanarak, daha başarılı şekilde başa çıkabiliyorsunuz ve sorununun yenilenmemesi için, çözüm sonrası tedbir uygulayabiliyorsunuz.
Evet analitik düşünmek aslında aynı anda birden fazla şeyi düşünebilmek veya uygulayabilmek ya da fiziksel olarak birden fazla işi daha kısa zamanda veya aynı anda yapabilmektir de. Fakat; Analitik düşünme, iş ilanlarındaki şartlardan biri olduğunda sorundur! Oradaki olay kesinlikle analitik düşünmek falan değil; dahası tek başınıza 2 kişinin işini yapabilmeniz talebidir.

Peki Siz Analitik Düşünebiliyor musunuz?

Bunu anlayabilmenin yolu bir takim anket türündeki sorular veya testlerden geçebiliyor. Mesela ilk testimize göre sizin bir bilgisayarınız var ve bazı eklentiler yüklemeniz sonucunda yavaşlamaya ve çökmeye başladı diyelim. Bu durumda yapacağınız ilk uygulama ne olurdu?
Cevabınız format atmak ise analitik düşünebiliyorsunuz. Cevabınız, önce eklentiyi arayıp bulurum ve sorunu eklenti üzerine odaklanarak çözmeye çalışırım ise üst düzey analitik düşünebiliyorsunuz. Cavabınız bilgisayarımı satarak yenisini alırım ise, analitik düşünemiyorsunuz demektir.
Bir başka tesk örneğini de beşeri ilişkilere dayandırabiliriz; Bir sevgiliniz var ve ilişkiniz sürekli sorunlar yaşayarak geçiyor. Bu durumda siz sorunun her durumda karşı taraf kaynaklı olduğuna inanıyorsanız, analitik düşünemiyorsunuz demektir.
Eğer sorunun kimde olduğunu arıyor, sorunu bularak çözmeye çalışıyorsanız, analitik düşünebiliyorsunuz demektir.
Buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkün.

Peki Bu Durumda Analitik Düşünme Eşittir Sorun Çözmek Diyebilir Miyiz?

Analitik düşünme becerisi, genel anlamda sorunlara yönelik etkili ve pratik çözümler üretmeye yönelik olsa da bazı durumlarda analitik düşünme eşittir sorunu çözmemek olabiliyor da.
Analitik düşünebilen insanların sorunlara çözüm arayışının yanı sıra yaptıkları bir diğer faaliyet ise, kar ve zarar hesabıdır. Eğer sorun çözümü, çözümden önceki zarardan daha büyük zararlara yol açacak ise analitik düşünebilen bireyler bu tip sorunları çözmemeyi tercih ederler. Yani; Örneğin bir belediye başkanısınız ve göreve yeni başladınız. Görevinizin bulunduğu alanda inanılmaz bir yol sorunu var. Bütçenizi tamamını kullansanız bile bu sorunu zor çözebiliyorsunuz. Sonuç olarak ne olursa olsun, hatta borçlanarak da olsa yol sorununu çözmeyi başardınız. Fakat diğer alanlarda görev süreniz sonuna kadar bir çalışma yapamamanıza sebep olacak bir bütçe sorununuz oldu ve siz belediye başkanlık döneminizi sadece yol problemine odaklanarak geçirdiniz.
Veya; İlkel bir toplumda bulunduğunuzu hayal edin. Dünyanın düz olduğuna inan bir toplumun içerisinde yer alıyorsunuz ve sizin dışınızdaki herkes, dünyanın düz olduğu geleneklerine kadar katmış durumda. Bu inancı çürütmek sizin elinizde, ama sonuçlarını da düşünmek şartıyla elbette.
Bir başka örnek; Evinizin bahçesinde bir yüzme havuzu var. Muhteşem, siz bu havuzda yüzmek yerine suyun yüzeyinde yürümeyi denediniz ve başarılı oldunuz. Fakat yanınızda kimse yoktu ve bu olayı sizden başka kimse göremedi. Bu olayı insanlara anlatarak, havuz ortamındaki suyun üzerinde yürümenin mümkün olduğunu, bunu denediğinizi ve başardığınızı insanlara anlatabilir misiniz? Analitik düşünebilenler risk, kar ve zarar hesaplarını yaparlarken, öngörülü de olmak zorundadırlar. Sonucu tahmin ederek, duruma göre bir sorunun çözülmemesinin daha karlı olabileceğine kanaat getirebilmeliler.

analitik düşüşme ve sonuç

Sonuç Bakımından Konuyu Ele Almak Gerekirse

Verdiğimiz örnekler ile; Analitik düşünme ne demek? Nasıl kullanılır? Kimler analitik düşünebilir sorularının cevaplarını işledik. Sorun veya sorunlar karşısında hangi adınların uygulanacağına vurgu yaparak analitik düşünme becerisini tema aldık. Analitik düşünme ne demek? kavramını en temel örnekleriyle, sorun araştırma, sorunları sınıflandırma ve pratik çözümlendirme yolu ile nasıl uygulanabileceğini de özellikleri ile inceledik. Olası bir sorun çözümünde, daha büyük sorunlar ile karşılaşmamak için, analitik düşünme kavramının her durumda sorun çözmeye odaklanamayacağını da dikkate alarak bu yayını da sonuna geldik. Sizlerle birlikte daha analitik düşünmeyi hedeflediğimiz yeni Verimisyon yayınlarında yeniden görüşmek üzere.

One Response

  1. Adam Mayıs 26, 2020

Yorum Ekle