Anne

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Anne

 

Dünyaya bir daha gelsem anne olurdum… Anne dünyanın en kıymetli varlığı. Kötü örnekleri olsa da biz güzel annelerin güzel bakan güzel yaşatan kendi çektiği çileyi örtüp evlatlarına feda edilen ömürler için onlara şükran borçluyuz. Anneler günü onlara adanmış sadece bir gün. Halbuki bütün gün onların elleriyle yükselmiştir. Umudunu kaybetmiş bir neslin sorumlusu hepimiziz. Öncelikle kadınlarımızın omuzuna yüklediğimiz yükler dur durak bilmeden iş bekleme ile onların bedenlerini ve ruhlarını amansız şekilde yorduk. Uyku yok sat yok hiçbir ücret yok… Psikolojisi bozulan annelerimiz. Onların yaptıkların işin tek sermayesi evlatlarıdır. Tek kazançları yarına bıraktıkları taze tohumlar.Annelerin bunca fedakârlıklarında genellikle yalnızdırlar ve onlara destek olacak bir eş bulamazlar. Ruhları erir durur. Tedavi yoktur. Onlar evlatlarının gülen yüzü seven ve sevilen kalbiyle ilaç bulur devaya kavuşurlar. Bir annem deyişiyle mum gibi erirler.

anne, anneler günü,

 

Cehalet

Anneleri en çok bocalatan eğitimsizlik ve tecrübesizliktir. Anneleri sağlıklı olmayan bir neslin düzgün olması beklenemez. Çünkü anneler çocukların beyni aklı ve ruhudur. Onları doğru yetiştirecek birincil kişi annedir. İkincil baba. Cehaletin parmakları arasına terk edilmiş bir anne mahpushaneye tıkılmış hücre cezası almış insan gibidir. Dünyadan ve insanlardan olaylardan haberdar değildir. Kendini dinleme işlevini yitirip kurgusal hayal âlemine geçerler. Burada suçlanacak kişi anne değildir. Onun dışındaki bütün bireylerdir. Zira o ceza alacak bir iş yapmamıştır. Mesela bir erkek çocuk doğuramadı diye kapı dışarı edilen, evden izinsiz çıktı diye öldürülen, evin köşesine hapsedilen, kadınlarımız. Ve çocukları, bunların hepsi bizim ayıbımızdır.

 

İslam dini kadını yüceltmiş. Risalet yıllarında peygamberin çizdiği ufuk ve tebliğ ettiği ilahi emir ile kadın yani anne ait olduğu yere gelmiş. Zamanla bağnazlık kendi kötü heyulalarıyla insanlar kadını şeytanlaştırmıştır. Düşünsenize ‘ Cennet anaların ayakları altındadır’ diyen bir peygamberin ruhundan ne kadar uzağız. Onların bedenlerini ve ruhlarını işkence tabi tutarak ayaklarının altıdan medet ummak ne kadar ayıp ve iğrenç bir duygudur. Öteleyip aşağıladığımız bizim annemizdir. İtip kakıp iş beklediğimiz bizim eşimiz olmuş yahut olacak çocuklarımızın annesidir. Maalesef onları en çok yok eden bizim bilgisiz ve kültürsüz bakışımız. onlara değer veremeyişimizdir. Çünkü aileden alamadığımız eğitimi asla dışarıda tamamlayamadık. Her şeyin eğitimi olduğu gibi okulda aile eğitimi de verilmeli. Bütün ülke fertleri iyi kötü doğal bir aile içinde büyüyor lakin yetersiz.

 anne, yaşlılık,

Günümüz

Günümüz modern çağı bilimsel olarak annenin eğitimine önem atfetse de beklenen seviyeye henüz dünya olarak ulaşmış değiliz. Ulaşmakta mümkün görünmemektedir. Zira midesini doyurma derdinde olan bir toplumun eğitim ve yetiştirme sırlarını öğrenmeye vakti olacağını zannetmiyorum. Ülkenin kurtuluşu bedeni ve ruhu sağlıklı anneler yetiştirmekten geçiyor. Bu durum yanlış anlaşılmasın. Ahlaki olgunluk ve eğitimsel farkındalıktan bahsediyorum. Gelecek nesillerin kurtuluşu kadına verilen değer ile yani ANNE’lerin ellerinde yükselecektir.

anne ve çocuk, aile,

Anneyi hatırladıkça emekçi ellerini hatırlarım. Yorulmayan bedeni, bitmeyen dertler ve işleri. Onlar bizimle ve bizim iç varlar. Terapileri ise bizim için harcadıkları emeklerdir. Şimdiki neslin hatası ise binlerce eğitim organı olduğu halde hala bin yıllık klasik yöntemlerle ceza- itaat -ödül ile yetiştiriyor. Bunda suçlu sistemdir.

Şuan beğenmediğimiz hayatın suçlusu ailelerimiz değildir. Kendi elimizde nasıl sınavları kazanıp iş sahibi olduksa meslek öğrenip usta olduksa bunu da becerebiliriz. Yoksa oturup şimdiki hayatımıza günah keçisi arayıp geçmişteki olaylara Freud tarzı yaklaşıp geçmişi aileyi suçlamak çok bencilce ve düşüncesizce olur. Onlar iyi ya da kötü bizi bu günlere kadar yetiştirmişler. Hala destekleri arkamızda elleri yüreğimizde. Bildikleri ve güçleri yettikleri kadar bizimleler. İşte asıl önemli olan şimdinin anneleri yahut babaları hataları farkedip kendimizi eğiterek zinciri kırmak. En azından yarının gençlerinin bahanelerinin önüne geçip düzgün insan yetiştirmek. Kendi evlatlarımızı doğru yetiştirmek. Geçmişin çöplüğünde aranmak ve onların hatalarından yanlışlarından şimdiyi yaşadıklarımızı suçlu bulmak doğru gibi görünse de yanlıştır. Başarılarımızı nasıl kendimiz yapmış  şekilde övünüyorsak hatalarda bizim. Bilinç altını kurcalayıp kendinizi avutmayı ve  geçmişte aranmayı bırakın. Yeni nesil için eliniz taşın altına koyduğunuzu biliyoruz. Daha doğru ve sağlam şekilde koyun Anneler… Anneler gününüz kutlu olsun.

 

guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
labedroomVot
Mayıs 12, 2020 02:55


Oldukça başarılı bir anlatim. Harika bir site olmus. basarilar