Araç Alacaklara Tavsiyeler

Eski devrin insanları at , eşek, deve , katır, kurt  gibi hayvanları taşıma ulaştırma amacıyla kullanmışlardır. Sanayileşme hamleleri ihtiyaçları imkanları yeniledi hızlandırdı. Bu gün otomotiv sektörünün durumuna bakacağız.
Ülkemizde üretilen veya dışarıdan gelen arabalara baktığınızda 100.000 tl altında elle tutulur ürün yok gibi. Olanlar da İnsanların aradığı özellikte olmasa da sıfır olsun temiz olsun mantığıyla alınıyor.

Yerli Otomobil 

İşin en tuhaf yönü yüzde yüz yerli diyeceğimiz bir modeliniz yok lakin bazı otomobil firmaları bazı modelleri ülkemizde üretip iç ve dış piyasaya sunuyor. Bu noktada yerli olmamasından mı kaynaklı içeride yapılan araç ithale göre daha ucuz olması gerekir değil mi? Ama iş öyle değil? Çünkü bütün hepsine motor hacmi fiyat aralığı beygiri gibi seçeneklerle aynı ÖTV ve KDV uygulanıyor. Merakım şu ki eğer tamamı yerli olan bir aracımız olsaydı fiyatı ne olabilirdi?

İkinci El Vasıtalar 

Yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü sıfır bir ucuz otomotiv almak asgari ücretle çalışan biri için imkansız gibi. İkinci el nasıl? Onun da sıfırdan aşağı yanı yok eskiyen mal değer kaybeder. Bizim ürünlerimiz sadece araçta şarap gibi mübarek eskidikçe değer kazanıyor kazandırıyor. Örnek geçen yıl sıfırı 90.000 tl olan otomatik bir otomobil şuan ikinci el olarak 130.000 tl bir yılda kırk bin… Güzel değil mi altına ,arsaya, gayrimenkule yatırsaydınız ne kadar kazanırdınız aynı parayı? Mucizeler olacaktı ki ancak işte…

 

 

Ne Almalıyım?

 Artık iyisini seçeyim şu özellik olsun bu kriter olsun deme olasılığınız azaldı . Yapılacak ilk iş parana göre kriter belirlemek… Bu arada biraz daha biriktirip alayım derseniz siz biriktirene kadar hedeflediğiniz araç ne kadar değer kazanacak bunu da hesaplamanız gerekecek . İşinize uygun ,bütçenizi sarsmayan , yolda da bırakmayacak bir şey seçmelisiniz.

Neden Böyle?

 Öncelikle tüm ticari faaliyetler gibi bu işte arz talep dengesi ile ilerliyor. Üretimin kısılması ana etken olarak karşımıza çıkıyor. Diğer önemli etken yabancı para birimlerinin Türk Lirası karşısında değer kazanması. Birbirini tetikleyen bu süreçler alım gücünüzü doğrudan etkiliyor.

 

Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 Hiçbir ürün değerinin altında alınıp satılamaz bunu mutlaka göz önünde bulundurun. Ekspertiz iyi bir seçenek gibi görünse de işini iyi yapan satıcıyla bağlantısı olmayan birini bulun. Ekspertiz yeterli midir? Tabiki hayır. Güvendiğiniz motor, mekanik, elektronik alanlarında tecrübeli ustalar bulun onlarında ayrı ayrı onayını alın. Bu işler için ekstra para ayırmanızın yanında sigorta- kasko içinde bütçenizi aşmamak için ayarlayın.

Kazalı Araba Alınır Mı?

 Eğer bildiğiniz ya da güvendiğiniz bir araç ise gerekli kontrolleri yaptıktan sonra karar verin. Pert ya da çekme belgeli ağır hasarlı araçlardan uzak durun. O fiyata gidin başka sağlam araç bakın alın. Neden mi? Ağır hasar veya pert durumlarında süreç şu şekilde işliyor. Eksper ; kasko – sigorta şirketinin elemanı yetkili servis veya anlaşmalı iş yerleri için maliyet hesabı yaptırıyor. Arabanın tamiri kasko değerinin üstünde ise sahibine mübadilini bulup veriyor veya kasko değeri ödemesi yapılıyor. Genellikle kasko değeri ödemesi tercih ediliyor.  Bu nedenle bu pert araçlar trafikten men ediliyor sigorta şirketleri bu araçları çok düşük fiyata hurda olarak satıyor. Birileri satın alıp düzeltip tamir edip size satıyor. Hedefinize uygun araçlar bulmanız dileğiyle.
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments