Arayış Romanındaki Ara…

Edebiyat camiasına Arayış adlı roman ile giriş yapan genç yazarımız Mehmet KURT kitabında işlediği konu ve irdelettiği tema olarak edebi anlamda ben de varım diyor. 
Yazar , düşünürün çok olduğu çağımızda ;etnik köken, dil , coğrafya farklarının insana ve yaşama etkisini, toplumsal bakış açısını yansıtarak ayrım yapmadan insan olma becerisinin zorluğunu gösteriyor. Eserinde Serhat adlı kahramanımızın aşk-kimlik arayışı ile ismine uygun bir sürüklenişi görüyoruz. Anadolu’dan büyük şehirlere gelip okuma çabasını ve şehirli ve şehirleşmiş insan tipi arasında dürüst- mert – kaypak karakterler ile çekişmesi işleniyor. Arayışta olan bu genç belki en güzel cümleyi şu şekilde kuruyor “ üstün ırk yoktur “ dünyadaki bütün etnik yapının eşit olduğunu , tarihteki şahsiyetlerin milletlerine öncülük ettiğini belirtiyor. Üniversite yolculuğuna başladığı köye dönen Serhat düşünsel olarak pişmiş ve daha önce tanışmadığı ,görmediği fikirleri almış onlarla mücadele etmiştir.
Anı tarzında yazılan roman adına uygun ince elenmiş, zarif anlatım ve sembol yüklü işçiliği ile yüzyıllık bir Anadolu halısı gibi göz kamaştırıyor. Yazarın yayımlanan ilk romanı olması onu özel kılıyor. Okumak arayışta olmaktır düşüncesine uygun olan eser , okurları için ‘Arayış’müthiş bir okuma arayışı.
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments