Aşk ve Aşktan Beklentilerimiz?

Bu konu üstüne yüzlerce dizi yüzlerce film yapılmış yapılmaya da devam edip anlaşılmaya çalışılıyor. Hatta anlatılmaya gayret ediliyor. Nasrettin Hocanın bir hikayesi vardır bu konuyu anlatan, şöyleki; Hoca ağaçtan düşmüş yaralanmış, köylü başına toplanmış ve hocaya nasıl olduğunu sormuş hoca; ‘ Siz bana ağaçtan düşen birini getirin’ demiş. Şimdi konumuza dönecek olursak anlamak için yaşamanız gerekir. Yahut yaşayanla danışmanız…

Sokakta yürürken bir ses çınladı kulağıma… Bir tanıdık melodi… Eve tıkılmışız ya her daireden, apartmandan farklı sesler yankılanıyor… Duymak için durdum sesin geldiği yöne doğru gittim, dikkat kesildim…. Ve bıraktım kendimi şarkının ahengine… Mavi nurdan kundak/ Gölgede bir salıncak/ Yalnız ikimiz kalsak/ Yıldızların altında…

Biri hasretten yanmış olacak dedim. Hasreti yaktı. Salıncakta sallanmak kırda yıldızlara bakmak bağ bahçe içinde sevgideciği ile çiçek topladığı ya da toplayacağı günleri arıyor… Belki de sevdiğini bekliyor. Eve tıkılıp kaldık. Sevdalar konuşmalarda telefonun ucundan buluşuyor… Belki camdan cama el sallayarak…. Yürüdüm gittim içimde ritm ve duygu yoğunluğu ile…. Ve Mevlana’nın bir sözü geldi aklıma ‘Yürek yanmadıkça göz yaşarmaz ‘ kim bilir ne derdi vardır aşığımızın dedim. Yaşları sokaklara kadar taşıyor. Kendine ortak arıyor. Derdini anlatacak birini arıyor…

hüzün

Keyif ve Aşk

İnsanlar bunaldıklarında ya da keyif anlarında sanata sarılırlar acaba neden? Kimi şiirlerde, kimi tiyatroda, kimi müzikte… Herkes belli durumlarda kendine kaçış yeri bulur. Bu kaçış eğer normal ise sanatla mutlaka kesişir… Bu kaçış işte insanın kendini bulduğu yerdir. Aşkı hissederken aşk şarkıları, ayrılığı yaşarken ayrılık şarkıları. Mutluluğu yaşarken filmler mutluluk filmleri mutsuzluğu yaşarken derin düşünceli filmler… Hepsinde kendimizi ararız bulmaya çalışırız. Bir satır bir görüntü bir his bizi anlatsın yeter deriz… Psikolojik olarak kendi kendimizi terapi ederiz.

Aynı filmi arka arkaya izleriz. Aynı şarkıyı binlerce kez… Benzer iyi ya da kötü durumlarda benzer tepkileri veririz. Çünkü parmak izi kadar farklı olsak da bizim için ortaya konanlar sanatçıların anlatım dünyaları parmak izi kadar küçük… O kadar az ki farklılığımız. Tüm dünya insanlığı bir parmak izi farklılığı kadar ayrı birbirinden. Her ne kadar uçsuz bucaksız yerlerde farklı hayatlarda farklı insanlar olarak yaşasakta. Dilimize tercüman olan duygular ortak… Sanatçılar da bu eserleri oluştururken kendi hamuruyla yoğurur… Büyük sanatçılar zor durumlarda çıkarlar ve müthiş eserler icra ederler… Onlar gönülleri fetheder coğrafyaları bulut gibi gezer kulakta iz tat bırakır dillere dolanırlar.

Başkasının yürek acılarıyla kıvrandık. Kendimizi unutup yaşamadığımız acıları dert edindik. Dua ettik bize gelmesin başımızdan geçmesin diye.

isim merve

Yürek Yangını

Yürek öyle yanar ki sıradan gibi duran biz insanları bile kendi haline bırakmaz.Savuruverir duygudan duyguya. Kalp ve zihin kavgaya tutuşur. Vicdan girer araya… Karmaşık bir hal ile bizi yaralar. Bizden bir kaç söz, bir kaç duygu bir kaç his çoşar ve bazen bir sanat doğuruverir. Farkında olmadan keşfederiz. Acılar insanı olgunlaştırken su serpilir bağrımıza sanatlarla… Kurtuluş yeridir. Tercümandır. Hafızamızdır. Anımızdır. Sanat dünyamız. Yaptıkça ve yapılanlarla yaşadıkça hayatın anlamını buluruz.

d.üşünce Aşk ve Aşktan Beklentilerimiz?

Düşünce Sarmalı

Aşık alık alık bakma kapılma afyon içmiş gibi kendinden geçme belirtileri ile kendini gösterir. Safi duygular hayranlık ile birleşip tat alma haz duyma seviyesine ulaşır. Bu aşk öyle bir şeydir ki bedensel ve cinsel temastan gayet uzaktır.

saçma

Saçma Hareketler

Yalnız aşıkların düşecekleri şekilleri anlatan tarifsiz ve kişiye özel belli hareket biçimleridir. Aşk hep vardır yaşla alakası çoktur. Tıpkı ormandaki bir ağacın rüzgarda savrulması gibidir. Genç ve taze fidandaki rüzgar ile eski yaşlı ağaçtaki rüzgar arasında büyük fark vardır. Bununla ilgi daha açıklayıcı olmak gerekirse gençten gelen ses hareket daha görünürken daha etkiliyken büyüdükçe duruş daha da sertleşir ve dikleşir.

aşkın halleri

Aşkın Halleri

Evrenin en değişik duygusudur. Bütün ihtirasları barındırır fakat tam olarak ne olduğu nasıl belirti gösterdiği bilinemez. Aşk bir uçuş gibidir kanatları sizden bağımsız… Nereye nasıl ineceğiniz belli değildir.

Yorum Ekle