Yüz Yılın Doğumu

Bayram denince tatlılar gelir akla. Bir de çocuklar. Şenlik, gezme, büyüklerin gönlünü alma… Bu bayram küçüklerin gönlünü almak, onların gözüyle bakmak için doğan bir gün 23 Nisan… Bayramlıklar giyilir; cadde cadde, sokak sokak gezilir. Pırlanta gibi yüreklerle pırıl pırıl geleceğe yol alınır.

23 Nisan

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

23 Nisan:

Tam yüz yıl önce ilk ışık yakıldı hürriyet için… Sancılı bir doğum gerçekleşti. Anadolu insanı dış müdahaleleri reddetti. Kendi başına kendi geleceğini belirlemek için güç birleştirdi… Vatan benim ise doğacak çocuk benimdir diyerek kendi bebeğine göbeğine el uzattırmadı… Dünyaya örnek oldu. Yüzyıl ilk özgürlük hareketi oldu.

Dünya çocuk bayramı

 

Doğum:

İçinde yaşadığımız Cumhuriyetin doğumu için ilk mühür vuruldu. Öncesindeki genelgeler ile işaret edilerek meclis açıldı. Yüz yıl önce bu gün yok edilmeye mahkum edilmiş milletin ilk hareket azmini oluşturan güç meclisti. O insanların gördükleri kurtuluş reçetesi ve hareket noktasıydı ortak fikir… Ortak düşüncenin bir vücut olduğu yer meclis… Türkiye Büyük Millet Meclisi yüz yaşına girdi. 23 Nisan 1920’de Samsun’a çıkıştan bir yıla yakın sürede ilk halk hareketiydi.

Atatürk

Bu fikir özenti bir sistem değildir. Zira denenmemiş olan denenmiştir. O döneme kadar hem halkı eğitmek ve amaçları belirlemek hem kurtuluş için mücadele etmek hem ülkeyi yönetmek hem savaşmak gibi bir çok unsur ile uğraşılmıştır. Binlerce sıkıntı hürriyete olan inancın milletin zihninde oluşturduğu güç ile gerçekleşmiştir.

Lider:

Atatürk bu sistemin mimarıdır. Ortada henüz devlet yoktur. Rejim yoktur. Bütçe yoktur. Toplantı için mekan yoktur. Süreci destekleyenler
Anadolu’da hürriyet ışığını gören halk içindeki küçük bir gruptur. Meclis’in kurulmasından sonra amaçların netleşmesi, bağımsızlık için verilen mücadele görüldükçe topyekün bir millet hareketine dönüşmüştür. Bu durum Atatürk’e olan güvenin ve başaracağına olan inancın artmasıyla oluşmuştur.

Barış

Demokrasi hareketi bizim milletimizin karakterine en uygun olanıdır. Temsili olarak 1.Meşrutiyet ve 2. Meşrutiyet ile önemli tecrübeler edinilse de yetersiz kalmıştır. Zira seçilen vekillerin yanında atanan ve hepsinin üstünde padişah vardır. Milletin iradesi tam olarak tecelli edememiştir. Peki yeni yönetim şekli nasıl meydana geldi? Hürriyet denilen alev yürekleri yakarken nasıl zihinlere yerleşti? Siyasi olarak Osmanlı Devleti’nin ilk hamlesi batılı devletleri taklit etmesiyle başladı. Bu taklit önce gönderilen öğrencilerin fikir devşirmesiyle edebiyata ve okuma bilenlerden de bütün halka ulaştı. Eserlerde bu tür hak, hürriyet, adalet, hukuk, eşitlik, gibi kavramlar sıkça işlendi. Meşalenin yakıldığı ve eyleme geçme dönemi arasında yaklaşık 50 yıllık süreç vardır. Bu zihniyet olarak olgunlaşma hazırlanma dönemidir. Tanzimat Fermanı(1839) bu durumların ilk resmî hareketidir. Devamında Istilahat Fermanı(1856) ile düzenlemeler geliştirilmiştir. Nihayetinde meşruti(ortak) yönetim ilk defa 1876 yılında denenmiştir. İki yıldan kısa sürede kaldırılmış ve 1908 yılındaki 2. Meşrutiyete kadar monarşik düzen devam etmiştir. Bu süreçler tecrübe olarak alt nesillere aktarılırken yaşanmışlıklardan ders çıkaranlar sistemsel denemeyi taze devlette harekete geçirmişlerdir. Eğer bu hareket milletten beslenmese kurulan meclisin alınan kararların söylenen sözlerin savunucusu bulunamazdı. Aynı anda büyük bir ordu ile düşman vatan topraklarından atılamazdı.

Anadolu:

Anadolu insanı hep savaşlarda hatırlanmış. Kapısı her zaman ihtiyaç duyulunca çalınmış. Vermek için değil almak için gelinmiş. Uğruna feda edilen vatan, bayrak, namus için can olmuştur. Anadolu insanı var gücüyle bedenini ortaya hep koymuş söz konusu vatansa gerisi teferruattır mantığı ile şehit olmaktan geri durmamıştır. Bu meclis ve onun yürüttüğü mücadele diğerlerinden farklıdır. İlk defa milletin ruhundan beslenen bir kurtuluş için yine milletin azmi ve kararlılığı kullanılmıştır.

Atatürk Samsun

Neden demokrasi seçildi? Ya da kazanılan zaferlerden sonra monarşik düzene kayma olmadı? Dünya üzerindeki pek çok devlet özgürlük hareketinden sonra bazı liderler tarafından monarşik düzene sürüklenmiştir. Atatürk ise taa başında çizdiği ufka adım adım ilerlemiştir. Bu halka olan güvenin tescilidir. Kurtuluşu gerçekleştirdiği insanlar ile artık hürriyeti gerçekleştirmekte bir sakınca yoktur. Onun dehası savaşlarla anlatılır. Lakin dahi olduğunun kanıtı bu noktadır. Teorisyen değil icraatçı yapısıyla realiteye uygun davranmıştır. Bu sistem özgündür. Örnek aldığı tarihi yönetim şekilleri; eski Türk devletlerinin toy meclisleri ve İslamın ilk yıllarındaki istişare meclisleridir. Onların üzerine çağa uygun en nitelikli sistemi seçmiştir. Osmanlı’da da denenip başarısız olan demokrasi hareketlerini görüp yeniyi biçimlendirmiştir. Cephelerde çarpışırken okumuş araştırmış kuracağı sistemi olgunlaştırmıştır.

Kurtuluş:

Savaş için toplanan meclis kendi hayatlarını kurtarmak için değildi. Gelecek için aydınlıkta doğacak bebekler ve çocuklar içindi. Onlar daha güzel yarınlara doğsun. İlim irfanla dolsun. Hakkı, hürriyeti tanısın. Özgürlüğü tatsın. Fikirleri tartışsın diye demokrasi seçildi. Fikir ile büyüsün, büyütsün. Meclisin açılışı 1920’de yapıldı. Dünya çocuklarına armağan edilen tek bayram olma özelliği de gösteren 23 Nisan. Fikirleriyle günümüze de ışık olan Atatürk’ün şaheseridir. Çocuklar geleceğimizdir. Bu gördü. Yarının aydınlık yetişkinleri yaşayarak tecrübe ederek öğrenerek kullanarak yetişebilirdi. Onlara hediye edilen bu gün demokrasi öğretisinin uygulamalı şekliydi. Öğrensinler bilsinler. Savaşmasınlar konuşarak çözüm bulsunlar. Esir olmasınlar esir etmesinler. Bu bayram ile dünyaya örnek olsunlar… Dünya çocuklarıda bilsin yaşasın…

Bu sene en buruk 23 Nisan olacak galiba. Yüzüncü yıl çok çoşkulu geçecekti. Şartlar böyle gerektirdi. Zaten kutlama gösteridir. Asli olan anlamak ve yaşamaktır. Yaşamımıza yol gösterenlere şükran borçluyuz… Bu gün içinde yaşadığımız nimetlerinden beslenip huzur ile geleceğe baktığımız anların kahramanı şüphesiz Atatürk’dür. Onun yanında destek olan bütün kişilerin en önemlisi destek olan halktır. Onlara çok şey borçluyuz. Ruhları şad olsun. 23 Nisan kutlu olsun.

Yorum

  1. ozgur timucin ozgur timucin Nisan 23, 2020
  2. Ruh Sanatkarı Nisan 23, 2020

Yorum Ekle