Aynı Gemi

Zor durumlarda insanların dillerine doladıkları bu kavram maalesef hiç bir zaman gerçek karşılığını yansıtamamıştır. Şimdiye kadar kurulan bu cümleler o güvertede biz kürek cezasında idik gemi aynı görünse bile… Lakin bir şey oldu… Bir salgın ve tüm dünyayı aynı gemiye koyuverdi. Şartlar eşitlendi. Neden mi bahsediyorum? Coronavirüs… Acı ile başlayan süreç ülkemizde de can almaya başladı.
Ülkeler zor durumda olduklarında genellikle varlıklı kişilerin huzur dolu ülkelere gittikleri vatanın her şeyiyle garibanın omuzlarında yeniden kurtarıldığı süreçleri hep gördük ve görüyoruz. Şimdi ise kimse bir yere çıkamıyor kaçalım gidelim denilen yerler daha kötü durumda … İşte şimdi aynı gemideyiz..
Anlamadığım nokta ise farklı site ve sosyal mecralarda asılsız haberlerin çıkıp anında yayılması öyle bir hal aldı ki konuşulan oluşturulan yalanla dolu içerikleri görüp şaşırıyorum. Bir ambulans sesi duyulsa ya da acile bir hasta gelse direkt mesaj geliyor. Burada virüslü biri var diye… Dedikodu öyle fena ki artık kulaktan kulağa yalanı yayma sanal aleme taşındı. Her yerde tuhaf tuhaf açıklamalar yapılıyor. İşim gereği Türkiye ‘de akrabalar bulunması nedeniyle sürekli farklı il ve ilçelerde bir vaka olayı olmuş gibi paylaşımlar yapılıyor. O bölgenin idari amirleri de sosyal mecralardan açıklamalar yapıyor. Halkı aydınlatmak için çaba harcıyor. Üzülüyorum insanların psikolojisinin bozulmasına üzülüyorum enerjimizin boş işlere harcanmasına… Lütfen evinizde oturun ve görevlilerin işlerini yapmasına engel olmayın gereksiz evham yapıp suları bulandırmayın.

 

Durum görünenden kötü mü? Her yere yayıldı mı bilemeyiz. İşin uzmanlarına bırakıp sakince beklemeliyiz. Böyle saçma haber ve yorumları lütfen yaymayalım ve resmî açıklamaları takip edelim. Hatta psikolojiniz bozulmasın diye kendinize başka uğraşlar bulun. Suları sele çevirmeyin zira aynı gemideyiz. Oluşan panik hastalıktan daha kötü durumlara neden olabilir. Evinizden çıkmadan çoluk çocuğunuza vakit ayırın, eğlenin . Gösteremediğiniz sevginizi gösterin.

 

Ülkede her şey düzene girene dek sağlıkla yaşayın. Bu süreç içinde omuzlarında büyük yük taşıyacak olan doktor ve tüm sağlık çalışanlarına kolaylıklar diliyorum. Geminin her şeyi onların elinde biz yolcuyuz, onlar iyi oldukça biz de iyi olacağız. Aynı gemide aydınlık sularda ve sıhhat dolu yolculuklar dileklerimle…
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments