Basketbol

Herkese merhaba. Basketbol hakkında bilgi vereceğim. Önceden basketbola giden biri olarak çok eğlenceli bir spor olduğunu düşünüyorum. En önemli özelliği bir takım oyunu olmasıdır. Daha çok kişisel yaşamı sevenler bu sporu sevmeyebilirler çünkü bir takım oyunudur. Takımla koordineli bir şekilde oynanmalıdır. Hepimizin bildiği gibi en bilindik özelliği boy uzamasına yardım etmesidir. Buna ek olarak kemik gelişiminde de çok fazla etkisi vardır.Takımlar 5 kişiden olmak üzere toplam 10 kişiden oluşur.oynu hava atışıyla başaltırız.

basketbol topu

 

Basketbool Terimleri Ve Oyun Şekli

Basketbol maçlarında paslaşmak sayı alma konusunda yardım edebilir. Basketbol topu ile ilgili de oyun kuralları bulunmaktadır; Topu elde tutup yürümek yasaktır. Oyun sırasında bilinçli veya sert temasta bulunmak kural ihlalidir. Topu göğüs pas ya da tek elle atabiliriz, bu kişilerin yapısına göre değişebilir. Karşı takım kendi sahasını 8 saniye içinde boşaltmalıdır; aksi takdirde top rakibe geçer. Topu maç esnasında üçlük çizgisinden atmak bizi çok ileriye götürebilir. Ya da diğer çizgiden atabiliriz fakat bu üçlükten daha az iki sayı getirir. Turnike basketbolda önemli bir terimdir. Oyuncuların paslaşarak potaya gelmesi ile topu tek elle atmasıdır. Blok ise kişinin topu tam potaya atarken önünde dikilerek atmasını engellemektir. Ribaunt almak ise topu potaya atamadığımızda dönen topu alıp sayıyı almaya çalışmaktır.

baskebol ligi

 

Herkesin Eline Basketbol Topu Alması Gereklidir

Basketbol, insanlara en çok boy uzama konusunda fayda sağladığından, boyu yüzünden şikayet edenlerin mutlaka denemesi gereken bir spor dalıdır. Bana göre belirli bir yaştan sonra başlanılmalıdır. Türkiye’de en bilindik basketbolcu ise benim de favorim olan Cedi Osmandır. Cedi Osman, kariyerine KK Bosna kulübünde başlamıştır. Okuldan kalan zamanı ve boş vakitlerinde hep basketbolla ilgilenmiştir.basketbol herkesin denemesi gereken bir spordur. Basketbol konusundaki görüşlerinizi aşagıya yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Basketbolcu

guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments