Bedava Hostinge Dayanıklılık Testi

Bu yayında son günlerde çok merak edilen İnfinityfree tarafından sağlanan bedava ve sınır tanımayan hostingi test ettik. Şaşırtıcı sonuçları sizlere sunduktan sonra bedava hosting hizmeti ve bedava alan adıyla nasıl WordPress kurulumu gerçekleştirdiğimizi de yayının sonlarına doğru ekleyeceğiz. İsterseniz gelin bakalım bedava hostingle neler neler yaptık?

wordpress site kur

Neler Yaptık?

Hoş geldiniz. Öncelikle hosting fiyatlarının son zamanlarda yüksek rakamlara ulaşması ile birlikte bedava hizmet sunucusu olan İnfinityfree’den çok fazla beklentimiz bulunmuyordu. Hatta 2 sayfalık yazıdan sonra site muhtemelen çökecek diye düşünmüyor da değildik. Fakat İnfinityfree bizleri inanılmaz biçimde şaşırtmayı başarttı. Yılların kattığı deneyim ve köklü marka haline gelişi, İnfinityfree’nin gelişimiyle sonuçlanmış gibi duruyor.

İlk olarak İnfinityfree sayfasına üye olarak bir hosting alımı gerçekleştirdik. Daha sonra CPanel denen kontrol paneli hizmetinden de bedava faydalandık. kurulum alanına geldiğimizde ise sadece WordPress değil daha da fazla CMS desteği bulunduğunu fark ettik. Ayrıca bizleri daha ilk dakikada şaşırtan bir diğer konu ise hostingin 1 dakika gibi kısa bir sürede aktif hale gelmesi ve wordpress kurulumunun bir kaç tıklamayla tamamlanması oldu. Parayla satın alınan hosting sunucularından bile daha hızlı aktif hale gelmesi ve kolay kurulum özellikleri sayesinde bizden tam puan alarak kurulum testinden başarıyla geçti.

Temalar

Tema konusunda ise durum pek farklı değil. Kurulumla birlikte gelen dört farklı satandart WordPress temasına ek olarak ALX tema üreticisinin iki farklı temasını da denedik, daha sonra Socialme isimli bir başla Premium temayı da denedik. Temaların yüklenmesi ve etkinleştirilmesi işlemlerinde hiçbir problem yaşanmadı. Fakat hızlılık açısından gereksiz ve kullanmayan temaları da silmekte fayda var.

Tasarım konusunda da geçerli puanı alan bedava hostingin en merak edilen yerine geldi sıra. Eklentiler!

Eklentiler

Eklentiler

Eklentiler konusunda durum biraz farklı, bedava hosting ile kurduğumuz web sitemiz,  üst üste 10’dan fazla eklentiyi sorunsuz şekilde yükledi, etkinleştirdi ve çalıştırmayı da başardı. Daha fazla da eklenti yüklenebileceğinden eminiz. Fakat Yönetim panelinde ve eklenti yükledikten sonraki aşamada beyaz ekranda, “Siteniz kritik bir hata ile karşılaştı.” uyarısı aldık. Sayfayı yeniledikten sonra bu sorun çözülüyor, ayrıca bu uyarı ziyaretçilerinize yansımadan, web sitenizde görünmeden sadece admin panelde karşınıza çıkabilir. Muhtemelen bu hata bir çeşit ön bellek eklentileri ile de giderilebilir. Yüklediğimiz eklentilere şöyle kısaca bir göz atalım;

BuddyPress kurulumu

BuddyPress

BuddyPress, ziyaretçilerinizin ön uçtan profil oluşturmalarını ve giriş yapmalarını sağlamakta. Ziyaretçileriniz BuddyPress sayesinde arkadaş olabilirler, grup oluşturabilirler, paylaşım yapabilirler, özel ve genel mesajlaşmalar yapabilirler.

sosyal medya kurulumu

Peepso

Peepso’da BuddyPress benzeri bir sosyal medya eklentisi. Ziyaretçilerin tıpkı Facebook gibi sitenizde profil oluşturmasına ve paylaşımlar yapmasına olanak sağlar. Ayrıca Peepso’nun genel görünümü daha şık diyebiliriz. Facebook benzeri bir sosyal medya sitesi kurmayı düşünürseniz kesinlikle tavsiye ederiz. Eklentinin ücretsiz sürümü mevcut, alan adı ve hosting zaten bedavaya geliyor. Denememek için sebep yok.

Ultimate Number

Bu eklenti, bir sosyal medya eklentisinden ziyade sitenizde çok amaçlı olarak kullanabileceğiniz harika bir üyelik eklentisi. Faydaları saymakla bitmez.

Forumlar

Eklentiler zincirinde önümüze çıkan neredeyse bütün forum eklentilerini denedik.

post gonder

Contack Form 7

Bu eklenti sayesinde garip garip iletişim formları ürettik. Mektuplar bile yazdık 🙂

Kullanıcı Tarafından Gönderilen Yayınlar

Bu eklentiyi kullanarak bedava hostingi ziyaretçilerimizin de dayanıklılık testinden geçirmesini hedefledik.

kamera

Video Galerileri

Video galerileri sayesinde Youtube üzerinden sitemize videolar ekleyerek bir video alanı geliştirdik.

Tüm bunları yapmamıza rağmen sonuc değişmedi. Site bir türlü çökmedi, çökmedi, çökmedi!

Oyunlar

Siteyi çökertebilmek adına son umudumuzla oyun yükleme araçı kurarak siteye onlarca flahs oyun yükledik, ama sonuç yine değişmedi, oturup karşılıklı pişti oynadık 🙂

Sonuç olarak toparlamak gerekirse, kısa sürede aktif kurulum, yoğun kullanıma rağmen çalışma sürekliliği ve yavaşlamaması gibi etkenleri göze alarak İnfinityfree’ye 10 üzerinden 8 puan verebiliriz. Zaten kimse gelipte bu kadar yazılımı aynı anda tek sitede toplamaz. (2 puanı kırmamın nedeni; Tema düzenleme kısmında sadece tema yöneticisinin izin verdiği menüleri ve bileşenleri kolaylıkla düzenleyebilirken, temanın kodlama alanına girişlerde sorun yaşanması ve kodlama yaparak tema düzenlemeyı zorlaştırması diyebilirim.) WordPress ve daha nicesini bedava ve zorunlu reklamsız kullanma hizmeti sunduğu için ayrıca firmayı tebrik ederiz. Eğer siz de bedava bir wordpress sitesi kurmak istiyorsanız gelin kuruluma geçelim;

karar verme ve risk aşaması

Kurulum

Sitenin arayüzü malesef Türkçe değil, bu yüzünden adımları dikkatli uygulayın. Öncelikle buraya tıklayarak İnfinityfree’ye ulaşın ve sisteme üye olun.Daha sonra  New Account butonuna tıklayın. İki seçenekten 1. buradaki bedava alan adı seçmek ve diğeri farklı birden aldığınız alan adınızı buraya bağlamak anlamına geliyor. Bu adımdan sonra FTP ve hesap bilgileriniz karşınıza çıkacaktır. Daha sonra GO To Control Panel butonuna tıklıyoruz. C Panelinize hoşgeldiniz. Softaculous Apps Installer butonuna tıklayarak kurulum yapmak istediğiniz CMS’yi seçin. WordPress tabanlı bir web sitesi kurmak için WordPress’i seçmeniz gerekir. Diğer alanlardaki özelleştirmeler site adı, açıklaması, teması, şifresi gibi alanlar olduği için tamamen size kalmış özelleştirmelerdir. Bu aşamayı onayladıktan sonra 1 dakikadan kısa sürede siteniz aktif hale gelecektir.

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments