Beyaz Gemi

Aytmatov’da Bekleyişin Dramı 

 Beklediğiniz biri mi  var ? Bu bekleyiş için ne yapabilesiniz? Aile içi dertlerden bunaldınız mı? Benim derdim ne kadardır? İnsan hayatı umutları çalınır mı?İşte bu sorularınızın cevabını bulup sizi ayakta tutan şeylerin ardına düşeceksiniz. Bir gemi ne getirir? Uzak diyarlardan haber mi? Gemi beyazken türkülere konu olan tren neden karadır? Bekleme bir durum gibi görünse de hareketin içinde durumsal bir harekettir. Her şeyin geçtiği güneşin battığı bir anda durağanlıktan bahsedilemez. İnsanın kapıda hasretle beklediği temayı işliyor.

Roman Ne Anlatıyor? 

Bir zamanlar siz de çocukken en çok neyi kaybetme korkusu yaşadınız? Öncelikle insanın kaybetme duygusu bir çocuk üzerinden veriliyor. Aramak bulmak için üç tane özel eşyası… Kendisine bakan dedesi ve ninesi. Bu romanda dramın en derinine ineceksiniz. Romanın kurgusunda Anadolu insanının sıkıntılarını ,okumak için verilen savaşı, sizin rahat bir şekilde bu satırları okurken geçmişte çekilen sıkıntıları hissedeceksiniz. Kaderimiz Maral Ana ile ne kadar benzer bizim köy mü burası… Yaşama ümidini beklemeye bağlamış ;  bu işi yaparken ameliyat eden doktor hassaslığı ve titizliği ile sarıldığı Maral Ana destansı masalı arasında yaşam mücadelesi… Umudunu kaybeden insan ne yapar? İntikam mı alır ? Ya bir çocuğun umudu, hayali , tutunduğu dalı kırılırsa ne olur?

 

Neden Okumalı?

 Çocuk ile ilgili işiniz uğraşınız varsa veya  anne- baba iseniz ya da eğitimci  mutlaka okunmalısınız . Bir psikolog olmasanız da Aytmatov ‘un insan üzerindeki umut ile ilişkili yaşama sarılma duygusunu çok güzel görüyorsunuz. Roman; istenen gibi başlayan ve beklenen masal gibi olmalı diyorsunuz fakat o hayalleri ile çocuk elinizden kayıp gidiyor. Korkmayın o kaybolan giden aradığınız şey aslında yaşadığınız sizin çocukluğunuz. O çocuk siz olacaksınız… İyi okumalar.
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments