Bir AR-GE Sonucu İnovasyon

Yeni bir Verimisyon yayınına daha hoşgeldiniz. Bu yayında inovasyon yönü ile dikkatleri üzerine çeken Oppo, yerli gururumuz Vestel ve aynı inovasyon özelliğini kullanan diğer akıllı telefon markalarına ve ürünlerine bolca değineceğiz. Burada bahsi geçen inovasyon özelliği ise ön kısmın tamamen ekran olarak kullanılmasını sağlamak ve çentik de kullanmamak amacı ile ön kamerayı cihazın üst kısmına pop-up açılır, kapanır şekli ile yerleştirilmiş bir biçimde sunarak, pop-up açılmadığı sürece gözükmeyen bir ön kamera deneyimi şeklinde özetleyebiliriz.
Kameralı sohbet ve selfie tutkunlarının vazgeçilmez deneyimi haline gelen ön kamaranın da bir adım öncesinde çentik ekran modellerindeki kameranın küçültülerek, ekran ve gövde oranında daha az yer aldığını görmüştük. Artık çentik meselesinden de hoşlanmayanlara önde çentiksiz ve ön kamerasız bir ekran  gövde deneyimi sunan ve diğer akıllı telefon fiyatları ile kıyaslandığında oldukça makûl fiyatlara satın alabileceğiniz pop-up açılır, kapanır kameralı akıllı telefonlara piyasada ulaşabilmeniz kolaylıkla mümkün.
Peki piyasada uygun fiyata bulabileceğiniz bu inovasyona sahip akıllı telefon markaları hangileri? Kullandıkları pop-up kamera inovasyonu nasıl çalışıyor? Hadi gelin bakalım.

 

Giriş paragrafında da bahsettiğiniz gibi  kameralı sohbet, selfie tutkunlarına ve sonsuz ekran gövde oranı arayışında olanlara, çentik tasarımından hoşlanmayanlara hitap eden bu inovasyon çalışması ülkemiz piyasasında neredeyse üç akıllı telefon markasında yer alıyor. Dilerseniz hem inovasyona değinmek suretiyle hem de bu üç akıllı cihazın özellik ve fiyat bilgisi ile gidelim.
  •  İlk Cihazımız Çinli Oppo firması tarafından üretilen Reno 2 Z modeli;
Belki de pop-up kamera inovasyonunun kaşifi diyebileceğimiz Oppo, çentik sevmeyenlere yönelerek 16 MP çözünürlüğündeki ön kamerasını Reno 2 Z modeline pop-up düzeneği şekliyle yerleştirmeyi başlardı.
16 MP değerindeki Çözünürlüğe sahip ön kamera Reno 2 Z’nin yanda bulunan ön kamera tuşuna basıldığında yerinden çıkıyor ve kameralı sohbet ve selfie çalışmalarına hazir hale geliyor. Aynı tuşa tekrar basıldığında ise kamera yuvaya geri yerleşiyor ve telefonun ön kısmından görünmemeye devam ediyor.
Siz de eğer çentik ekrana sahip akıllı telefonlardan hoşlanmıyorsanız, havalı yapısı ve inovasyon desteğine sahip sıra dışı bir ön kamerali akıllı telefon sahibi olmak istiyorsanız. Oppo Reno 2 Z modelini internet ortamında 2.800 Türk lirası civarında bir fiyat etiketi ile bulabilirsiniz.

 

Oppo Reno 2 Z modelinin diğer özelliklerine bakacak olursak;
Hızlı şarj özelliğine sahip olan Reno 2 Z modeli, yayında sıkça vurguladığımız gibi 16 MP çözünürlüğündeki pop-up ön kameraya sahip. Arkada ise 48, 8, 2 ve 2  MP değerinde toplam 4 adet kamera ve bir de flash bulunmaktadır. Arkada yer alan bu 4 kameranın her birinin de farklı özelliklere ya da işlevlere sahip olduğunu da hatırlatmakta fayda var.
Ekran gövde oranının %85 gibi üst düzey oranlara çıktığı Reno 2 Z’ nin ekranında ön kamera yer almadığı gibi ince çerçeveler dışında pek bir şeyin de yer kaplamadığını söyleyebiliriz.
Hafıza kart desteği de bulunan Reno 2 Z modelinin depolama alanı 128 GB boyutunda. Ayrıca bu kadar yüksek düzeydeki özellikleri kullanmanız durumunda cihazın pilinin çabuk bitmemesi de özellikler kadar önemli. Oppo, Reno 2 Z modeline 4000 mAh gücünde bir bataryaya yer vererek bu özellikleri rahatça kullanabilmenize de olanak sağlıyor.
  •  Aynı inovasyon özelliğini kullanan bir diğer akıllı telefon modeli ise yerli üretimimiz Vestel Venüs Z40
Venüs pop-up kamera inovasyonunu kullanan tek yerli markamız olarak da dikkat çekiyor. Çinli Oppo’nun Reno 2 Z modelinden özellikleri bakımından geri kalmamayı başaran yerli gururumuz Vestel, Venüs Z 40 modelinde; Önde 8 MP çözünürlüğünde ve pop-up inovasyon düzeneğindeki güçlü kamerasının yanı sıra, arkaya ise 16 ve 5 MP değerlerinde 2 kameraya yer vermiş durumda.
2 adet kamera Venüs Z 40’ın arka, sol ve üst kısmında yer alırken, hemen altında ise flash bulunuyor. Vestel logosu arka ortada yer alırken, Vestel Venüs yazısı ise telefonun alt kısmında kendine yer bulabiliyor. Vestel Venüs yazısının hemen altında ise model numarası karşımıza çıkmakta.
6.4 inc gibi dev ekran, ince çerçeveler sayesinde telefonun boyutunun aşırı büyümesini engelleyen unsurlardan biri diyebiliriz.
%85.5 oranındaki ekran gövde oranını Amoled ekranla destekleyen Vestel, cihazda hızlı şarj desteği, harici kart desteği, 128 GB’lık depolama alanı gibi güçlü donanım özelliklerine de yer vermeyi ihmal etmemiş. Ayrıca tüm bu üst düzey donanım özelliklerini rahat rahat kullanabilmeniz için Venüs Z 40, 3500 mAh gücünde bir pile sahip.
Oppo’ nun Reno 2 Z modeline göre oldukça düşük fiyat etiketine sahip Vestel Venüs Z40’ı 2000/2200  TL bandında internnet ortamımda bulmak mümkün.

 

Bu yayında sizlere pop-up kameranın farkını, pop-up kamera kullanan akıllı telefon modellerini ve özelliklerini anlatmayı hedefledik. İki farklı marka tarafından üretilen modelleri ve özelliklerini alt alta sıralamak suretiyle yaptığımız kıyaslamada ve fiyat performans durumda ortaya sizce hangi sonuç çıkıyor? Siz pop-up kamera hakkında ne düşünüyorsunuz? Ve pop-up kameralı bir akıllı telefon almaya karar verseydiniz bu yayında bahsedilen iki modelden hangisinden yana tercih yapardınız? Görüşlerinizi bizlere yorum alanından ulaşabilirsiniz.
Bir sonraki yayında tekrar görüşmek dileğiyle.
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Adsız
Adsız
Mart 31, 2020 14:59

Kızaklı telefon gibi olmasın toz dolup takılı kalırsa….

verimisyon
verimisyon
Mart 31, 2020 16:25

Merhaba. pop-up kamera kullanim esnasi disinda kapali kalacagindan boyle sorun gerceklesmez. Ayrica uretici firma binlerce kez acip kapatma garantisi vermekte

timuçin
timuçin
Mart 31, 2020 16:28

Centikli telefondan uzak duruyodum. bu cihazi daha once gormustum. burada ozelliklerini gordugum iyi oldu. tesekkurler.

verimisyon
verimisyon
Mart 31, 2020 16:29

Teşekkurler Timuçin bey. Yorumunuz bizim için çok değerli.

Menekşe
Menekşe
Mart 31, 2020 16:33

Cep telefonu tanıtımlarında başarılı yazarlığınız var. neden video çekimleri ile buna devam etmiyorsunuz?

verimisyon
verimisyon
Mart 31, 2020 16:35

Merhaba Menekşe hanim. yorumlariniz bizim için çok değerli. yakinda bahsettiğiniz şekilde video projemiz hayata gececek.

Ahmet
Ahmet
Mart 31, 2020 16:37

Tebrikler. Güzel yazı fakat keşke başlarda telefona gecmeden önce arge ve inovasyon nedir tanimi içeren bir paragrafa yer verseydiniz.

verimisyon
verimisyon
Mart 31, 2020 16:39

Teşekkurler Ahmet. Yorumun bizim için cok değerli. Ar-ge ve İnovasyon konusu için ayrı ve daha fazla detay içeren bir makalemiz olacak.