Bir Film ‘Ahlat Ağacı’

Nuri Bilge Ceylan’ ın son filmi üslubuyla zirveye yerleşti. İşlediği tema kullandığı sözcükler yarattığı tartışmalar ve oluşturduğu çatışma ile izlenecekler listesinde ilk sıralara yükselen bir yapıt.

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Nasıl Bir Eser?

Ceylan’ın daha önceki filmlerini izleyenler için üstüne koyarak yapılmış bir yapıt olduğunu hem anlarlar. Fakat önceki filmlerini izlemediyseniz ( Bir Zamanlar Anadolu’da, Kış Uykusu..) mutlaka onlardan başlayın. Sizi sarsacak, titretecek, yıkacak , düşündürecek kurgusuyla duygulandıracak ve dialoglarıyla içine çekecek zirveye çıkarıp bırakacak sanat değeri.

Eserde Ne İsleniyor?

İçimizdeki bir çok insanın hayatında bazı dönemler yapmak istediği bazen babasının izinde bazen ayrı yollar ile eser yazma hevesi için yola çıkan gencin mücadelesi… Zorlu yollar , düşünsel mücadele bedensel mücadele ardı ardına…

 

Neden İzlemeliyim?

Öncelikle belirteyim hareket durgunluğu sevmeyen bu esere yaklaşmasın. Sinemada oyununda sözlerle resim yapılır mı ? Ceylan bunu ispatlayarak yapıyor. Eserin felsefe yönü ön planda ve ana karakter üzerinden tartışmalar ile izleyiciye sunuluyor . Kelimelerin coğrafyasına yolculuk gibi izleyince bir cilt ansiklopedi bitirmiş gibi kavramsal doygunluk taşacaksınız. Ceylan’ın filmlerindeki ana unsur kavramsal olarak tartışmak ve neticeyi okuyucuya bırakmak. İyi seyirler.

 

Suriye’nin İdlib kentindeki hava saldırısı sonrası aldığımız acı haberle birlikte Türk milleti olarak büyük üzüntü ve acı içindeyiz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Acı içindeki şehit ailelerine Allah’tan sabır ve yaralanan askerlerimize acil şifalar diliyoruz.  
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments