Blogger İle 2.000.000 Üzeri Kullanıcı

Blogger Nedir? Ne İşe Yarar?

Google’ın kuruculuğunu yaptığı Blogger nedir? Blogger olmak nasıl mümkün? Blogger ne işe yarar? Blogger nasıl bu kadar başarılı oldu ve tam olarak Blogger’ ı 2.000.000 kullanıcıya ulaştıran özellikleri neler? Gelin birlikte Blogger’ a ve bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

blogger

Hoş geldiniz. Öncelikle Blogger nedir? sorusuna bir açıklık getirelim; Blogger, 1999 yılının Ağustos ayında kurulmuş ve günümüzde 20 yılını geride bırakmış, köklü, 2.000.000 kullanıcı sayısına sahip, güçlü, kullanıcı hataları dışında kopma veya yavaşlama yaşanmayacak kadar esnek, Hosting konusunda sınırları zorlayacak kadar özgür ve güvenliği de Google’ dan sorulacak şekilde güvenilir bir İçerik yönetim sistemidir. Diye tamımlayabiliriz.
Daha basit anlatmak gerekirse; Blogger kullanıcıları, Blogger olmak üzere kayıt oldukları zaman Blogger’ da çeşitli web siteleri ve bloglar kurabilecek imkana erişebiliyorlar.
Blogger’a kayıt olan bloggerlar, oyun,gezi seyahat, sağlık, haber, giyim moda, eğitim lms, teknoji, alışveriş ve makale yayınları yazmak üzere açmış oldukları bloglar üzerinde kolay kurulum aşaması sonrasında sorunsuz biçimde, kolaylıkla yayınlarını paylaşma imkanı bulabiliyorlar.
Her ne kadar WordPress gibi sonsuz eklenti ve sonsuz tema gibi özgür özelliklere sahip olamasa da Blogger’ın tercih edilmesini sağlayan birçok özellik elbette var.

Blogger’in Özellikleri

Ücretsiz sunucu imkanına sahip olmanın dışında bir de blogspot.com alan adıyla ücretsiz kayıt olunabilir ve bir blog veya web sitesi oluşturabilirsiniz.
Blogger’ın herhangi bir kısıtlaması bulunmamakta ve herkesin kullanımına açık olduğu gibi aynı kullanıcının, aynı Gmail ile birden çok blog ya da web sitesi oluşturabilmesi de imkanlı.
Adsense konusunda da Blogger kullanıcıları diğer CMS kullanıcılarına göre oldukça şanslı. Çünkü Adsense, Google ürünü olan Blogger kullanıcılarına daha kolay onay vermekte. Sorunsuz, trafik konusunda sınırsız ve güvenlik sorunu bile bulunmayan Blogger SSL’ de uyumlu.

blogger istatistik görünümü

Detaylı istatistik paneline sahip olan Blogger, Blogger olmak isteyen kullanıcılarına ücretsiz çeşitli temalar da sunmakta. Eklenti konusunda ise durumlar malesef iç karartıcı; Belki de bloggerların en çok isyan ettiği konuların başında, eklenti kıtlığının geldiğini söylemek mümkün.

 Blogger’daki eklentilerden bazıları şunlar; iletişim, kötüye kullanım bildir, popüler gönderiler, etiketler, yazı, Html ve Css kod ekleme editörleri, öne çıkan yayın, blog arşivi, sayfa üst bilgisi, izleyiciler, takip bağlantıları, RSS, Google çeviri, liste ve atıflar şeklinde sıralanabilir. Eklentiler editör panelinde eklentiler şeklinde yer almıyor. Editör paneline girdikten sonra yerleşime tıklayarak bileşenlerden birine ekleme yaptığınızda karşınıza ekleyebileceğiniz eklentiler listelenmekte.
Tema konusa gelecek olursak; Kontrol panelindeki temalar sekmesine tıklayarak karşınıza çıkan temalardan dilediğinizi seçebilirsiniz. Web ve mobil görünüm için ayrı temalar seçebilme imkanına da sahipsiniz. Buradaki temalar size göre değil ise Google’ da, Blogger free tema şeklinde yapacağınız arama sonuçlarında çıkan sayfalar genellikle ücretsiz tema hizmeti sunmakta. Ayrıca gerek WordPress için, gerekse de Blogger için ücretli tema sunucuları da bulunmaktadır.

blogger editor

Blogger’da bir yazı paylaşmak

Sitenize yeni bir makale eklemek için şu yolu takip etmelisiniz; Önce kontrol paneline giriş yapın ve hemen ardından “yeni yayın” butonuna tıklayın. Açılacak olan sayfa sizin makale yazmanıza, başlık eklemenize, paragraf ve alt başlıklar düzenlemenize, kod eklemenize, görsel, belge, video, ses gibi dosyalar yükleyebilmenize ve kategorilere ayırabilmeniz için etiket seçeneklerini kullanmanıza olanak sağlar.

Blogger Kullanarak Para kazanmak

Öncelikle bir bloggerın, blog geliri elde edebilmesi için en doğru yöntem reklam geliridir. Adsense başvurusu yapılarak onay alındıktan sonra Adsense reklamlarını siteye kolayca entegre edebilir ve blog üzerinden gelir sağlayabilirsiniz. Adsense, rakiplerine göre geliri daha yüksek ve reklam çeşitliliği daha fazla olan bir reklam firmasır. Adsense reklamları genellikle sitenizle ve temanızla uyumludur.

Alan adı değişikliği

Yeni domain ekleme gibi seçeneklere de imkan tanıyan Blogger, kullanıcılarının özel alan adlarını ekleyebilmesi için ayarlar sekmesinde özel bir panel eklemiş. Bu panel yoluyla gerekli ayarları, ekleme ve yönlendirmeleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Eğer sizin de bir blogger olmak gibi hayaliniz varsa zaman kaybetmeden Blogger giriş sayfasına giderek ilk adımı atabilirsiniz. Blogger konusundaki tüm sorularınızı aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Blogger’ı konu aldığımız bu yayının da sonuna geldik. Bu ve buna benzer yayınlar hakkında yapacağınız yorumlar bizler için oldukca büyük öneme sahip. Yeni bir Verimisyon yayınında daha görüşmek üzere.

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Aydın Aydı
Mayıs 20, 2020 12:41

Güzel

hürpost
hürpost
Mayıs 21, 2020 19:23

Gerçi bir çok kişi ısrarla wordpress’e geç diyip duruyor bende ısrarla blogger da kalıyorum ne bileyim alışkanlık işte güzel bir tanıtım olmuş teşekkürler 🙂