Kuzeyin Yön Yıldızı Cengiz Aytmatov

1928 yılında Kırgızistan’ da doğan Cengiz Aytmatov , 2008 yılında bu dünyaya gözlerini kapadı. 
Yaşadığı dönemin izleri gençlik dönemindeki 2. Dünya Savaşı onun eserlerinin ana karakterini oluşturur. Türk kültürüne yaptığı hizmetler ile Sovyet dönemindeki milli unsuru siyasilerin gözüne batmadan işlemesi onun sanat zirvesindeki yerin göstergesidir. Eserlerinde temel öge mitolojik unsurları masalsı anlatım ile yansıtma becerisidir.

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Maral Ana:

Bireysel özgürlük ile toplumsal alanda kültürel özgürlüğü en üst seviyede vererek geçmişini hatırlamayı özüne dönüşü arzular. Dünya gündeminde günümüzde daha belirgin hale gelmiş benliğinden kopan insanı ‘Mankurt’ ile anlatır. Millet olma bilincini ve hatırla ve dirilmeyi ‘Maral Ana’ ile topraktan insana dönüşümü ve insanı var eden atasını hatırlayan memleket idolünü ‘Toprak Ana’ ile anlatırken. Bir liderin insan fıtratına ters düşen kuralların nasıl bir çöküşe neden olduğunu, dünyayı fethe çıkan gücü ile korku salan Han’ın bitişini ‘Cengiz Han’a Küsen Bulut’ ile anlatır.

Sonuç:

Onun eserlerinde yönünüzü kaybettiyseniz insan – doğa ilişkisiyle yok oluşa giden kültürel aşınmayı görerek durup düşünmenize, sorgulamanıza önayak olur. Cengiz Aytmatov insanın geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki bağı ‘ Gün Uzar Yüzyıl Olur’ adlı eseriyle görürüz. Yönünü kaybedenler kuzeyindeki- doğudaki bu yıldıza baksın yeterlidir.
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments