Şu Çılgın Türkler

Turgut Özakman’ın çok okunan ve satılanlar listesini uzun süre yer edinen muhteşem eseri. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu. Okudukça bu millet nasıl böyle bir mucize başarmış diyeceksiniz. Bunca güce karşı nasıl bir millet diri ,dik kalır? Son nefes nedir? Ölüme giden milletin kurtuluşu neye bağlıdır?

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Eser Ne Anlatıyor?

Belgesel tarzındaki anlatım havasıyla satır satır , bölüm bölüm tüm Anadolu insanı… Hani bir köy vardır bu da ne yapmış olabilir dersiniz ya?  Ömrünü tamamlamış gibi duran köyün ihtiyar nine ve dedeleri ne yapabilir? Gençler nerde? Savaşta neden insan eksikliği var kurtuluşta niçin insan ve ekipman desteği için kanun çıkarılıyor? Malzemeler , silahlar nerden geldi? Kurtuluş yolu neresidir? Kaç km kim taşımış bunları gibi aklınıza gelebilecek tüm çılgınlıkları deneyen insan seli göreceksiniz.

Nasıl Okumalı? 

Öncelikle önünüze tarihi veya güncel olan detaylı bir harita bulun. Okurken takip edin. Bir kağnı nasıl ve ne kadar hızlı gider?  Motor gücüne karşı kağnı…. Silahların cepheye taşınmasında kadınların gayretini ve çektiklerini göreceksiniz. Kurtuluş Savaşında yazılan destansı hikayenin çamura batmış tekerleklerini ve 500km boyunca özgürlük yürüşünün izlerini takip edeceksiniz. Hürriyetine düşkün milletin elinde kalan son şeyi kaybetmemek için verdiği savaşı. Anadolu insanı savaşlarda hep kaybedenken 300 yıl sonra Atatürk ile inandığı duyguyu göreceksiniz. Ve gerçekten hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır…
Vatanın her karışının medeniyet dediğimiz tek dişli canavarın elinde çektiklerini okuyacaksınız. Savaşta kullanılan taktikleri not edin savaş tarihinin değişen yüzünü göreceksiniz. Toprağını kaybetmek evladını kaybetmek gibidir, cephede bir asker gibi karış karış gezeceksiniz göğüs göğüse çarpışma yaşayacak kongrelerde delege olacaksınız. Tüm dünyaya özgürlük benim karakterimdir diye haykıracaksınız. Bir serüven romanı gibi lakin güçlü kaynakçası ve anlatımıyla Kurtuluş Savaşı kadar kıymetli bir eser. Bölüm bölüm okumanızı öneririz. İyi okumalar.
Turgut Özakman’ın aynı kurguya bağlı Kurtuluş adlı dizini de bulunmaktadır. Bu film en iyi şekilde milli mücadeleyi anlatan senaryo olarak karşımıza çıkar. Bir halk mücadelesinin birlik oluşun sabırla çalışmamın izlerini göreceksiniz iyi seyirler.

Vatan uğruna canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Ailelerine ve milletimize sabırlar diliyoruz. Ülkenin içinde ve dışında görevini cesurca yapan tüm görevlilere de sağlık ve kolaylıklar diliyoruz.

 

guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments