Çocukların Tuvalet Eğitimi-15 Gün

Eğitim doğmadan başlar ve ölünceye dek devam eder. Şimdi bu yazımızda sizleri çocuklar için kritik evre olan tuvalet eğitimi yaklaşımları ve süreçler hakkında yöntemler sunacağız. Eğitimi uygulamak size kalmış. Biz bildiğimiz geleneksel eğitim ve günümüz modern yaklaşımlarını sizlere sunacağız.
Her çocuk anne karnına düştüğü andan itibaren bir olma ve gelişim aşamalarını kademeli olarak geçerek büyür ve yetişkin olarak devam eder. Eğer fizyolojik ve psikolojik olarak sağlıklı bir bebek dünyaya gelmiş ve hayata tutunmuşsa doğumdan itibaren hayata hazırlanır. Şimdi tuvalet eğitiminin aşamaları ve bunların içindeki geleneksel yönleri irdeleyip bilimsel yaklaşımları ele alacağız.
çocuklarda tuvalet eğitimi

Geleneksel Yöntemler

Hepimiz çocuk olduk ve bir şekilde tuvalet eğitimi alıp belli bir yaştan sonra bireysel olarak hacetimizi gidermeyi temizlenmeyi öğrendik. Aslında bakarsanız bu eğitim de bir tür fizyolojik ihtiyaçtır. İnsanın yemesi içmesi uyuması gibi bunları boşaltması da şarttır. Vücut posa haline gelmiş içinden minareli ve vitaminleri alınmış bu atıkları çıkarmak zorundadır. Eğer sağlıklı bir çıkarma sağlanamazsa problemler başlar. Dünyanın en rahat yeri neresi diye sormuşlar ünlü bir doktora o da ‘tuvalet’ demiş. Herkes gülmüş fakat kısa süreli kabızlık sorun olmasa da uzun süre hacet giderilmezse beden sağlığı bozulur. Şimdi bu sorunları bir kenara bırakıp eğitimin gelenekseline bakalım.

Geleneksel Eğitim

Eski toplumları göz önüne aldığımızda onların böyle gelişmiş yöntemleri -kolaylaştırıcı seçenekleri- yoktu. Var olan öğretilmiş şekilleri kullanıyorlardı. Bunlara gelince bir bebek yahut yaşında bir çocuk olsun içgüdüsel olarak asla kendine temas eden nesneye yapmak istemez. Bedenin uzaklaştırdığı atık pis olduğunu bilir. Bunu anlamak için hayvanlara bakabilirsiniz. O zaman neden çocuklar zor öğrenir? Çünkü iki yıl boyunca sırf kendi rahatımız için evire çevire bez bağladık. Alışkanlık haline getirilen davranışın terk edilmesi çok zor oluyor. Hele çocuk ise daha güç.

Geleneksel yöntemler

Çıplak bırakıp yapmaya alıştırma özellikle 8. Aydan sonra.

Sıcak kuma oturtma ve yaptırma ( kedilere benzer)

Leğende oynatma ve yapmasını sağlama

Evdeki zemin eşyalarını kaldırıp çocuğun özel bir durum olduğunu farketmesini ve eşyalar yapmasını sağlama

Bütün bu işler geleneksel tuvalet eğitimin bilimsel olarak görülmese bile bilimsel hatta genetik doğru yaklaşımıdır. Zamanla insan kolaylık olsun diye rahat diye modern diye insanı kişiliğinden uzaklaştırıyor sonra değiştirmeye çalışıyor. Süreç sancılı ve sıkıcı hatta işkenceye dönüşüyor. Bu eğitim noktasında katı olduğu için hem ebeveynin hem çocuğun psikolojisini oldukça yıpratıyor.

Psikoloji

Bu süreç gelişim aşamalarının en kritiklerinden biri. Emzirme olayının bağlantısı kadar güçlü ve değiştirmesi zor. Hem ebeveynleri hem sürece modernlik ile geç kalmışlık ile çocukları psikolojik olarak fazlaca yıpratıyor. Öncelikle sabır ve empati gerekiyor. Baskı kurarak zorlama çeşitli şiddetlere başvurma azarlama korkutma tehdit etme ilerleyen yaşlarda ortaya çıkacak bir çok sorunun kaynağı olmaktadır. O yüzden doğru yaklaşım çok önemli. Zarar vermeden yavaş yavaş ve net olmak lazım. Süreç içerisinde 15-30 gün aralığında yüzde doksan oranında öğrenmiş olacaklardır. İçinizi rahatlatmak için şöyle ifade edeyim. Yürümeyi öğrenmesi gibi aslında zaman gerekli ve arada kaçaklar-düşmeler gibi- istenmeyen hareketler mutlaka olacaktır. Şiddetten kesinlikle uzak durun. Fizyolojik hatta aşağılamaya varan psikolojik şiddetten. Şöyle düşünün bir insan olarak sürekli size beceriksizsin muamelesi yapılırsa ne hissederdiniz? Ya da kaç gün daha azimle gayret eder artık vazgeçerdiniz? Bu yüzden her yönüyle bilgili ve düzgün birey yetiştirmek elimizde. Her eğitim gibi bu da sabır istiyor. İstikrar istiyor.
tuvalet eğitimi mutlu ebeveynler

Günümüz Tuvalet Eğitimi

Modern tuvalet eğitimi günümüz ebeveynlerinin araştırma ve odak noktası. Bunda çağa ayak uydurma bilinç düzeyinin artması gibi etkenlerin neden olduğunu söyleyebiliriz.

Modern Eğitim

Çocuk çağımızda her türlü geç kalmış olarak bu beceriyi kazanmaya çalışıyor. Lakin her ne kadar geç kalsa da zamanla size belli ederler. Hazırbulunuşluk seviyesine göre bilimsel olarak da 2-3 yaş aralığındaki çocukların tuvalet eğitimine hazır olduklarını gösterir. Bu süreçte teknolojik gelişmelerden ve bilimsel yaklaşımlardan faydalanmak hem ebeveyn hem de çocuğun gelişimine ve eğitimine doğrudan destek olmanız gerekiyor. Öncelikle sakin ve sabırlı hatta tutarlı ve istikrarlı olmalısınız. Zira çocuk ilk başlarda istekli olsa da zamanla sönme meydana gelirken reddetme hissi ile dolacaktır. Direnme ve agresifleşme görürseniz doğru yoldasınız. Baskı kurmadan eğlenceli hale getirerek küçük ödüller ve iltifatlarla özendirip pekiştirmek gerekir. Şimdi geleneksel yaklaşım içinden bilimsel yöntemlerle size izleyeceğiniz yolu sunalım

Mutlaka hazır olmasını bekleyin o size işaretler verecektir.

En az bir ay önceden tuvaletini -büyük ve küçük- yaptığı saatleri not edin

Fazla sapma olmamaktadır.

Pekiştireç kullanın, bu doğru zamanda doğru davranışı yapınca olmalıdır. Sevdiği şeyleri minik minik her davranıştan sonra sonra azaltarak. Mesela ilk çişini veya kakasını tuvalete yapınca tırnak büyüklüğünde çikolata ( çocukların en sevdiği olduğu için) verin. Sonra not ettiğiniz saat aralıklarında çişini yaparsan çikolata vereceğim diyin ve süreçte sürekliliği sağlayın.

Eğitim her bireye göre değişir acele etmeyin

Tamamen pekiştirme oluşana kadar devam edin.

Sonra pekiştireci azaltın yani değişken eylemlerden sonra verin.

Yalnız çikolatayı başka hiçbir şekilde vermeyin. Ayırt edici özelliğini ve pekiştirme özelliğini yitirir.

tuvalet eğitimi
Sevgi anne babalar zorlu fakat eğlenceli sonunda mutlu olacağınız süreç sizi bekliyor. Bu bilindik en etkili yöntemdir. Lakin çocuklar üzerinde babaanne yöntemi en etkilisidir. İnsanlar üzerinde de uygulanır. Doğru şekilde yapılması gerekir. Sönme eski davranış olan beze uygulandığı için geri dönüş cayma sizi ve çocuğun psikolojisini olumsuz etkiliyor. Başarısızlık hissi doğurur. bu tür benzer içeriklere ulaşmak için buraya tıklaya bilirsiniz.
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments