Corona , Tehlike ve Korku

Bir virüsün yol açtığı kaos dünya gündeminde. Çıktığı yer olan Çin’i mahvettikten sonra dünyaya yayılmasıyla ülkeler bir dizi önlemler aldı. Halbuki en önemli tedbiri kendimiz almalıyız. Yoksa devletlerin önlemleri ancak bir seviye etkili olacak.
Virüsün Belirtileri
  • Yüksek ateş
  • Nefes darlığı-tıkanma
  • Halsizlik
  • Öksürük
  • Boğaz ağrısı

 

Griplere benzediği için başka enfeksiyonlar ile karıştırmanın normal olduğu belirtiliyor. Dikkatli olun.
 Asıl Tehlike 
Ölümcül seviyede bir tür olması onu korkulan sebeplerin en başına yerleştiriyor. Yayılma hızı da beklenenin çok ötesinde. Bu yüzden virüs kadar büyük korku dağları oluşturduk. Öyleki ülkemizde ilk vakanın görülmesi marketlerde bir çok ürünün bitmesine neden oldu. Piyasada bulunamayan ve yüzde 300 varan zamların ardından internette satılan ürünler de anında tükendi. Var olanlar yüzde 1000’ler seviyesinde. Kolonya litresi 20 tl civarındaki bu ürünün artık litresi 130 tl ve siteler ceza yememek için yöntem bile bulmuş. İşin hinliği , 40 tl görünen bir ürünü satın almak için sepete eklediğinizde 120 tl olarak çıkıyor karşımıza ve son 2-3 ürün diyip sizin korkularınızdan beslenip almanızı sağlıyorlar.

 

Temizlik ürünlerinin bulunamaması da aynı nedenlere bağlı. Beş para etmez bez maske , 15 tl den 120 tl fırlamış kendiniz iki katlı kumaştan yapın daha kaliteli olur . Hiçbir etkisi ve özelliği olmayan lateks eldiven de o civarlarda…

 

Gıdalarda da hareketlenmeler var özellikle uzun ömürlü ürünler. Makarna ve bakliyat gibi. İyi yanı bunlar ülkemizde bol şekilde mevcut. Korkmamıza gerek yok.

 

Ülkeleri psikolojik olarak etkilerken sosyolojik olarak parçalayacak bu virüs. Devletleri ekonomik olarak zayıflatıp maddi olarak yıkacak. Ümidimiz yayıldığı hızda kaybolması.

 

Korkular
Ticari faaliyet ahlaklı olsa problem yok. Krizi fırsata çevirmek düşüncesiyle hareket eden bu insanlar korku psikolojisi ile kendilerini abad ederken insanların hayatlarına karşı emeklerini çalıyor. Korkularımız en zayıf noktamız. Bilinmezlik duygusu ile başlayan zihni karmaşamız. Korku ile zirveye vuruyor. Neden mi kaynaklanıyor?
Hani boğulmak üzere olan insanı kurtarmak için tutarsınız fakat o sizi gömer ya en derine… Ölüm korkusu bu işte kendini kurtarma isteğinin zirve yeri. İşte bunu bilen o ahlaki yoksunluk içindeki insanlar bu durumu can simidi olarak kullanıyor. Simidi veriyor korkunu yenmene yardımcı oluyor… Tabiki bir süreliğine sonra yeni korkularla yeniden kazanmaya gelecek. İşte asıl tehlike korkuyla her gün yeniden ölmek…

 

Umarım her türlü hastalığımıza neden olan bu virüs ülkemizde yayılmadan yok olur. Sağlıkla yaşamanız dileğiyle.
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments