Covid 19 Döneminin Kahramanları

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde 31 Aralık 2019 tarihinde sebebi halen daha bilinmeyen ve tüm Dünya’yı etkisi altına alan Korona Virüs, diğer adıyla Covid-19, 24 Haziran 2020 itibariyle halen daha etkisini göstermeye devam etmektedir.
10 Mart itibariyle Ülkemizde de görülmeye başlayan Covid-19 ile mücadelemiz doğrultusunda, 11-12 Nisan tarihleri arasında büyükşehirlerimizde ve Zonguldak’ ilk sokağa çıkma yasağı uygulamasına başlandı. Bunlarla birlikte aşamalı olarak 65 Üstü kişilere ve ver
1 Haziran itibariyle Türkiye ve çoğu Dünya Ülkesi normalleşme sürecine dönüş yapmıştır. Yanlış hala tüm dünyada tedbirler alınmaya devam etmektedir.
Peki bu sürecin kahramanları kimler?
Ülkemiz Korona virüs ile hep birlikte mücadele etmeye başladı. Hükümetin peş peşe aldığı tedbirler doğrultusunda bu işin gizli kahramanları da vardı.
Bunlar;

Sağlık Sektörü

sağlıklı yaşam

İlk başta sayın Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca eşliğinde günlerce evinin, eşinin, çoluk çocuğunun, annesinin, babasının yüzünü göremeden, günlerce uykusuz canla başla çalışan eli öpülesi sağlık çalışanları.
Ne desek nasıl etsek onlara vefa borcumuzu ödeyemeyiz. Halkımız onlara destek vermek amacı ile bir süre saat 21:00 de balkona çıkıp alkış etkinliği yapmıştı.

Emniyet Güçlerimiz

Polisler

Ülkemizde her türlü olağan dışı durumlarda olduğu gibi bu salgında da 7/24 görevinin başından olan emniyet güçlerimiz de kocaman alkışı hak ediyor. Maske dağıtımından, evimizin ihtiyacına kadar, doğum günü pastamıza kadar her türlü ihtiyacımızı karşılayan emniyet güçlerimize ve askerlerimize de vefa borcumuz var.

İnternet Alışveriş Siteleri

elektronik ticaret hizmeti

Sokağa çıkma yasakları çıktığı günlerde internetten alışveriş rekorları kırıldı. Bu süre zarfında her türlü fedakârlığı gösterip gece gündüz demeden, verilen her siparişi hazırlamayı kendilerine borç bilen internet alış veriş çalışanları da kocaman alkışı hakkediyor.

PTT ve Kargo Çalışanları

ptt hizmetleri

İlk başta PTT çalışanları olmak üzere, günün 24 saati, normal çalışmalarının 5-6 kat fazlası çalışmalarına rağmen gecesini gündüzüne katarak çalışmak zorunda kalan PTT ve kargo çalışanları da kocaman alkışı hakkediyor.

Mahalle Bakkal ve Fırıncıları

Her zaman ailelerin yanında olan mahalle bakkal ve fırıncıları, kapı kapı, sokak sokak gezerek yedisinden yetmişine bütün halkın ihtiyaçlarını ayaklarına kadar götürüp hizmet ederek kocaman alkışı hakkedenler arasında yerini alıyor.

Kamu Çalışanları

Her ne sebeple olursa olsun, işine ve milletine kendini adayarak çalışan kamu çalışanları da, bu kötü günlerde görevlerinin başında gece gündüz demeden çalışarak kocaman alkışı hakkediyorlar.

Kamyoncu ve Nakliyeciler

kamyonla taşımacılık

Yasakların olduğu süre boyunca 7/24 direksiyon başında, vatandaşların yaşamlarını idame ettirmeleri için çabalayan kamyoncu ve nakliye sektörü de kocaman alkışı hakkediyor.

Tekstil ve Tıbbı Üretim Şirketleri

Covid-19 ile mücadele kapsamında gece gündüz maske, dezenfektan ve tıbbi malzeme üretimi yaparak ülkemizi dünyaya muhtaç etmeyen eli öpülesi Tekstil ve tıbbi üretim şirketleri de kocaman alkışı hakkediyor.

Zabıtalar

Tıpkı Emniyet güçleri gibi gece gündüz kapı kapı dolaşıp insanların ihtiyaçlarıyla tek tek ilgilenen zabıtalarımız da kocaman alkışı hakkediyor.

Tabii ki saymakla bitmiyor. Telekom sektörü, Enerji sektörü, yardımsever gönüllü kişiler, belediyeler, dernekler ve aklımıza gelmeyen daha bir çok kurum, şirket ve şahıslara, Korona virüs ile mücadele döneminde ellerini taşın altına fazlasıyla koyarak her biri ayrı ayrı kocaman alkışı hakketmiştir.
Başta da dediğimiz gibi halen tüm Dünya bu virüs ile mücadele etmeye devam ediyor. Bizlerde vatandaş olarak bunca insanın emeğinin boşa çıkarmamak adına, lütfen #SosyalMesafemiziKoruyalım ve #MaskesizSokağaÇıkmayalım

Yorum

  1. Kastamonu52 Temmuz 19, 2020
  2. Onur Temmuz 19, 2020

Yorum Ekle