Covid-19 İle Savaşımız

Bu yayınımız tüm dünyayı kasıp kavuran covid-19 pandemisi ve ülkemizde verilen insan üstü mücadele ile virüse karşı alınan önlemleri inceleyeceğiz. Virüsün yayılımı ve etkilediği alanlar ile tüm ekonomik alanlara değineceğiz. Öncelikle bu savaşta başta doktorlarımız olmak üzeere tüm sağlık çalışanlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Bu virüsün ayırt edici yönü septomları geç göstermesi ve yayılımının zor izlenmesi. Diğer önemli özelliği ise hızlı bulaşması dünya üzerinde şuan enfekte olan insan sayısı milyonlarla ölenler ise 300 binlere dayandı… Çözümü hala tartışılıyor…

Çin’in Hubei eyaletinde yer alan Wuhan şehrinde, 31 Aralık 2019 tarihinde uyanan ve önce Çin’in bir kısmını, sonra Avrupa’yı, ABD’yi derken Tüm Dünya’yı etkisi altına alan Korona virüsü, maalesef tüm Dünya’yı yaşanmaz hale getirdi.

Korona virüsü yeni adıyla Covid-19, resmi rakamlara göre, tespit edilen kişi sayısı 6 milyonu geçti.  Dünya’da en çok İtalya, İspanya, Fransa, Rusya ve ABD yi etkisi altına aldı. Tabii bunun gelişmemiş çoğu ülkelerde resmi rakam açıklamadıkları için daha çok görüldüğü de tahmin edilmekte.

Korona Dünyayı yaşanmaz hale getirdi demiştik. Bunlardan akla gelen bazıları, Eğitim öğretim alanı, Spor müsabakaları, Tarım sektörü, Sanayii sektörü, Turizm sektörü başı çeken bazı sektörler.

Bazı sektörler ekonomik olarak tamamen dibe vururken bazı sektörler de tavan yaptı. Tavan yapan bazı sektörler; Temizlik sektörü, Maske imalatı yapan sektörler, yurtiçi kargo sektörü, hijyen ve dezenfektan sektörleri…

Bazı Ülkeler, ekonomik ve sağlık sektöründe vatandaşın yanında iken bazı ülkeler de tamamen yetersiz kaldı.

kovid-19

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Dünya’nın Ve Türkiye’nin Korona İle Mücadele Süreci

İlk başta Sağlık Bakanımız Sayın Prof. Dr. Fahreddin Koca ve tüm Sağlık sektörü çalışanı kocaman bir tebriği hak ediyor.  Bununlar birlikte Devletimiz, yurtdışından Ülkemize gelmek isteyen neredeyse tüm vatandaşını yalnız bırakmadı. Özel uçaklarla Dünyanın dört bir yanında ki vatandaşını peş peşe seferler düzenleyerek Türkiye’ye getirdi. Gelen yolcular da yurtlarda karantinaya alındı.

Maalesef Ülkemizde bir yandan da fırsatçılar ve işten çıkarmalar da baş gösterdi.  Hükümet yetkilileri ne kadar uyarılarda da bulunsa maalesef işten çıkarmalar ve bazı ürünlerde zamlar art arda geldi. Bununla birlikte Devletimiz, bazı belediyeler ve bazı yardımseverlerde ellerinden geldiğince mağdur durumda olan vatandaşlara maddi ve manevi olarak yardımcı olmaya çalıştı.

Tüm Dünyayı yaşanmaz hale getirdi dediğimiz Koronanın hiç mi iyi yanı olmadı? Tüm Dünyada, her gün işten güçten çocuklarına vakit ayıramayan anne babalar, evde kalınan süre boyunca çocuklarıyla vakit geçirme fırsatı buldu. Evde vakit geçiren aileler de değişik eğlence şeklileri ortaya çıkardı J.  WC kâğıdı sektirme, Balkonlarda konser vermek, her zaman ki ünlülerden değişik akıl ve fikirler, internetten müthiş alışveriş çılgınlığı, kapıdan kapıya komşuluk ilişkileri….. say say bitmez.

kovid-19

Ülke olarak, evden uzaktan eğitim derslerine başlandı. En önemlilerinden de bir tanesi Dünya biraz olsun nefes aldı. Gerek çevre kirliliği gerekse hava kirliliği açısından Dünya az da olsa kendine geldi.

Maalesef kâbus daha bitmedi halen daha tüm Dünyada tehlike devam ediyor. Birey olarak herkes temizliğine, sosyal mesafe kuralına uyarak bundan sonra ki dönemde bu şekilde yaşamak zorunda. Ülkemizde hayatını kaybeden vatandaşlardan çok iyileşen hasta sayısı daha çok oldu. Bu gün itibariyle rakamlar yüz güldürüyor. Mart ayından beri esnek çalışma hayatına geçildi ve birçok sektörlerin tamamen kapatıldı. Büyükşehirlere giriş çıkışlar kısıtlandı. 1 Haziran itibariyle birçok sektör ve kamu kurumları kısmen normal çalışma hayatına geri döndü. Karantinaya alınan bölgeler dışında tüm şehirlerde yasak kalktı.

Durum itibariyle gidişat gözleniyor. Umarım Korona illetini Ülke ve Dünya olarak atlatır ve normal hayatımıza geri döneriz.

#EvdeKal #EvdeHayatVar                                                                                           Aziz YILDIRAN

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Trakyalı
Trakyalı
Haziran 3, 2020 11:09

Çok güzel bir yazı olmuş…

Erbaaluyuk
Erbaaluyuk
Haziran 3, 2020 11:10

Bu beladan ülkemizin biran önce kurtulması dileğiyle.Konu hakkındaki bilgilendirmeniz içinde ayriyetten teşekkür ederim Aziz bey emeğinize sağlık.

Esra
Esra
Haziran 3, 2020 11:14

Güzel ve anlamlı bir içerik olmuş