Derin Ağ: Karanlık Ağ

Darknet ve Deep web hakkında öne sürülen öyle korkunç iddialar, öyle çok kabus senaryoları varki internetin büyük bir kısmında; sosyal ağlarda, bloglarda, forumlarda, web ve video sayfalarında, her yerde Deep web ve Darknet’in içerdiklerinden, içerideki anonim içeriklerden, illegal içerik ve faaliyetlerden bahsedilir.  Hatta, ” Ben oraya girdim. Orada basamaklarlar var. Oraya girmek suç.”  Gibi sıkılan saçma sapan kolpalar ve oluşturdukları bilgi kirliliği de en az bahsi geçen faaliyetler kadar korkunç. Peki gerçekten nedir bu ağlar? Ne kadar tehlikeli? Neden bu kadar çok yazıldı, konuşuldu? Adından bu kadar söz ettiren Deep web ve Darknet’e gelin en doğru açıdan birlikte bakalım.

 

Hoş geldiniz. Giriş paragfından da anlayacağınız gibi bu yayının konusu Deep web ve Dark Web. Ayrıca Darknet’den de bazı bilgiler paylaşmaya özen göstereceğiz. Bu 3’ünü birbirine karıştırmamak adına dilerseniz Dark Web ile başlayabiliriz.

 

Dark Web,

İnternet ortamında kolayça bulunamayan bilgileri barındırabildiği gibi korkulduğu kadar da tehlikeli olabilen yanlara sahip.
Yani; Google gibi arama motorlarında ulaşamayacağınız verilerin Tümünü içerir.
Neden bu veriler Google, Yahoo gibi arama motorlarında etiketlenmiyor?
Böyle amaçlandığı, böyle istendiği, böyle planlandığı için diyebiliriz. Hatta bu amaçların, istenenlerin, planların neye dayandığı konusunu ise şöyle özetleyebiliriz; Bazı eleştiriler, hakaretler, istihbarat üzerine sağlanabilen iletişim verileri, sırlar, gün yüzüne çıkarılmasından korkulan haberlerin ve olayların Google gibi arama motorlarına etiketlenen sitelerde (forum, blog, sosyal medya sayfaları gibi)  paylaşılması bu verilere herkes tarafından kolayca ulaşılması sonucuna dayanmaktadır. Demokrasi konusunda gelişim sağlayamamış toplumlarda bazı eleştirel düşüncelere, karşıt görüşlere hoş olmayacak gerçek haberlere karşı fiilen, sözlü, yazılı şekilde başlatılabilecek linç kampanyaları, idari cezalandırma uygulamaları, meslekten men gibi büyük yaptırım uygulamaları ile özgürlük karşıtı tavır sergilenmesi sonucuna varan durumların tümünü göze alamayan, veri paylaşmaya, eleştirmeye, haberleşmeye devam etmek isteyen bir takım birey veya grup, yüksek gizlilik kapsamında bir alan olan
Dark Web ağında bulunmaktadır.
Ayrıca Dark Web Ağı, Tor, Freenet  gibi şifrelenmiş Darknet’ler topluluğunu da oluşturmaktadır. Dark Web, istihbarat birimlerinin, bazı devletlere bağlı gizli teşkilat birimlerinin de faliyet yürüttüğü bir alandır.
 

 

 

Deep Web

Deep Web, aslında internetin arka sokağı, karanlık basamağı, bulanık ve derin yüzü, görülmeyen kısmıdır.
Crewlar” adı verilen programcıklar sayesinde arama motorlarını, web sayfalarını ziyaret ederek veri toplayan garip bir yapıya sahiptir. Deep Web’ e klasik bir web tarayıcı veya arama motoruyla girmek mümkün değildir.
Deep Web içerikleri asla denetlenmez, kontrol edilmez, düzeltilmez. Deep Web’ de aklınıza asla gelemiyecek bilgiler bile mevcuttur. %95’lik oranının suç unsuru sayılabilecek verilerden oluştuğu Deep Web’ de  hacker, bilim adamı,  siyasi aktivistler, uyuşturucu satıcıları, kiralık katiller, silah satıcıları, ajanlar, terör üyeleri ve yasal olmayan ticaret işleri yürütenler mevcuttur.

Deep Web Siteleri Basamaklara Ayrılır

İlk basamakta, sosyal ağlar ve bloglar mevcuttur.
Standart arama motorlarına indexlenmiş siteler bu basamakta bulunur.
2. Seviye; Bu seviyeden itibaren artık standart arama motorları yoluyla erişilemeyen sitelere erişmek mümkün hale gelir. Bu grupta Yetişkinlere yönelik içerikler barındıran siteler mevcuttur.
3. Bu seviye Proxy gerektirir. Proxy sürekli olarak cihaz kimliği ve konumuzu değiştiren bir yapıya sahip.
Ayrıca bu seviye proxy ile girilebilen ve tor ile erişebilinen siteler olarak kendi içinde de ikiye ayrılmaktadır.
Bu grup siteler legal olmayan bilimsel deneyler,  Microsoft gizli ağ bilgileri vs. yer alır
4.Gittikçe artan seviyelerde erişim zorluğu da artmakta. Bu seviyeye girebilmek için belirli özelliklere sahip cihazlar gereklidir. Bu cihazlara ulaşmak oldukça zordur.
Bu seviyenin site içeriğini gizli şirket bilgileri oluşturmaktadır.
Ayrıca yüksek seviyelerden biri olan bu basamak, oldukça tehlikeli bilgiler içerir. Askeri ekipmanlar,
Füze tank vs satışı, yayın yasağı bulunan film, kitap, belge ve dökümanlar burada bulunur.
5. Yapay zekalı ölüm makinalar,
Tesla’nın planları, hava durumunu değiştiren cihazlar vs. gibi denge ve düzen bozucu içeriklerin bulunduğu alandır.
6. Bu seviyenin nasıl oluştuğu ve ne içerdiği bilinmiyor. Bugünkü mevcut donanımlara sahip bilgisayarlarla bu seviyeye erişim mümkün değil.
7. Bu seviyeye dair bir bilgi mevcut değil. Savaş alanı olduğu iddiaları da mevcut.
8. Son basamak, devletler dahil kimsenin kontrol sağlayamadığı veya bilgi sahibi olamadığı bir takım sistem tarafından düzenleniyor. Burada internet dünyasının düzenini oluşturan değiştirilemez komutların mevcut olduğu bilinmekte.

 

Darknet

Bildiğimiz internetin en az 500 katı büyüklüğe sahip, dev alan.
Karanlık işleri yapan ve gizliliğe önem verenlerin dolup taştığı bu ağda veya alanda da dev bir arama motoru bulunmakta. Google’dan daha fazlasını sunabilen arama motoru “Grams” , kullanıcıların ruh haline göre uyuşturu madde satıcılarını, silah, insan tüccarlarını, seri katilleri, ve benzeri illegal suç unsurlarını sonuçlamakta.
Buradaki alışverişler ise Bitcoin para birimi ile sağlanmakta.

 

Darknet gizliliğini ise şu şekilde ifade edebiliriz. Mesela çalışma arkadaşlarınız ile bir ağ yöntemi kullanarak dosya transferi yapmak istiyorsunuz. Ancak bu transferden haberdar olmasını istemediğiniz başka iş arkadaşlarınız da var. Özellikle transferi söz konusu olan dosyalara kesinlikle sızmaması gereken, bilgi alamaması gereken bir takım arkadaşlar. Bu durumda şifreleme yöntemini devreye sokmanız gerekecek. İşte Böyle bir Darknet…
Darknet’de bulunan sitelerin adresi veya linkleri ise klasik site düzenindeki gibi www.xyxyxyxyxy.com şeklinde yazılmaz.  Adres karışık bilgiler içerir ve 63ns7hsb2910.onion gibi sonu .onion alan adı ile sonlanan adresler mevcut.

 

Bu bölümü özetlemek gerekirse;

İnternetin bittiği yerde Darknet başlar ve Darknet’in nerede bittiğini bilimsel olarak bilen yoktur. Sıralama yapacak olursak; En büyük olan Darknet’i bizim tüm internetimiz olarak düşünebiliriz.
Bu Darknet’in ise yüzeyini Deep web, sonraki derin kısmını ise Dark web oluşturmakta.
Bu alanlara sıradan tarayıcılarla girmek
mümkün değil. Tor tarayıcı proxy destekli tarayıcı birimlerinden yararlanmak zorundasınız.
Bahsi geçen yer denetlenmeksizin, düzensiz ve kanunsuz faaliyetlerin rahatlıkla ortada yer alabildiği bir alan olduğu için hem psikolojik taraftan, hem  de bir tahdit ile karşılaşmamanız açısından, ihtiyacınız olmadığı sürece girmeyi denemeyin. Zaten diğerlerinin yanında küçülse de bize göre koskocaman internet, Google, Yahoo vb daha güvenli hizmet vermekte.
Denetimsiz, sonsuz, kanunsuz özgürlüğün yarattığı tehditin bolca bulunduğu alana umarız ki yolunuz düşmez.
Özetimiz ile beraber bu bölümü, bu yayın adına sonlandırıyoruz.  Makalemizin kalan bölümlerini de önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşmız olacağız. Bir sonraki Verimisyon yayınında yeniden görüşmek dileği ile…

 

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Adsız
Adsız
Nisan 8, 2020 21:57

Korkuların dünyası

Adsız
Adsız
Nisan 9, 2020 09:36

Şeytanın webi

Rıza Yıldız
Rıza Yıldız
Nisan 9, 2020 10:22

Baktım mevzu derin pc den girip okudum. Böyle bir konuya değinmeniz iyi olmuş. Iyi çalışmalar.

Unknown
Unknown
Nisan 9, 2020 11:46

güzel baylasim elinize saglik

verimisyon
verimisyon
Nisan 9, 2020 13:53

Teşekkürler.

verimisyon
verimisyon
Nisan 9, 2020 13:54

Teşekkürler Rıza Yıldız.

ERDI
ERDI
Nisan 9, 2020 15:55

Fazla söze gerek yok artik verimisyonun sıkı takipcisiyim. Son cümlede belirtilen yazının devamı ne zaman gelir?

verimisyon
verimisyon
Nisan 9, 2020 16:03

Tesekkurler Erdi. Bizi tercih ettiğin için tesekkurler. En kisa surede bu konudaki 2. ve 3. bolumu olusturan makale yayinlarimiz hazir hale gelecek.

Adsız
Adsız
Nisan 9, 2020 16:16

Daha önce bu kadar iyi anlatana rastlamamıştım. Resimler biraz ürkütücü olsa da anlatim oldukca masukca yapilmis.

dark/wiwer
dark/wiwer
Nisan 9, 2020 16:24

Anlatım güzel ama deepwebe nasil giricez. tor tarayiciyi nereden bulucaz?

emrecan
emrecan
Nisan 9, 2020 18:57

aradığım icerik. tesekkurler admin.

Ezgi
Ezgi
Nisan 9, 2020 18:58

Bende boyle bir site yapmak istiyorum. ama nereden baslasam bilemiyorum. yazı icerik üretiminiz çok güzel. elinize sağlik.

verimisyon
verimisyon
Nisan 9, 2020 19:08

Demek pek yanlış sayılmaz.

verimisyon
verimisyon
Nisan 9, 2020 19:09

Diyebiliriz.

verimisyon
verimisyon
Nisan 9, 2020 19:09

Teşekkürler.

verimisyon
verimisyon
Nisan 9, 2020 19:10

Teşekkürler. Resimler sembolik.

verimisyon
verimisyon
Nisan 9, 2020 19:11

Bu yayın konunun 3/1'i içermekte. Kalan 2 yayında bahsettiğiniz içeriklere yer vereceğiz.

verimisyon
verimisyon
Nisan 9, 2020 19:11

Aradığınızı bulmanıza vesile olmaktan mutluluk duyarız.

verimisyon
verimisyon
Nisan 9, 2020 19:12

Öncelikle bir ekip kurarak başlamalısınız. İşin teknik boyutu zorlu bir süreç olsa da önemli olan içerik üretimi konusunda oluşması gereken güçlü bir alt yapıdır.