Dil Terapisti

Terapist ve Terapi

Dil terapisti ne yapar, terapi nedir, nasıl yapılır, kekemelikte terapi arasında nasıl ilişki var, süreç psikolojik mi, terapi bir gerçeklik mi olması gereken bir şey mi ne yapmak gerekiyor. terapi veren ve alan kişiler nasıllar? işte tüm bu terapi sorularınızın cevabı burada.

Çocuğunuzda, çevrenizde ve öğrencilerinizde kekeleme başlangıç aşaması sayılan; takılma, kelime çıkarmada zorlanma, tekrarlayarak söyleme gibi belirtiler mevcut ise bu yazı sizin için. Terapinin yolu göründü demektir. Öncelikle terapist bulun araştırın, biz sizin için alanında uzman bir terapistin videosunu aşağıya ekledik.Geç kalmayın önlem alın bu önlem bilimin ışığında uzman bir terapi ve terapist ile olur. Bu kişi dille alakalı olduğu için Dil Terapisti… Şimdi size yardımcı olmak ve yol göstermek için  detaylara geçiyoruz.

1.Dil

Dil gelişimini izleyen bu sürenin aşılmasına destek olan uzmanlar. Bu bir doktor gibi özellikle çocuklardaki konuşma güçlüğü, takılmaları, kekelemeleri düzeltmeye çalışan bir alan. Çocuklardaki tabulaşma sonucu oluşan süreç olumsuz yansımalar gösterebiliyor. Bu tip rahatsızlıklar üzerine çözüm yolları bulan insanlara dil terapisti deniyor. Çocuklarda bu tür sorunlar normal karşılanıyor. Terapist ise bu tabular üzerinden önce ailelere eğitim yardım ediyor. Çocuğun bu süreci hasarsız atlatmasına ebeveynler destek olur. Uzman sadece yol gösteriyor.

dil terapisti
2.Terapi ve Sağlık :

 

Ülkemiz sağlık alanında bir çok gelişmiş ülkeden daha iyidir. Sağlık sistemi geçmişin iyi yetişen insanların çabalarıyla ilerler. Aynı zamanda çağa ayak uydurmayla dünyayı takip etmeyle yenilenmeyle de gelişir. Her işte olduğu gibi sağlığımızı da olumsuz etkileyen şey tabularımız. Onları kırınca sağlığımız iyi oluyor. Tabuları yıkınca tedaviye başlamış iyileşmeye başlıyoruz. Sağlık için insanın ilk ve en büyük mücadelesi bu noktada başlıyor. Yoksa bazen ömür boyu sürecek reddetme ile umutsuz gelecek parlayıveriyor. Bu süreçte dil terapisti yetişmesi ülkemizde hizmet vermeleri çok güzel. Medeniyet seviyesinin bir yansımasıdır. Bilim ışığıyla çeşitlenmiş bu tür detaylı doktorlaşma…

3.Kekeleme ve Takılma Süreçleri:

 

Çocuklardaki dil bozulmalarına özellikle 2-6 yaş arasında çokça şahit oluyoruz. Bu bozulmalar takılma ve kekeleme ile başlıyor. Çözüm için çaba harcanmalı. Çaresine bakılmayan bu rahatsızlık ilerleyen aşamalarda derinleşebiliyor. İşin uzmanı bir dil terapisti ile görüşme yapmak en iyi çözüm olacaktır. Çözümü internet çöplüğünde aramayın. Bulduklarınız muhtemelen çocuğunuz ile uyumlu değildir. Bu durumu işinin ehli biri değerlendirmelidir. Bu tür insanları sosyal camiada takip ediyor olabilirsiniz. Lakin sırları dillerinin altındadır. Kelimelere dökmeleri için özel olarak hasta ile ilgilenmelidir. Önce hastayı görmeli teşhis koymalı. Sonra kişiye özel yöntem ile sırrını göreceksiniz.

terapi

4.Terapi ve Eğitim:

 

Eğitim ile yetişen uzmanlar yaptıkları işi en iyi şekilde icra ederken hatırı sayılır gelir de elde ederler. Bu yadırganacak bir durum değildir. İmrenilecek bir başarı ve yetenek örneğidir.

5.Yapılması Gereken:

Eğer çocuklarınızda kekeleme takılma problemi varsa mutlaka profesyonel yardım almalısınız. Sosyal medyada ve wep sitelerinde yüzlercesi var. Arayıp bulmak doğru seçimi yapıp tedavi reçetesi almak elinizde. Bilmeniz gereken ise kaygılı yapınızı ve kendinizi suçlamayı bırakmak. Bu durumlar normal olarak görülüyor. Çoğu geçici nitelikte. Sizin davranışlarınız yahut tavırlarınız bu sürece olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Geçmişte yaptığınız hareketlerden dolayı suçluluk hissetmeyin… İp ucu vermek gerekirse; en büyük etken çocuğa yardımcı olmak. Korkularını yanlış anlaşıldığını hissettiği için ona destek olmak. Çocuğun baskılanmış itilmiş korkularına karşı beraber savaşmak. Örnek ile açıklayayım. Bir çocuk ilk defa bir köpek ile karşılaştığında muhtemel korkacak ve size sarılacak ortamdan uzaklaşmaya çalışacaktır. Eğer siz köpeğin korkulan bir şey olmadığını söyleseniz bile çocuk anlamayacaktır. Davranışsal ve eylemsel olarak hareket etmelisiniz. Önce kendiniz gidip köpeğe dokunmalı onunla iletişim kurmalısınız. Sevmeli zararsız olduğunu uygulamalı olarak göstermelisiniz. Çocuğunuz da bunu görünce belki hemen değil ama biraz sonra alışacaktır. Onun korkulacak kaçılacak bir canlı olmadığını fark edecek.

6.Sonuç:

 

terapi

İşte bu süreçte ebeveynler olarak karşılaşılan sorun gelişimsel aşama olan konuşma bozukluğuna neden olan süreçlerde de aynıdır. Çocuk ağzına bir şey olduğunu dilinin yara(ışşş) olduğunu düşünecek ve korkmaya başlayacaktır. Korkuları zamanla artacak bazen içine çekilecek bazen ağız hareketleri değişecek bazen bu durumdan rahatsız olup tikler oluşacak bazen konuşmamaya çalışacak bazen de agresif şekillerde tepkilerde bulunacaktır. Bu yüzden mutlaka profesyonel destek almalısınız. Çocukların bu dönemde korkularını bastırması yerine yenmesi ve onların üstüne girmesi yöntemi kullanılır. Tabi bu süreç çocuğun korkularını artırarak değil yardımcı olarak örnek teşkil ederek yapılır.

Ailelerin en çok yaptığı hata bu süreçler içerisinde çocuğa yardımcı olayım derken; çocuğun söyleyemediği kelimeleri tamamlama, düzeltme, söylemesi için baskı kurma, görmezden gelme, farklı yöne yansıtarak dil kusurunu saptırma, asla yapılmaması gerekenlerdir. bu durum çocuğun kaygı düzeyini artırarak onarılamaz sonuçlar doğurabilir. Yaptığınız şey aslında tam da şöyledir. yüksekten korkan birini paraşüte bindirmeye kalmak gibi… Bu yüzden önce sakin olup uzmana danışmak onun çizeceği yolda ilerlemektir. eğer çocuğunuzun bu durumundan rahatsızlık hissediyorsanız bu nedenle çocuğu sosyal ortamdan uzaklaştırırsanız kişiliği zayıf mücadele edemeyen, içine kapanık her şeyin desteğini birilerinden bekleyen bireyler yetiştirmiş olursunuz.

 

guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Helin
Helin
Mayıs 23, 2020 15:18

Çok yararlı bir yazı olmuş.