Dizi Önerisi: Çernobly -Hızlı Ölüm Çernobil

Hızlı Ölüm Çernobil

Bir film ne öğretir ? İzlerken hangi duyguya kapılmak istersin? Yaşamla veya ölümü seçme şansın var mı? Çoğrafyamıza en yakın nükleer patlama olarak kayda geçen bu talihsiz olay Rusya’yı psikolojik ve sağlık açısından zor duruma sokmuştur. Sadece İnsanların ölümü değil her canlının yok oluşu ! Çernobly dizisi ile önünüze konuluyor. Belgesel tarzı anlatımına ; oyunculuk ve senaryo kalitesi de eklenince izlenecekler listenize eklemeniz kaçınılmaz. Kimyasal bir olay ve yok olan insanlar…

Patlama Neden Oldu?

Genç bilim insanlarının deney yapayım derken çekirdeğin infilak etmesine neden olan süreç. Kendi içinde bir çok nedeni barındıran tam olarak bilinmeyen bu felaket, bölgede yaşayan insanların yanısıra Karadeniz’in kıyısındaki bütün insanları etkilediği su götürmez bir gerçek.Ne kadar insanı etkilediği  tam olarak bilinmemesinden ötürü sağlık problemlerini saptamakta zor.

Nükleer Patlama Nedir?

Çekirdek tepkimesinin ortaya çıkardığı büyük enerjinin bir anda serbest bırakılması ile meydana gelen patlama. Radyoaktif maddenin yaydığı ısı ve zehir ölümcül . Şöyleki eğer patlamaya 1km yakınsanız saniyelik radyasyon etkisi 500-750 röntgen radyasyonu kadar olacaktır . Bu oran sayılı günlerinize yaklaştığınıza işarettir. Bu enerji uranyum maddesinin fotoğraf plakaları ile yan yana durması sonucu ortaya çıkan ışıklar ile fark edilmiş.

 

Ne Yapmalı? 

Dünyanın en ucuz geri dönüşümü olmayan bu enerji çevreci olup olmaması tartışmasını bir kenara bırakıyorum. Avantajlarına bakıldığında birim işte en yüksek enerji kazandıran iş. Bir su bardağı büyüklüğündeki maddesel ( atomun parçalanması) tepkimeden 10000 nüfuslu bir şehrin günlük enerji tüketimini sağlayabilirsiniz. Bu yüzden tartışma konusu az iş çok enerji atık olarak su buharı, minikte olsa tepkimesi hiç bitmeyen radyoaktif madde…
Cernobly  filmi bu alanda yapılmış en güzel film. Ölümün kenarına ne kadar yakınız , görmeniz için tavsiye listesinde ekleyin. İyi seyirler.
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments