Doldurulamayan Boşluk Türkiye’nin Kütüphaneleri

Medeniyet şehir ile başlar. Şehri kitaplıklar inşa eder. Kitaplıklar insanları yetiştirir.
Şimdi diyeceksiniz ki ben çok okudum bir şey olmadı. Fayda görmedim. Nedeni şunlar olabilir.
  • Doğru eser seçememişsindir.
  • Kendini tanımıyorsundur.
  • Seçici değilsindir.
  • Bir kitap bazen bir kelime öğretir. Çok şey aramamak gerekir.
  • Okumak kültür gibidir hemen oluşmaz. Yeterli okumamışsınız.
  • Okurken başka işler ile ilgilenmişsindir.
Bu saydıklarımın dışında da farklı sebepler olabilir arayıp onu bulmanız gerekebilir.
Kitap okumak kimseyi cehaletin elinden kurtaramaz. Çünkü okumak süreçtir meyvesini hemen vermez ardında kalan sayfa yığınlarına bakarak durumu değerlendirmezsiniz. Arı gibi olmalısınız kitap okurken çiçek çiçek dolaşıp kilometreler katedip bir haftada şeker kristali kadar öz toplayacaksınız. Günler geçtikçe kovan dolacak… Kitap okumak ne kazandırır? Örnekleyecek olursak siz her gün çeşit çeşit yemek yiyorsunuz hangisi damarlarınızda dolaşıyor veya yediğiniz bir incir olsun içinizde incir ağacı mı bitecek ya da incir mi dolaşacak damarlarınızda ? Tabiki hayır biyolojik olarak derine inmeden noktalıyorum.
Bunca şehrin ,bunca insanın , bunca bıkkın bedenin nedeni ; eksiklik , vitamin gibi…
Bin yıllık geçmişe bakın devletlerin parlak yıllarında bilim- kitap ilişkisi hemen göze çarpar. Tabi nicelik kadar nitelikte önemlidir bu ilişkide. Herkes her şeyi okuyacak diye bir şey yok tabiki belli ilgi alanlarında belli yaş dönemlerinde zihin insanı yönlendirir. Kitap, dergi, gazete ne olursa olsun okunmalı.
6-17 yaş altındaki çocuklara sorun lütfen haftada 5 gün nereye gidiyor. Okul! Okumadan adı okul olan yere… Garip değil mi ? Bir de şöyle bakalım dünya istatiğine bir öz eleştiri olarak İslam dininin ilk emri : İkra ( oku) , neden okumuyoruz? Bireyin örnek aldığı birinci dış etken aile ikinci öğretmen üçüncü müfredat… yüzlerce sıralanabilir. Arz -talep dengesi ile ilerleyen süreç bir yerlerde sıkışıp kalıyor.
Türkiye’nin en büyük kütüphanesi açılacak yakında geç kalınsa da güzel bir haber. Umarım dünya ile yarışacak veya en azından boşluğu doldurarak ülke içinde yazılan çizilen her şeyden birer nüsha koyulur. Öyleki bazı kitaplara basımı olmadığından ulaşamıyorsunuz. Büyük bir boşluğu dolduracağı yadsınamaz. Medeniyetin yoluna koyulan taş… 50 yıl sonranın fikriyatını besleyecektir.
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments