Dreams And Divination: Peki Sen Rüyanda Gördüklerinle Google Kurucularından Daha Zengin Olabilir misin?

Hoş geldiniz. Bu yayın diğer yayınlardan farklı olacak. Öncelikle bu yayında neden rüya görürüz? Rüyalar gerçeğin aynası mıdır? Veya bazılarının da inandığı üzere Allah, rüya yoluyla bize mesajlar vermek istiyor mu? Başlıklarını konu alacağız. Tüm bu soruların cevaplarına gelmeden önce  konuyu daha verimli haliyle ele alabilmemiz için şu üç unsura da dikkat çekmeniz gerekiyor.

  •  Bunlardan ilki; Rüyalar saçmadır. Tabirleri saçma olmasa bile gördüğümüz haliyle anlamsız biçime sahip, ruh hastası içeriklere kadar dayanan ve uyanık halimizle hatırlayınca bile anlam veremediğimiz bir sürü anlamsız senaryo içerir. (Düşersiniz,Koşarsınız,uçarsınız, kemikleriniz kırılır ve hala koşarsınız vb.)
  •  İkinci unsur; Rüyalar en yüzeysel hali ile rüya ve kabus şeklinde ikiye ayrılır.
  •   Antik Mısırdan’dan Antik Yunan’a, Osmanlı’ya ve hatta Türkiye’ye kadar her dönende rüya tabirciliği var. ( Bir ara bu tip yayınları Flash TV, Muhabbet ve Maksim TV adlı  kanallarda, oldukça neşeli  ablalar yapıyordu. Onun da videosunu hemen alta ekledik.)

 

Bu üç temel rüya unsurunu da geçtiğimize göre gelin birlikte bakalım, amaçsız eylem olmadığına göre rüyanın amacı nedir?
Rüya nedir? Nasıl olur? Niye olur? Buralara gelmeden önce dikkate almamız gereken

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Bilim, bu konuda ne diyor?

Bilimsel makalelerin yazarları bu konuda hemfikir sayılır. Bu makalelerden birçoğuna göre, gördüğümüz gercekleştiğini sanma düşüncemiz, “sanmak” yani gerçek dışı sekilde yanılgı olarak özetlenebilir.
Şöyle ki; geçmişte yaşanmış olayların tecrübe etme hissinin beyinde oluşan anlık  anomaliden gerçekleştiğini ve beyin anlık olarak farklı durumlarda görülen bilginin kaydedilmesi sürecinde yerleştirilme-anlamlandırabilme ortasındaki gecikmenin gerçekleşmesi şeklinde açıklanabilir. (Tek cümlelik özet: beynimizin hata yapması durumunda oluşan kayıt hataları.)
Ayrica kameralarımız sayesinde yaptığımız video kayıtları, aslında her karenin çekilen fotoğrafının hızlandırılarak oynatılması sonucu ortaya çıkan filmdir. Beyin de benzer calışma yapısına sahip; Mesela arabanızın anahtarını bilgisayar masasına hızlıca bırakıp mutfağa geçtiniz ve bir kaç saat sonra anahtarı bıraktığınız yeri hatırlamakta zorlanıyorsunuz. Eğer yavaşça ve daha çok görerek bu eylemi gerçekleştirseydiniz unutma ihtimalinizdeki bu oran da azalacaktı.
Video kamerasındaki prensip gibi beyin de gözlerden aldığı çekim desteği sayesinde kareler halinde bir film oluşturur ve oluşturamayacağı hızlı kareler ise ön bellekte (geçici bellektir aynı zamanda) kalır. Bilim rüyaların geçekleşemeyeceğini vurgularken, bilimle çakışan karşıt görüşün  yine bilim taraflı olması bizlere belki de bu makaleyi yazdıran başlıca unsurlardan biri oldu.

Örneklerle gidelim;

  •  4 Eylül 1998’de, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde kurulan Google’ın temel algoritma geliştiricisi Lawrence Page, Google fikrini ilk önce rüyasında gördüğünü öne sürdü.
  •  Moleküler biyolojide çift sarmal terimi olarak bilinen spiral formu da bir rüyanın etkisiyle şekil almış oldu.
  •  Ruyalardan esinlenerek ortaya çıkan icadlarda dikiş makinası gibi de sayısiz örnek var.

 

Bu gibi çakışmalar ya da çelişkiler, bugün hala rüya tabirciliği yapanların popüler kalmasına olanak sağlıyor.

Neden Rüya görürüz?

Ortaya atılan sayısız teori arasında en fizyolojik açıya değinmemiz gerekirse, uykular en kısadan en uzana doğru sınıflandırılır. Bu sınıflandırmanın iceriğini; NREM ve REM oluşturur. Beyin uyku esnasınsa filtrelerine göre depolamadaki verileri önem derecesine göre kategorize eder veya siler. Ayrıca beyin tarafından uyku esnasında yapılan başka bir işlev ise dinlenmeltir. Bunun dışında başka bir anlamı temsil eden faaliyeti bulunmaz. Buradan yola çıkarak Google kurucusu Lawrence Page’in Google’u kurmadan önce rüyamda gördüm tezinin çürüme ihtimalinin doğduğunu görüyoruz. Lawrence Page’in bu söyleminin bulunduğu bir videoyu aşağıya ekledik, izleyebilirsiniz.

verimisyon.com ekibi olarak Google kurucusu Lawrence Page’e benzer bir hikayemiz bulunmadığı ve verimisyon.com’u rüyadan ziyade hayallerimiz peşinden koşarak kurmayı başardığımızdan ötürü, bizim şahsi görüşümüz daha çok fizyolojik kuramlardan yana diyebiliriz.
Peki sizler görüşlerinizle bu konunun neresinde yer alıyorsunuz?  “Gördüğüm rüyalar gerçek oluyor, ya da bana mesaj veriliyor.” dediğiniz anlar oldu mu? Aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz veya buraya tıklayarak Facebook sayfamızdan da bizlere ulaşabilirsiniz.

guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
biriktirdiklerim
biriktirdiklerim
Şubat 23, 2020 12:12

ben rüyaların yol gösterdiğine inanıyorum sadece bakmak ve görmek arasındaki farkı bilmemiz gerekli. Rüyada verilen iz ve işaretleri doğru okuduğunuzda çok farklı bir dünyaya ulaşıyorsunuz. yazınız gerçekten ilgi çekici olmuş