Edirne İlçeleri Ve Gezilecek Yerler

Edirne Ziyaretine Ne Dersiniz?

Hoş geldiniz. Edirne’de gezilecek yerler, yaşam, kültür, eğitim ve daha fazlasını bu yayında birlikte inceleyeceğiz.

Edirne ilçeleri ve yolları

Edirne İlçeleri

Edirne Ilçelerine baktığımızda ilk göze çarpan ilçe Enez oluyor.
Enez, 10.886 nüfusa sahip. Bir başka ilçe olan Havsa, 18.947 nüfusa sahiptir.
İpsala; 27.498, Keşan; 84.442, Lalepaşa; 6.680, Meriç; 14.201, Süloğlu; 7.062, Uzunköprü ise; 61.485 nüfusa sahiptir. Edirne ilçeleri ortalama bu sayıda ve nüfustayken, 253 kadar da köy bulunmaktadır. Edirne’nin yüzölçümü ise; 6276,00 km²’ dir. Yayınımızın devamında ise Edirne’de gezilecek yerlere bakalım. Edirne ile özleşmiş, Edirne dendiğinde ilk akla gelen Selimiye Camii ve Külliyesidir. Dünya miraslar listesinde yeralan Selimiye camii ve külliyesi, 16. yy.’da II. Selim adına yaptırılmıştır. Görkemli mirasımız, dönemin başkanti olan Edirne’nin her noktasından rahatlıkla gözükmekte. Mimar Sinan’ın ustalık eserlerinden olan Selimiye camii, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken, Osmanlı ve Türk mimarlık tarihinin simgesi haline gelen en önemli mimari yapılandandır.

selimiye camii

 

Edirne Keşan

Edirne Keşan’a karayolu ile ulaşmak oldukça kolaydır. Civar il ve ilçelerden çeşitli otobüs seferleri de bulunuyor.
Keşan ilçe merkezinde konaklamak için oldukça fazla sayıda otel, pansiyon gibi imkanlarınız bulunuyor. Keşan, denize gitmek, tatil yapmak için önemli bir fırsat olarak görülebilir.
Keşan’ın ünlü ürünlerinin başında satır et ve peynir helvası da gelir. Kesan, tarihi miraslarımız konusunda da oldukça zengin bir ilçedir. Osmanlı mirasımız olan taş evleri ziyaret edebilirsin. Saros Körfezi, kendi kendini temizleyebilen ve sürekli temiz kalabilen suyuyla ilginizi mutlaka çekecektir.

Edirne'de mekan

Edirne Enez

Edirne Enez ile Kaşan arası 60 km.
Eneze İstanbuldan ulaşmak isterseniz, Keşan üzerinden ilerlemelisiniz. Enez, Yunanistan ile sınırımız arasındaki cennet ilçemizdir.
Havasının, suyunun temizliği herkesin dikkatini çekmektedir. Enez Kalesi, Ainos Antik Kenti, Has Yunus Türbesi, Ayasofya Kilisesi, gibi tarihi ve külterel mimarisi ile görecekleriniz sadece plajla sınırlı kalmayacaktır.

Erikli plajı

Edirne Erikli

Edirne Erikli, kuşkusuz Ege sularının temizliği Edirne Erikli’ye can katıyor. Burası sanayileşmeden, gürültü kirliliğinden ve hava kirliliğinden yoksun, temizin temizi bir köy. Keşan’a bağlı bu köy, Keşan’a 33 km uzaklıkta bulunuyor. Trakyanın göz bebeği Erikli, Saroz Körfezi, Erikli Tuz Gölü, Ibrice Limanı gibi noktalarında çevresinde konuşlanmış durumda.

Edirne Ciğeri

Edirne ciğeri, sinirleri temizlenmiş, suda süzülerek temizlenmiş ciğerin asıl tadı yağ aromasından gelmekte. Yapılışı ve tarifi ustasına göre değişen Meşhur Edirne ciğeri denince akla, 1962’lere dayanan yaprak ciğerin ilk yapıldığı yıllardaki meşhur ustalar Kazım Dilan ve Necati Usta gelmekte. Edirne’de sayısız ciğer ustası, ve sayısız ciğer müşterilerinin oluşturduğu sıralar ve kuyruklar hala devam etmekte. Bazen ciğer alabilmek için saatlerce beklemek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü Edirne’deki ustaların servis ettiği ciğerlere aşırı talep yoğunluğu var. Ayrıca Erzincan’da gezilecek yerlere göz atmak için de Erzincan ilçeleri ve Erzincan’da gezilecek yerler konu başlıklıklı yayınımıza göz atabilirsiniz

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments