Ekoturizm

Turizm ile ilgili daha geniş bir makale yayınımız elbette olacak. Bu yayında sizlere turizmin önemli bir parçası olan ekoturizmi anlatmaya çalıştık. Turizm, son 70 yıllık süre dikkate alındığında katılımcı sayısında hızlı artış göstermekte. Turizm konusunu ayrı ele aldığımızda bu verileri ve turizmin faydalarını detaylı olarak anlatacağız ama turizm ülkeler adına ekonomik alanda, kültürel ve sosyal  gibi pek çok alanda, oldukça büyük faydalar sağlasa da turizmin olumsuz yanları da mutlaka var. Ve katılımcı sayısındaki bu artış olumsuz yanların etkisini de aynı şekikde arttırmaktadır. Tüm bunların sonucunda ortaya çıkan ekoturizm ise 1980′ li yılların sonlarına doğru yer edinmiş ve 90′ lı yıllarda ise yaygınlaşma hali almıştır.

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Ekoturizm;

Doğal alanlara duyarlıca yapılan seyahatler,Yerel halkın refahına destek sağlayan ve doğayı korumayı hedefleyen turizm türüdür.
Ekoturizm bir disiplin veya kurallar bütünü olmaktan ziyade çevreye duyarlılık konusu tutumunda bir takım gönüllülük esasına dayanır. Çünkü zarar gören çevreyi ileride tekrar ziyaret edebilme şansımız kalmayacaktır.
Bu yüzden çevre bilinci, yaban hayat, bitki örtüsü, doğal kaynakların kullanımı gibi alanlarda katılımcılar eğitilir.
Ekoturizmin bazı türleri;

Yayla turizmi,

Doğa yürüyüşü, bisikletçilik, kayak, yabani yaşam seyri, yamaç paraşütü gibi sıralayabiliriz.
Umuyoruz ki makale yayınlarımızı okumak sizlere keyif vermektedir. Bir sonraki makale yayınımızda görüşmek dileğiyle.
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments