Erzincan Ilçeleri ve Gezilecek Yerler

Erzincan İlçelerine değinmeden önce, Anadolu bölgesinde bulunan, tarihte Mengüceklilere başkentlik yapmış, etrafında Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Sivas, Malatya ve Tunceli gibi illerin yeraldığı Erzincan’a hoş geldiniz.

Erzincan İlçeleri

Erzincan İlçeleri ve ilçeler hakkındaki verileri de kısaca sıralayabiliriz; Öncelikle Erzincan, toplam yüzölçümü; 11,903 km² (4.595 mil²) ve 1,185 m (3.887 ft) rakımdır. 2018 verilerine göre ilin nüfusu; 157,452 üzeri.
Merkez, Çayırlı, Üzümlü, Tercan, Refahiye, Otlukbeli, Kemaliye, Kemah ve Iliç gibi ilçeleri bulunan Can Erzincan ilçelerine dahil 155 mahalle ve 522 köyü de içerisinde barındırır.

Tarihi Turistik Alanlar

Otlukbeli Gölü

Otlukbeli gölü, turistlerin en çok ilgisini çeken noktaların başında geliyor. Ayrıca yerli halk tarafından da burası mesire amaçlı kullanılıyor.
19 metre derinliğe kadar ulaşan göl, merkeze 6 kilometre uzaklıkta yeralıyor.

Erzincan ilçeleri ve gezilecek yerler

Mama Hatun Türbesi

Geçmişi Saltuklulara dayanan, Tercan ilçesinin tarihi türbesi, 1192 ve 1202 yılları arasında dönemin prensesi Mama Hatun adına yapılmış. Türbenin yakın çevresinde hamam ve kervansaray da bulunmakta. Kendine özgü yapısıyla, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri halini almıştır.

Girvelik Şelalesi

Erzincan doğal güzellikler zengini, muhteşem bir il, tarihi ve doğal alanlarını saymakla bitirmek neredeyse imkansız. Fakat Erzincan’a yolunuz düşerse, Girvelik şelalesinin vereceği huzurdan payınıza düşeni almayı da ihmal etmeyin. Girvelik Şelalesi, Erzincan merkezine 30 km uzaklıkta bulunur. Şelale tek kanaldan akmaz, parçalar halinde pek çok noktadan akar.

erzincan şelale

Abrenk Kilisesi

Tarihi keşfetmek istiyorsanız, Abrenk Kilisesini keşfederek başlayabilirsiniz. Erzincan ilçelerinden
Tercan İlçesine bağlı Abrenk Kilisesi, 1854 yılına dayanan inşasıyla birlikte, doğallığı ile günümüze ulaşmanın verdiği tarih kokusu ve mimari yapısı, keşfedilmeye değer alanlardan belki de en önemlisi. Videoyu izleyerek farklı kaynaklardan da bilgi alabilirsiniz.

Hıdır Abdal Sultan Türbesi

Hıdır Abdal Sultan Türbesi, 700 yıllık geçmişe sahip bu türbe, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye devletlerinin canlı şahitlerinden biridir. Özellikle de Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin mimari özelliklerini taşıyan eşsiz yapı, özenle dizayn edilmiş taş işçiliğinin de göstergesi halinde. Yerli halk ve turistler, sık sık buraya ziyaret akını gerçekleştiriyor. Videoyu izleyerek farklı kaynaklardan bilgi alabilirsiniz.

Melik Gazi Türbesi

Fırat nehri kıyısında, yüksek bir tepede
bulunan türbe, aynı zamanda Kemah ilçesine bağlıdır. 1991 yılında onarımı gerçekleşen türbe, ziyarete açıktır.
Mengücek Beyliği kurucusu olan Melik Gazi’nin türbesinde geçmişe dayalı pek çok iz bulmak mümkün.

Mama Hatun Kervansarayı

Kervansaray, Erzurum ve Erzincan sınır hattı yakınında bulunuyor. Iceriğinin büyük kısmını hamamlar ve cami oluşturuyor. Milat öncesi bu yapının geçmişi Hititler ve Urartular dönemlerine kadar dayanıyor. Sonraki süreçte uygulanan onarımlar sonucu orjinalliği azalsa da Ortaçağ Türk mimarisinin önde gelen eserlerindendir.

Kadıgölü

Kendine özgü, hızlı bir akış biçimine sahip göl ve üzerindeki su değirmenleri…
Gün batımının izlenebileceği en zevk veren yer, piknik yapmak, gezmek, fotoğraf çekmek için ideal bir alan.

Erzincan Iklim Koşulları

Doğu Anadolu ve Iç Anadolu iklimlerinin etkin olduğu Erzincan’da sert kara iklim özellikleri hissediliyor. Aralık’dan Mayıs’a kadar karlı, yazın sıcak ve kurak, kışın da hem soğuk, hem de bol yağışlı bir iklim tipine sahiptir.

iklim

Erzincan’ da Eğitim

Erzincan’da yaşayan yerli halk, üniversite tercihlerini genellikle yakın komşu illerdeki üniversitelerden yana yapmakta.
Erzurum Atatürk Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Rize Tayyip Erdoğan Üniversitesi gibi. Fakat Erzincan’da üniversite eğitimine devam etmek isteyen yerli halk ve farklı illerden de Erzincanda eğitim almak isteyen öğrenciler, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesini tercih etmektedir. Erzincan’ın ilçelerinde, Binali Yıldırım Üniversitesi’ne ait meslek yüksek okulları da bulunuyor.

eğitim

Erzincan’da Ulaşım

Şehir içinde toplu taşıma araçları bulunuyor, Şehir dışına yapılan seyehatlar, ulaşım firmaları ve turlar aracılığı ile gerçekleşiyor.
Şehir merkezine 9 km uzaklıkta ve Yoğurtlu Belediyesi yakınında bulunan Erzincan Havalimanı, askeri ve sivik hava taşımacılığı hizmeti vermekte.

ulaşım

Erzincan Yöresel Lezzetler

Cimin üzümü, dut pekmezi, Erzincan Lokumu, tulum peyniri, tandır ekmeğı, Kemah Tiridi, Erzincan Döneri, etli üzüm yaprak sarması gibi her lezzette bir özgünlük ve yöreselliğin kalesi haline gelen Erzincan’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

yöresel

Yorum Ekle