Eşcinsellik

Bu yayının konusu eşcinsellik. Ben, Verimisyon kurucu yazarlarından İbrahim Buldur. İlk defa bu yayında kimliğimi açıklama gereği duyuyorum. Neden?  Çünkü bu yayın ve bu yayından doğacak tüm sorumluluğu tamamen üzerime alarak, Verimisyon’un diğer kurucu ve yazarları ile ilgisi bulunmaksızın tüm sonuçlarından kendim sorumlu bulunduğumu beyan ediyorum.

Uyarıyorum! Yayının tamamını okumadan ya da anlamadan herhangi bir kısmı ya da parçası üzerinden ” eşcinselleri savunuyor ya da eşcinselleri kötülüyor, karalıyor” düşüncesine geçmeyin. Aşağıya da bu tip yorumlar yazmayın. Yayının tümünü okuyup anladıktan sonraki tüm yorumlarınız ise bizim için baş tacıdır.
Yine uyarıyorum, eşcinsellik, yapılmaya yeterli bir ayırımcılık veya ötekileştirme sebebi olamaz. Tekrar uyarıyorum, eşcinsellik bir suç değildir ve oluşturamaz. Uyarıyorum, eşcinsel bir birey, sizin ve benim sahip olduğumuz tüm haklara sahiptir. Sondan önceki son uyarım; Ben bir eşcinsel değilim, eşcinsellik gibi bir konuya değinmek için eşcinsel olmak gerekmediği gibi eşcinsel olmak şartı da aranamaz. Son uyarım da bu yayın bolca görüş ayrılığı ve tartışma oluşmasına müsait bir konu içeriyor. Tavsiyem; Sahip olduğunuz sağduyuyu böyle yerlerde kullanmaktan kaçınmayın.

Giriş paragrafındaki uyarıları da dikkate alarak hadi gelin birlikte eşcinselliği daha şeffaf ve daha yakından inceleyelim.

Giriş paragrafını maalesef uyarılarla ziyan ettim. Bunca uyarıdan dolayı da özür dilerim. Fakat mecburiyet esası bu uyarılara dayanmakta. Şöyle;  Eşcinsellik kavramı ya da konusu ne toplumumuzun ne ülkemizin ne de dünyanın yüzleşmeye ya da anlamaya hazır düzeyde olduğu bir konu veya kavram değil. Bugün özgürlüklerin ülkesi diye anılan Amerika’da bir baba, oğlunun telefonunu karıştıyor ve içerisinde oğlunun eşcinsel olabileceği dayanağına sahip içerikler bulduğunu savunarak oğlunu eşcinsel olmakla suçluyor ve  oğluna fiziksel, psikolojik şiddet uyguluyor. Buradan sonrası daha da korkunç ilerliyor; Baba oğlunu arabaya zorla bindirerek uzak bir yolculuğa çıkıyor, varış noktası olarak belirlediği yere oğlunu bırakıp arkasına bile bakmadan evine tek başına dönüyor. Peki ya bizde neler oluyor derseniz;  “Oğlu eşcinsel olduğu için, oğlunu canavarca hisle öldüren katil baba!” Manşeti de bizde oluyor maalesef.

Peki eşcinsellik nedir? 

Hiç sözlük tanımına bile girmeden hepinizin bildiği üzere eşcinsellik, hemcinsleri ile daha fazla ilgilenen ve bazı eğilimlerini de aynı yönde uygulayan bireylere deniyor. Altta eşcinsellik “aktif,pasif,trans..” şeklinde de tekrar ayrılıyor ama buraya hiç girmek istemiyorum. Zaten bu terimleri birilerine söylemek bile utanç verici birine eşcinsel denmesi, bu şekilde gruplaştırılması düşündürücü ve kötü.

Hata kimde?

Bende, sizde ve hepimizde! Aslında bu konuya karşı gözünü kulağını tıkayan herkes hatalıdır. Tıpkı eşcinsellerin de hatalı olduğu gibi. Yani; Eşcinseller hatalı, çünkü öyle berbat hak isteme  şekilleri var ki…  Hak talep ederken yaptıkları etik olmayan bunca davranış aslında nefret kazanmalarına ve hak kaybetmelerine de sebep oluyor.

Asıl tepkiyi eşcinselliği prim görenlere göstermeliydik!

Hiç suçu olmayan, kendi halinde bir eşcinsel bireyi herkes dışlar. Peki 45 erkek çocuğuna taciz iddiaları kimin umurunda? Ya da hadi diyelim Kerimcan komik adam, sizi güldürüyor diye hoşunuza gidiyor diyelim. (Gerçi skandal  cinsel organı paylaşımında oldukça sert tepki görmüştü.)

Peki ya Gaga Bulut ? İstismar ettiği çocuklardan birisi sizin çocuğunuz olabilirdi. Konuyu eşcinsellikten şarlatanlığa taşımak istemiyorum ama bu tip kişiler ve iğrenç davranışları, eşcinselliği sürekli daha da kötü izlenimlere ve genellemelere taşıyor. Tümevarım yapmak istemiyorum, Çok olumsuz gittik biraz iyimserleşelim, konu dengesi sağlansın. Insanların eşcinselliği ile değil insanlığı ile ilgilenmek gerekir; Bir insan eşcinsellik kimliğine sahip ise, bu durum başka kimseyi ilgilendirmez. Tarkan’a yıllar önce bir ropörtajda sunucu soruyor: ” Siz eşcinsel misiniz?” Tarkan’ın verdiği cevap: “Bu kimseyi ilgilendirmez.” şekline yakın bir cevaptı, kısaltarak yazdım videosunu aşağıya atarim.

Eşcinsellik bir tercih mi? Yoksa Hastalık mı? 

Bu konuda o kadar geriyiz ki insanlık olarak. Bu soruya kendi argümanımı kullanarak cevap vermek istiyorum;  Öncelikle eşcinsellerin hemen herkes tarafından dışlandıği gerçeği var. (Herkes diyorum, bazı eşcinsel yönelime sahip bireyler gizlenebilmek ve şüpheden uzakta yaşamak adına kendi içinde bulunduğu durumun ortakları olan diğer eşcinselleri dışlayarak eşcinsel olmadığını kanıtlamaya çalışmakta.) Böyle bir durumu ya da şartları siz olsanız tercih eder miydiniz?
Bu yayında da böyle bir konuyu ele aldık. Umarım eşcinsellik konusunda biraz daha toplum bilinci sağlayabiliriz. Ben İbrahim Buldur, bir sonraki yayında görüşmek dileğiyle.
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments