Etkili Veya Sabırla Dinlemek

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Dinlemek:

Etkili dinleme ya da sabırla dinlemek nasıl mümkün? Yine maddeler halinde net ve kısaca derleyelim.
Karşınızdaki konuşmacıyı gerçekten dinlemelisiniz. Dinliyormuş gibi yaparak değil gerçekten dinleyerek, unutmayın dinlemek de bir sanattır.

Etkili Dinleme Yöntemleri:

  •  Etkili dinlemek için öncelikle dinleme hazırlığı yapmalısınız, dikkat dağıtıcı unsurlar düşünce trafiğinizi muaf tutarak konuşmacıya odaklanmalısınız.
  • Gerçekten dinliyor olsanız da bunu konuşmacıya belli etmelisiniz. Bunun için jest, mimik veya kısa ifadeler ya da dinlediklerinizden bazılarını kısaca tekrar ve teyit ederek yapabilirsiniz. ( konuşmayı bölmemek şartı ile
  • Kesinlikle ve kesinlikle aklınıza taze gelen fikirler yüzünden sabırsız davranıp konuşmacının lafını yarıda kesmeyin
  • Siz bir konu anlatırken nasıl bir dinleyici beklentisindesiniz?
  • Her duraksama konuşmanın ya da anlatılanın bittiğini işaret etmez. Bir anlık duraksamada araya girip isteksiz dinleyen moduyla kendinizi ele vermeyin
  • Her dinlediğiniz birey iletişim yeteneğini geliştirmiş olamaz, herkes kitap okumak zorunda da değil. Anlamsız ve karışık kelimelere takılmayın söylenen temayı, fikirleri benimseyin.
  • Çok uzayan ve sıkıcı bir konuşma karşısında zor anlar yaşıyor ve artık dayanamıyacak duruma geldiğinizde söylenenlere odaklanmak yerine beden dilinden gelen mesajlara dikkat ederek duruma renk katabilirsiniz.
  • Konuşma çok uzun ve daha fazla bekleyemeyeceğiniz sürelere ulaşmış ve sona erecek gibi de durmuyorsa ya da bir sebeple araya girmeniz gerekiyorsa karşı konuşmacıya ( dur bir dakika, bir şey diyeceğim, benin bir şey söylemem gerekiyor) gibi ifadeler kullanmayın. Karşınızdakinin lafını kesmenin en iyi yolu onun ismini hitap ederek onu durdurmaktır. Örnek; Ali, Ali söylediklerin benim için çok önemli ve dinlediklerimi değerlendireceğim. Gibi olabilir.
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments