Evin Kahramanı Kim? Siz Mi?

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Kahraman

Her insan gibi vatanların, bireysel olarak evlerin kahramanı vardır….
İnsanoğlu varlığını bir şeye borçlu, o şey onları diğerlerinden üstün kıldı… Bunun için kavga içinde oldular… Bu kavga en küçük sosyal alan olan ailede başladı… Bazen kardeş ile bazen anne ile bazen de baba ile… Sonra mahalle, sonra şehir sonra bölge ve nihayetinde devletlerin mücadelesine dönüştü…
İnsanı anlamak kendimizi anlamaktan geçiyor.
Baba bir aktör gibi evin dış dizaynı ile uğraşan, emek verip ekmek getiren, çalışan otoriter bir figür… Anne evin iç düzeni için , çamaşır, bulaşık, sağlık ve belki de en önemlisi yemek için çabalayan şahane insan…
Binlerce yıllık gelenek ve roller 21. yüzyılda yeniden yazılmaya başladı. Kadın-erkek iş ayrımı bütünüyle yıkıldı. Yerine şimdi içinde yaşadığımız düzen kuruldu.

 

Bireyin Yaşayışı

Değişen dünya bazı kuralları yıkamadı hala eski formunu koruyarak devam ediyor. Kendi dünyamızda oluşturduğumuz kahramanlarımız her yönüyle bizi kuşattı. Sürekli var olanın dışında bir kahraman yaratma isteği bu savaşımın sonucu. Yıllarca bizi besleyen ,büyüten , emek verip çabalayan ailemiz dışarıda bırakılmış. Arayışımız hep diğeri üzerine… Zamanın değil tüm devrin özelliği olan bu davranış biçimi insanın değişmez bir özelliği. Bir arkadaş uğruna ( sevgili, dost, meslektaş..) kendi ailemizden vazgeçmiyor muyuz? Hayatımızın merkezine onları yerleştirmiyor muyuz? İçeride kasırga gibi eserken dışarıda bir meltem gibi insanları okşamıyor muyuz?

Neden Böyle

Tüm insanlık aynı süreci yaşıyor. Bir kişi düşünelim yirmi yaşına gelmiş, onun için bıkkınlık düzeyine gelen aile artık işlevsiz, engelleyici… Hayatını kuracak yönlendirecek bir bilinmezin ardından koşuyor. Diyeceksiniz ki aman ailenin tavrıyla alakalı. Yok şahit olduklarıma bakarak asla değil… Birey ait olduğu ya da elinin altında olana kıymet vermiyor. Belki bir ay belki bir yıl tanıdığı bir erkeğin peşinden koşan kız, kızın peşinden koşan erkeğe bakınca da görebiliyoruz. Yılların cefası bir elveda… Değer olarak yeni yer en yüksekte, artık hayatımızın merkezi. Dünyamız yeni Kahraman’ın ardında.
Her şeye rağmen evin kahramanı siz değilsiniz…
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Unknown
Unknown
Mart 10, 2020 18:12

Slm

verimisyon
verimisyon
Mart 10, 2020 18:30

Merhaba Unknown.