Gerçek Savaş

Toplumların yok olmasına tarih sahnesinden silinmesine bile neden olan savaşlar. Yıkımın baş aktörü sefalet ve vatansızlığın verdiği hüzün, ait olamama duygusu. Hiç düşündünüz mü memleketiniz taş ve dağdan olsa da neden hasretini çekeriz? Çilesini çekerken, yokluğu ve yoksulluğu yaşarken küfürler savunurken neden özlemle gitmeyi bekleriz?

Savaşların Liderleri

Savaşlarda milleti uçurumdan yok oluştan çıkaran tarih öncesi dönemde destanlara konu olan kahramanlar ne için savaşırdı? Bazen topyekün yok oluşa milletçe sürüklenirken düşünmediler mi ? Ya amaçları ? Para mı ,gelecek mi ,ırkını kurtarmak mı? O günlerden yakın tarihimizde yol gösteren , yetiştiren kurtaran binlerce insan sıralanabilir. Bir örnek ile konuyu açmak  gerekirse Osmanlı kurulduğunda yönü hep batı idi. Fetih politikası gaza ile bütünsel olarak Oğuz Kağan’nın “ Gök çadırımız ,güneş bayrağımız olsun “ hedefine ulaşmak için binlerce yıl , binlerce kilometre kat etmediler mi?

 

Günümüz Savaşları 

O günün şartlarında bu durum makul görülebilir bu gün ise fetihler ; şirketler ile ülkelerin içinde güçlü yaptırımı olan görünmez savaş gücüne dönüştü. Hem yönetiyorlar hem emeğinin kaymağını yiyip bayrağını güneş gibi dalgalandırıp hükmediyorlar. Zira  hakim güç ve varis ile kademe kademe kılcal damarlara kadar giriyorlar. Tüm beyinleri fikir , yaşayış biçimiyle yok edip öz benliğinden yoksun bırakıyorlar.

Ne Yapmalı?

Bugün yapılacak olan geçmişten güç alarak. Yeni destanları yaratma bayrağı dalgalandırma vaktidir. Nasıl olacak? Onu da işin uzmanı bilim adamlarına bırakmalıyız. Bakın ne diyor Atatürk “Benim sözlerim bilim ile çelişirse bilimi seçin. “Başka söze gerek var mı? Savaş ile can gider cehalet ile devlet gider. Artık devletler kendi askerlerini değil yıllarca besledikleri aynı vatanın evlatları ile piyon-maşa savaşları yapıyorlar. Uyanık olmalıyız.

Çözümler

Her işimizde daha çok kazanmak için çalıp çırpmak yerine bilimin ve insan olmanın rehberliğinde yaparsak hak ettiğimiz kazanç ve mevkiye kesinlikle ulaşırız. Sorunların temel nedeni hep savaş ilim- cehalet ,kazanç-kayıp , kariyer- hırs , gurbet- vatan …
Bu gerekçeler ile yola çıkıp aidiyet duygumuzu unutup daha daha daha.. Heyecanı ve hırsı ile kayboluyoruz. Aradığımız aslında yaptığın işte mutluluk ve huzur. Vatan, insanı yaşat ki devlet yaşasın parolasıyla geleceğin ışığı olur.

 

Vatan uğruna canlarını veren şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Ailelerine ve milletimize sabırlar diliyoruz. Ülkenin içinde ve dışında görevini cesurca yapan tüm görevlilere de sağlık ve kolaylıklar diliyoruz.
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments