Günahkar Filozof

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Bizim Filozof

Lise yıllarında okulumuz bizim gibi yoksul ve içten, küçük bir Anadolu kasabasında… Az kazanıp azla geçinmeyi bilen ekstra istekleri olmayan doğada hayvan ve bitkilerle yaşamayı öğrenen bu haliyle keyif alan bizler… Tabi o zamanlar böyle dört duvar arasına hapsolmamışız.
Bizim Adnan Hocamız bir gün yine çıka geldi elinde bir elma… Katır kütür bir ısırık alıp yiyiverdi elmayı… Ağzını şapurdata şapurdata ardından bize : “bakın bir günah işledim, bu günahım nedir? Nasıl bu günahı örterim “dedi.
Biz hem şaşkın hem elmanın kalanını yeme isteğiyle, :”bizim elma , çaldın, gözümüzün önünde yedin… gibi bir sürü gerekçe sunduk. Filozof Adnan Hocamız yok dedi şimdi ben söyledim diye günah oldu ve bir soru daha sordu : Bu günahı nasıl kapatırım? Biz yine haklı çıkmak için yüzlerce seçenek sunduk. O hiçbirini kabul etmedi. Farklı düşünmeye çalışın…
Günler geçti gitti, olayı yaşadığım yıldaki yaşım kadar geçti ömrümden. Şimdiye kadar ara ara düşünürdüm, bir elma yiyen öğretmen neden günahkar oldum ve bu günahı nasıl örterim demişti, cevap vermeyerek bizi arafta bırakmıştı. Filozof olmak soruyu sorup bırakmayı mı gerektiriyordu? İşin ilginç yanı öğretmenimiz Felsefe öğretmeni değildi, Fizik düşünürüydü. Düşünürü diyorum çünkü farklı bakış açısına sahipti.
Soruların cevabını buldunuz mu? Sizce ne olabilir? Benim bulduğum bir şeyler var emin değilim… Şöyle izah edeyim: Günah işleme kültürel yapı ve genel ahlak kurallarına göre hatta kişiye göre değişebilir, Günahı örtmek için ise daha büyük günah işlemeli zira küçüğünün bir önemi kalmayacaktır. Bunlar benim düşüncelerim. Hocamızı görsem de sorsam belki başka cevap ile karşılayacak ya da yine yeni sorularla arafta bırakacak. Günahsız bir insan olmanız dileğiyle.
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments