Güneş Lekeleri

Güneş ışınlarının Cild sağlığızı önemli ölçüde etkilediği gerçeğini biliyor. Bu yayında sizlerle birlikte zararlı güneş ışınlarından korunma yöntemlerini inceleyeceğiz.

güneş

Güneş İşınlarının Cildimiz Açısından Zararları

Güneşten gelen mor ötesi ve kızıl ötesi ışınlarının insan cildine ve göz sağlığına olumsuz etkileri bulunmaktadır.
Gezegenimize can veren güneş ışınlarının bazı zararları cilt kanserine kadar ciddi boyutlara ulaşabiliyor.
Bu yüzden güneşli havalarda, güneşin en etkili olduğu saatlerde güneş altında kalmamak gerekir. Eğer mecburen güneşin en etkin olduğu anlarda dışarıda bulunuyorsak ve gölgede de değilsek, bir takım önlemler almamız bizim için daha sağlıklı olacaktır.

güneş

Güneş Işınlarından Korunma Yöntemleri

Gölgede Kalmak

Gölge ortamlarda bile yansımalar yoluyla güneş ışınlarının yansımalarından tam anlamıyla kaçamayabilir.
Güneş ışınları, suda bile 2 metreden fazla derinliğe kadar işleyebiliyor.

Gözlerimizi Güneşten Koruyalım

Göz sağlığımız oldukça büyük önem taşıyor. Bazı güneş ışınları, göz çevresine, tabakasına veya direkt gözlere zarar verebilir.
İyi bir güneş gözlüğü ve güneşlik şapkalar bu konuda hayat kurtarıcı olabilir. Ayrıca çıplak gözle güneşe bakmak oldukça tehlikeli ve zararlıdır.

Sadece Göz Çevresini Değil Tüm Vücudumuzu Korumalıyız

Kıyafet seçimimizi açık renkli, ince ve uzun kollu kıyafetlerden yana tercih etmeliyiz. Hatta mümkünse boyun ve boğazı koruyacak kıyafetleri de secebilirsiniz. 30 faktör ve üzeri etkiye sahip koruyucu güneş kremleri kullanmakta fazda var.

cilt sağlığı

Maruz Kalınmış Güneş Lekelerine Çözüm

Genellikle kızarık, kararmış ve minik izlere, hatta kırışıklıklara yol açmış güneş lekelerinden kurtulmanızı sağlayan doğal çözümler de mevcut.
Salatalık, yumurta, sirke gibi önerilerin yanı sıra zeytinyağı, yoğurt, limon gibi doğal ürünlerin karışımından elde edilecek kreminizi yüzünüze uygulayabilirsiniz. Sigara ve alkol gibi vücuda doğrudan zararlı ürünleri tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Yiyecek seçiminizi daha doğal ürünlerden yana tercih etmeli ve gün içinde bol bol su içmelisiniz.

Fakat

Tüm bu uygulamalara geçmeden önce bir cilt sağlığı uzmanından destek almalısınız. Hassa ciltlerde alarjiye ve diğer yan olasılıklara karşı dikkatli olmalısınız.

guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments