İnsan Özgür Olduğu Kadar İnsandır

Özgürlük! Eğitim! Yazılım!

Öncelikle verimisyon’a daha sonra da bu makale yayınımıza hoş geldiniz. Bu güne kadar gerek bazı makalelerde, gerek verimisyon menülerinde, gerekse de facebook sayfamızda vurguladığımız özgürlükten ve neden bu kadar değinme gereği duyduğumuzdan bahsedeceğiz.

Özgür Olmak Nedir? Şimdilik Sözlük Anlamıyla İlgilenmeyelim.

Özgürlük sadece fiziksel alandaki bir kısıtlama ya da işlediğimiz bir suçun bedelinin ödenmesi üzerine hapis edilerek elimizden alınan bir kavram ya da hak kadar basite indirgenemez. Bu kavram veya hak kadar önemli ölçüde elimizden alınan başka özgürlüklerimiz de var. Hatta bedelini ödememiz sonucunu gerektiren bir suçumuzun bulunmamasına rağmen.

Nedir Peki Bu Özgürlükler?

Birçok alanda gaspı gerçekleşen özgürlüklerimiz arasında en önemlisi doğruyu görme ya da bulma engeli. O kadar güzel hazırlanır ki bu engel, engel mi özgürlük mü anlayamazsınız sunulanı, hemen örnek; Ülkemizde neredeyse çeyrek asırdır kesimler arası tartışılan ve bir türlü sonuca bağlanamayan başörtüsü meselesi (Konuyla ilgili görüşünüz ne olursa olsun size bu konuda görev verseler en doğru çözümü en fazla 3 ay içinde bulur ve bu tartışmaları asırlar sonrasına kadar noktalayabilirsiniz. ) Çeşitli medya kuruluşlarında ve haber kanallarında bu tip tartışmalar yapılırken bizler aslında yapılması gereken daha önemli tartışma konularından yoksun kalıyoruz.
Mesela’Suriyeli bir sığınmacının çocuğu: Steve Jobs’
” Steve Jobs da bir göçmenin çocuğuydu. Apple bugün dünyanın en kârlı şirketi, her yıl 7 milyar dolar vergi ödüyor. Steve Jobs varsa, genç bir Humusluyu ülkelerine kabul ettikleri için var.”  Ülkemizde Steve Jobs, Bill Gate, Elon Musk ve daha niceleri kadar zeki hiç mi kimse yok? Zeka bir ölçüt olabilir ama sadece ölçütlerden birisidir. Bakın Steve jobs eğer Suriye’de kalsaydı tüm bunları başarabilir miydi? Bu yüzden en az zeka kadar önemli ve gerekli bir diğer ölçüt; Özgür olabilmek… Steve Jobs eğer Suriye’de kalsaydı muhtemelen oradaki konularla (mezheplerle, dini tartışmalarla) meşgul olacaktı. 700 milyar doları geçen Apple Ülkemizdeki halka açık tüm şirket bütçelerini geçiyor, ikinciye tekrar geçiyor. Özgürlüğün önemini kavradığınızdan emin olarak Özgürlük kadar önemli bir ölçüt olan eğitime geçelim.

Global Eğitim

Dünyanın en uç noktasında neler oluyor? Neler yapılıyor? Medeniyetin uç noktasına nasıl gelinir? Bunları kavrayacağımız bir eğitim modeli olmalı. Özellikle 2000’li yılların başlarından itibaren  internetin gelişimi ve yaygınlaşması dünyanın her noktasına ulaşan küresel bilgi mecralarından fayda çıkarmamıza ve etkileşimde bulunmamıza olanak sağlıyor. Yerli,milli olmaktan sık sık bahsedilen bu dönemde, ancak ve ancak evrenseleşebilen, yerli ya da milli fayda ya da başarı görür.

Peki Yazılım

8 yazılımcının bir araya gelip oluşturduğu bir yazılım, bir hava kurumunun kazandırdığı değerden daha pahalıya satılmadı mı? Google, Facebook gibi devlerden bahsedemiyoruz bile… Sonuç olarak karar yine bizim; Ömür boyu batının özgürce yaptığı sosyal medyayı, arabayı, uçağı, telefonu, bilgisayarı hali hazır kullanmaya devam etmek mi daha doğrudur? Yoksa özgürlüğe, eğitime ve yazılıma yönelmek mi?
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Süleyman
Süleyman
Şubat 18, 2020 16:13

İleriyi görmek fikirsel özgürlük azim çalışkanlık ile olur. Özgürlük kısıtlaması yüzeyseldir sanatçı şaheserini bu aşamada verir. Nazım Hikmet hapishaneyi okula çevirmiş en güzel aşklarını orada yaşamış. En güzel şiirlerini orada yazmış. Güzel bir yazı tebrikler

verimisyon.
verimisyon.
Şubat 18, 2020 19:22

Unknown yorumun bizim için çok değerli, yorumun için teşekkürler. Tıpkı senin değindiğin gibi fiziksel özgürlükten ziyade fikir özgürlüğünün engellenmesi en tehlikeli engellemedir ve bu makalede de buna odaklanmaya çalıştık.