İnternet Ve Milat

İnternet Öncesi Ve sonrası Hayat

İnternet yani Word Wide Web Protokolü 1991 yılında geliştirilmiş ve 1998’li yıllara kadar da yaygınlaşması sürmüştür. Bu yıllarda artık yavaş yavaş evlerde internet bulunmaya başlanmıştır.
İnternetin hızla ve her geçen gün güncellenerek gelişimi baş döndürücü hızdaki yenilikleri de aynı oranda hayatımızda değişim etkisi yaratmıştır. Geçmişe gitmek gerekirse; internet öncesi hayat nasıldı? İnternet öncesi ve sonrası hayatımızda neler değişti?
Peki 1998’li ve öncesi yıllarda internet yoksunu dünyamızda yaşam nasıl ilerliyordu? Gelin 2020 yılından 1998 öncesine birlikte dönelim.

İnternet uygulamaları

Hoş geldiniz. Bu yayının konusu internet öncesi Hayat. Yani bulunduğumuz ortamlarda elimizde bir akıllı telefon olmadan da çevremizdeki insanlarla çok daha iyi iletişim kurabildimiz, yediğimizi, içtiğimizi ve gezdiğimizi paylaşmadan da, merak edenlerin ise hayatımızdan daha etik yollarla haberdar olabildiği, bilgi bulma hızının ışık hızına ulaşmamış ve her bilgiye ulaşmanın zorluğu sonucu bilginin değerinin yüksek olduğu bir geçmiş; İnternetsiz geçmiş…

Geçmişe gitmek gerekirse; internet öncesi hayat nasıldı? İnternet öncesi ve sonrası hayatımızda neler değişti?

İnternet milat

Eğer internetin başlangıcını bir milat olarak değerlendirirsek, internet milatından önce; Bugün olduğu gibi sanal ortamda “like, follow, dislike” gibi, “etiketle, ekle, dürt” gibi terimlerin varlığından söz edebilmek kimsenin aklına gelmezdi. Hatta tüm bu terimleri aktif kullandığımız internetten, onun bağlı olduğu bir sanal dünyadan da söz edebilmek mümkün değildi. Çünkü gerçek dünyanın terimleri, aktiviteleri, faaliyetleri ve etkinlikleri yaşamımızın da en hakiki dünyasını oluşturan terimlerdi.
Ayrıca bir milatın varlığından söz edebilmemiz için değişimin sadece internet tabanlı ya da odaklı olmaması gerekir ki; bahsi geçen dönemlerdeki iletişim araçları olan telefonların da gelişimi, yaygın halde kullanılması aynı zamanda postacılık yoluyla haberleşme ve mektup yazarak iletişim kurma yöntemini tıpkı bir milat gibi sonlandırmıştır.
Yine bir milattan söz edebilmemiz için gerekli olan son iki şart ise şunlardır;

 

Katılım insanlar birey temsil

 

1) Hız ve zaman faktöründeki değişim

İnternetin ortaya çıktığı dönem öncesi, hatta 2000 yılı başlarına kadar hemen herkesin anladığı ve kullandığı ortak iletişim aracı sayılan mektuplaşma modeli, beraberinde vakit kaybı, maliyet, ve hatalı gönderim veya alım gibi bir takım sorunları da beraberinde getiriyordu. Ayrıca 2000′ li yillara gelmeden önce herkeste bulunamayan telefonlar yoluyla bile iletişim sağlamak , çekiş gücü ve maliyet konusunda yine bir takım iletişim kurmayı zorlaştıran kavramları beraberinde getiriyordu. Milat denen bu dönemde ise artık elektronik posta, mesajlaşma, chat, ziyarerçi defterleri, forumlar gibi etkileşimin tavan boyutlara ulaştığı alanlardan söz etmek mümkün hale geldi. Telefonların da akıllılaştığı, tıpkı bir bilgisayar gibi internet işlevlerini yaptığı, görüntülü arama, jet hızında download-upload işlemlerini karşıladığı bu yeni nesil bilgi ötesi hız çağını oluşturan milatı aslında hepimiz o kadar sevdik ki; bütün vaktimizi bu araçlara bağladık.

Yeni Dümyaya Açılan Kapı

2) Katılım ve insanlar

Bir İnternet milatından bahsedebilmemiz için gerekli son şart ise bireylerin katılımı ve bu milatın somut bir parçasını oluşturmasıdır.
Yani; konferans yolunu kullanarak yapılan bağlantılı ve çoklu katılımcı görüşmeleri, görüntülü görüşmeler, hızlı ve aynı anda istenilen sayıda kullanıcıya gönderilen iletiler, sadece bu kadar mı? Elbette çok daha fazlası var; İnternetin html kodlama yönetimiyle oluşturulan web sitelerinin gelişerek, PHP kodlama yöntemini de kullanması ile başlayan dinamik çalışma şekli, kullanıcıya kısıtlamasız kullanım ve etkileşim imkanı veren arayüzü ve haliyle oluşan kullanıcı üretimi alanlar, online mağazalar, çevirimiçi alışveriş imkanları, yeni bir dünkkan açmak, mağaza satın almak ya da kira ödemek gibi maliyetlerin olmadığı online sipariş usulu ortamlar bu katılımın en faydalı somut örnekleri sayılabilir. Eğitim materyalleri, kitap ve ansiklopedi alternetifi online materyaller ve arama, filtreleme seçeneklerinin varlığı da katılıma yönelten en cezbedici özellikler diyebiliriz. Bu kadarıyla sınırlı kalmamak gerekir; İnternetin gelişimi aslında yeni internet mesleklerini beraberinde getirdiği gibi var olan meslekleri de daha uzman ve kolay çalışılabilir hale getirdi. Gelişmiş ofis ve muhasebe uygulamaları, tablolar ve grafikler, hem ekonomi dünyasının düzenlenebilinirliğini hem de kalkınmasını kolaylaştırmıştır. Tüm bu saydığımız ve sayamadığımız sayısız örnek aslında internetin nimetleri şeklinde nitelendirilebilir. Bu yüzden yeni bir bir başlık açarak, internetin faydalarını sıralamaya belki de hiç gerek yok.

Barış

İnternetten Öncesi Hayat

İnternet öncesi hayat nasıldı? İnternet öncesi ve sonrası hayatımızda neler değişti? İnternet olmadan önce hayat nasıldı?Bu dönemin daha fazla eğlenceli olduğunu söylemek kesinlikle yanlış sayılmaz; kart, masa oyunları, sokak oyunları ( özellikle misketler ve tasolar) zamanın nasıl geçtiği anlayamadan biten gün, oynanan her oyunun daha büyük bir gerçekliğe sahip olması bu dönemin en büyük eğlencesiydi.
Daha sabırlıydık; günümüzde fiber hızla indirme ve yükleme yapan birçok internet kullanıcısı, bu işlemlerin daha da hızlı olmasını beklerken, internet öncesi dönemin elle yazma, gönderme, bekleme, alıcıya ulaşması gibi günler süren ama yine de kimsenin bu işlemler neden yavaş diye hiç düşünmediği bir dönemdi.
İlk buluşmanın verdiği büyük bir heyecan vardı; Bugün ilk kez yüz yüze görüşecek insanlar buluşma öncesinde internet aracılığı sayesinde defalarca görüşerek belkide ilk buluşmaya hiçbir şey bırakmıyorlar.
Tam gerçekçi hayranlar; Hayranlık kavramı internet öncesinde de vardı. Hatta daha gerçekçi ve samimi halde.
Günümüzde bir sanatçının veya organizasyon unsurunun geleceği tarihi, detayları ve hatta bunun yanında canlı yayınını bile evde internetten izlemek mümkün durumda. Fakat eskiler hayranı oldukları bir sanatçının, konser veya diğer aktivite unsurlarının değil canlı yayını evden takip etmek, başlangıç tarihini ve saatini öğrenmek için bile belli kulüplere üye olarak ücretler karşılığında öğrenebiliyordu. Gerçek hayranlığın verdiği bu denli heyecanın mutlaka bir fedakalarlığı da oluyordu.
Hafızamızı gerçek bir depolama aracı gibi kullanabiliyorduk;
Hemen her yerde anlatılan bu argümana göre internet öncesi dönemde bilgi kaynaklarının sınırlılığı, materyallere ulaşma zorluğu, hatta günümüzdeki filtrele ve ara seçeklerinin olmayışı sayfalarca araştırmalar yaparak, bilgiye öğrenek ulaşmamızı, bilginin değerini öğrenmemizi ve interneti bilgi depolama aracı olarak kullanmak yerine aklımızı bilgi depolama aracı olarak kullanmamıza neden oluyordu. Kısacası imkansızlıkların yol açtığı imkanlar vasıtası ile yaşamımızı en gerçekçi dünyada sürdürebiliyorduk. İnternet çağının ya da internetin faydaları ve zararlarını kıyaslamak, bilimsel bir tartışma ortamı yaratmak aslında çok mantıklı gözükmüyor. Sonuçta her unsurun avantajları olduğu gibi dezavantajları olduğunu da görmek ve kabul etmek de bir mecburiyettir. İnterneti en faydalı şekilde kullanmanızı dileyerek bu yayının da sonuna geldik. Bu yayında sizlerle İnternet olmadan önce hayat nasıldı? İnternet öncesi hayat, internet öncesi ve sonrası hayat gibi konuları ele aldık.
Bir sonraki internet temalı yayınımızda bahsi geçecek olan ” Dev internet sitelerinin yıllar önceki ilk halleri” konusunu nitelendiren kısa bir videoyu bu satırın altına bıraktık. Bir sonraki Verimisyon yayınında tekrardan birlikte olmak dileği ile hoşçakalın.

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Aydın Aydı
Mayıs 16, 2020 16:14

👍