İnsanlık Tarihinin En Ölümcül Salgını: İspanyol Nezlesi

Herkese sevgi ve selamlar. Yeni bir Verimisyon yayınına hoş geldiniz. Bu yayının konusu dünyanın en ölümcül salgını olan İspanyol nezlesi. Diğer adıyla İspanyol gribi, 1918 ile 1920 yılları arasında 18 ay boyunca resmi kayıtlara göre, 100 milyona yakın insanın ölümüne yol açması bu gribi ya da nezleyi en ölümcül salgın olarak tarihe geçirdi. Bugünkü Coronavirüs ile farkı nedir? Bu salgın İspanya dışındaki ülkeri nasıl etkiledi? Olayın küresel ticaret, ekonomi ve global pazara etkisi ne oldu? Tüm bunlara gelin birlikte bakalım;

Giriş paragrafinda da bahsettiğimiz gibi 100 milyon kişinin hayatını kaybettiği bu salgın aslında H1N1‘ in ölümcül alt türlerinden birinin oluşturması sonucu ortaya çıkan ölümcül bir salgındır. O dönemde yaşayan insanların en az %15 i bu salgından etkilenmiştir.Virüsün ilginç bir özelliği de yaşlı, çocuk ve zayıf bireylerden ziyade, sağlıklı ve yetişkin bireyleri etkilemesiydi.

 

Bazı tarihçilere göre 1. dünya şavaşının noktası niteliği taşıyan bu olay, 1.dünya savaşının son aylarında meydana gelmiş ve tüm dünyayı yakından etkilemiştir. Dünyayı yakından etkileyen bu salgın, aslında en büyük zararı İspanya’ ya verdiği için değil, salgını ilk olarak ele alarak tespit eden ülkenin İspanya olmasından dolayı salgına İspanyol nezlesi adı verilmiştir.

O dönemlerde salgının hayvanlardan bulaşmadığı, hava yoluyla yayıldığı anlaşılması üzerine maske takarak korunmaya yönelim başlamıştır. Ayrıca bu salgında yaşamını yitirenler arasında ünlü düşünür Max Weber‘de bulunmaktaydı. Hüseyin Rahmi Gürpınar, “Hakka sığındık” adlı romanının başında bu salgından bahsetmiş ki, bu salgının tıpkı bir çok esere konu olması gibi.

Dünya çapında ölümcül etkisi bulunan bu salgın, en büyük kaybı Asya ve Afrika’ya yaşatmıştı. Avrupa ise ölüm oranına bakıldığında Asya ve Afrika’ya göre bu salgından 30 kat daha az etkilenmişti. İstatistikler bu etki oranının sosyo-ekonomik farklılıktan oluştuğunu göstermekte.

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Ekonomiye ve Gobal Pazara Etkisi

1.Dünya savaşı döneminde görülen İspanyol nezlesi, dünya savaşının yıprattığı dünya ekonomisini, Glabal pazarı ve dünya ticaretini daha  olumsuz koşullara taşımıştır. Genellikle fakir şehirlerde, hastaneye giderek tedavi olma imkanı bulunmayan ailelede, yeterli düzeyde beslenme barınma ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki bireylerde daha fazla ve uzun süreli görülmesi, bu grupta yer alan bireyleri daha zor duruma düşürerek, bu grubu yok olmaya sürüklemişti.

Hastalığın ortaya çıktığı dönemin savaş dönemi de olması ve çok yakın tarihte olmaması durumu da günümüzde hastalıkla ilgili yeterli tezin ve kaynağın bulunmamasına neden olmuştur. Ancak tüm dönemlerdeki şartlara bakılırsa; ucuz işçilikten, üretim çalışanlarına, pazarlayandan taşımacıya, ambalaj üretenden, ambalajlayana kadarki kesimin sosyo-ekonomik özellikleri ile hastalığın yol açtğı ve en büyük zararın görüldüğü kesim neredeyse aynı özelliklere sahip.

Buradan yola çıkarak dünya ekonomisinin, pazar payının ve dünya ticaretinin kısıtlandığı, düşüşe geçtiği, zayıfladığı, yeterli talep,arz ilişkisinin gerçekleşemediği sonucuna varabiliriz. Böylece bir Verimisyon yayınında daha sona gelmiş olduk. Eklemek veya yorumlamak isterseniz, aşağıdaki yorum bölümünden yorum yazabilirsiniz. Ya da bu bağlantıya tıklayarak Facebook sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Bir sonraki Verimisyon yayınında görüşmek dileğiyle…

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments