İstanbul

Hoş geldiniz. Bu yayında Istanbul’un bazı ilçelerini derleyeceğiz. Derleme biçimimiz ise; Gezilecek yerler, etkinlik alanları, tatihi ve kültürel mirası bulunan bölgelere odaklanılmış şekilde olacak. Hadi gelin sizleri İstanbul ile baş başa bırakalım.

Çatalca

İstanbul’ da olmak etkinlik açısından iyi bir şanstır. Çünkü İstanbul’un her noktası bambaşka bir etkinlik imkanı demektir. Kısaca her yere değinmek istiyoruz. Bir an önce başlayalım;
Eğer Çatalca ilçesindeyseniz İncegiz Mağaralarını gezebilirsiniz. Bir çok filmin çekimine hatta Kemal Sunal’ın baş rölünü üstlendiği “salako” filminin çekimine de İncegiz mağaraları ev sahipliği yapmıştır. Çatalca’ nın bu şekilde yüzlerce tarihi yapısı bulunmaktadır. Daha çok cay içmek kafa dinlemek isteyenlerdenseniz merkezde çay bahçeleri ve kafeler mevcut. Çatalca’da bir çok köy merkezli restorant da bulunmaktadar. Ters evler de bunlara dahil. Ayrıca Filamingo gibi işletmeler de çeşitli hayvanları konu alarak konsept oluşturmata. Çatalca’nın neredeyse her yeri piknik yapmak için uygun sayılabilir. Kırlar, çayırlar,otlayan hayvanlar, doğa vs. İstanbul’da böylesine gürültüden uzak bir ilçe gerçek bir mucize sayılır. Ormanlı, Çilingoz gibi alanlar yamaç paraşütü için oldukça ideal, aynı zamanda Ormanlı ve Çilingoz plajı yüzmek için en temiz alternatifler arasında. Çatalca’nın en kalabalık günü standart olarak Perşembe’dir. Perşembe günleri Çatalcalının pazar alışverişi kültürü olarak görülür. Giyim ve gıda alışverişlerinin rahatlıkla yapıldığı pazar alışverişleri merkezde kurulan pazarda yapılır. İlçenin hemen her noktasına otobüs, minibüs veya taksiyle ulaşmak mümkündür. Çatalca’ da ücretsiz Erguvan festivalleri yapılmaktadır. Festivallerde, ünlü sanatçıların katılımıyla keyif dolu anlar yaşamak ve eğlenmek olanaklı hale gelmekte. Festivaller genellikle yaz aylarında ve özel gün etkinliklerinde gerçekleşiyor. Çatalca Belediyesi web sayfasından gerekli duyurular yapılmakta. Çatalca, çeşitli av olanaklarına da yasal düzeylerde imkan vermekte.

 

Büyükçekmece

Büyükçekmece, İstanbul’un tıpkı diğer ilçeleti gibi kendine özgü bir çok  mekanı ve yapısıyla sizlere alternatif etkinlik için geniş bir alan sunmakta.
Büyükçekmece gölü;
170 kuş türüne ev sahipliği yapan göl manzarasıyle sizlere keyif verecek önemli bir alandır. Ayrıca çevresinde bulunan restoran ve mekanlarda oturup yemek, içme gibi ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.
Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi; Mimar Sinan eseri olan bu çeşme Büyükçekmeceye gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmeli.
Ayrıca fotoragraf çekmeyi çok sevenlerdenseniz yolunuz Büyükçekmece gölü üzerinde bulunan, Mimar Sinan Eseri olan, Kanuni Sultan Süleyman köprüsüne mutlaka varmalı.
Tarihine düşkün bir birey mutlaka Sokollu Mehmet Paşa Camii’ne gitmeli. 1567 yılında yapılan bu tarihi yapıyı mutlaka görmelisiniz.
Yine tarihin izlerinden gitmek istiyorsanız 48 metre uzunluğa sahip, çatısı tamamen kurşundan yapılmış Kurşunlu Han adlı kervansaray tam da size hitap edecek. Grand Aqua  Marine, bölgenin en ünlü havuzu olarak bilinir. Büyüklüğü, farklı havuz çeşitliliği, kaydırakları ve oyuncakları gibi özelliklerinin yanı sıra üst düzey hizmet sayesinde konfor alanınız olarak benimseyebilecek rahat bir tatili aratmayan huzuru bulacaksınız. Ayrıca yaz aylarının gelmesiyle yerli yabancı bir çok kişinin Büyükçekmece plajlarına akın ettiği görülmektedir. Plajın yakınında bisiklet ve yaya yürüş yolları bulunur. Bu uzun yollar sohbet için oldukca keyiflidir. Ayrıca yol boyunca oturma alanları ve banklar, akşamları gitar çalan gençlik ve köşelerdeki tezgahlar buranın harika bir destinasyon haline gelmesini sağlıyor. Büyükcekmece’nin hemen her yeri tüyap kitap fuarına vasıta ile oldukça yakındır.

Beylikdüzü

Eğitime önem vermiş, kültür sahibi nezih insanların tercih ettiği alanlardan birisi mutlaka Beylikdüzü Yaşam vadisi diyebiliriz. Ayrıca Beylikdüzü’nde bulunanların bir diğer artısı ise orada bulunan metrobüs sayesinde trafiksiz bir şekilde hızlıca İstanbul’un diğer ilçelerine seyehat edebilme imkanına sahip olmalarıdır.
Oldukça canlı ve etkin bir diğer alan ise Beylikdüzü plajı. Bir çok etkinlik için oldukça ideal plajın temiz olması da bir o kadar önemli. Ayrıca fotoğraf çekmeyi sevenlerin mutlaka denemesi gereken aile ve çocuklar için de uygun nitelik taşıyan başka bir alan da Kuğulupark ( restorant ve kafeler içerir.)  Üstelik kitap severler için Tüyap kitap fuarı buraya oldukça yakındadır.

Küçükçekmece

770 Bin civarındaki geniş nüfusuyla bir çok etkinliğe uygun ortama sahip Küçükçekmece’de gidilecek, gezilecek yerler ve yapılabilecek alternetif etkinliklere kısaca bakalım.
 Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi; Klasik ve nostaljik değere sahip, ülkemizden ve yurt dışından gelen araçların onarılarak yenilenmiş halinin sergilendiği harika bir araç müzesi, müze ziyareti severlere hitap etmekte.
Yarımburgaz Mağarası. 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilen bu mağara tarihi kalıntılarıyla sizleri çooook uzun geçmişlere götürecek.
Küçükçekmece Gölü; Yüzölçümü 16 km’ye kadar uzanan en derin yerleri 20 metreleri gören göl ve çevresinin doğal güzelliği, temiz havası ve sakinliği ile birleşince muhteşem etkinliklere olanak sağlıyor. Ayrıca Küçükçekmece’nin güzel meydanı, Cennet mahallesi ve Sefaköyün yürüyüş meydanları oldukça şirin bir izlenime sahip.

Avcılar

Öncelikle Avcılar, turizme ev sahipliği yapan, gelişmiş sanayi ve üretim alanlarıyla kalkınmayı başaran, her noktasında ulaşımın en iyi seviyede olduğu, metrobüsü sayesinde diğer ilçelere rahatlıkla ve uygun fiyata seyehat edebileceğiniz harika bir ilçedir. Bu yüzden Avcılar’a gitmek için kararsız kaldıysanız kararnızı gitmekten yana rahatlıkla verebilirsiniz.
Marmara Caddesi; Avcılar merkezdir. Sürekli kalabalık olan Marmara caddesinin çevresinde çok sayıda giyim mağazası, kafe, restoran ve eğlence mekanları mevcut. Caddeye renk katan bir de uzun süs havuzlarınıda kısa bir cümlede anlatmamak olmaz. Atatürk Evi Müzesi ve Haluk Perk Müzesi gibi bir çok çeşitte müzenin bulunduğu yer yine Avcılar. Avcılar’ın deniz kum ve güneş severleri üzmeyen bir diğer güzel yüzü ise sahilidir. Artık gidip çok daha fazlasını görmelisiniz.

Eyüp Sultan

Eyüp İstanbulun göbeğinde, tarihi miras zengini, turistik alanlarla dolu, şirin bir ilçe olarak nitelendirilirken, gezilmesi tavsiye edilen yeri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  •  Eyüp Sultan Camii
  •  Pierre Loti Tepesi
  •  Caferpaşa Medresesi
  •  Zal Mahmut Paşa Camii
  •  Sultan Reşat Türbesi
  •  Vialand

Ayrıca Haliç’in Eyüp’olan yakınlığı Perre Loti’doğal güzellikleri, çevresini süsleyen kafeler restorantlar, Göktürk göleti,Fetih Çeşmesi Mesire Yeri piknik alanları, ulaşımınız için Alibeyköy Cep otogarı,ayrıca 1996 yılında kurulan ve bir vakıf üniversitesi olan Bilgi üniversitesi de burada yer alıyor. Restore edilmiş Santralistanbul’u, Ayvat Bendi’nin doğal güzelliği ve Feshane’nin  kattığı renk çok daha fazlasıyla Eyüp ve çevresinin ne kadar büyük bir ihtişama ve faaliyet alanı zenginliğine sahil olduğunun somut örnekleridir.

Fatih

Her yıl sonbahar aylarında yapılan balık festivalleri ve sahildeki Eminönü balık ekmekçileriyle balığın en ünlü olduğu alanlardan biri de burasıdır.
Yeryüzünün merkezi sayılan Sultanahmet meydanı, anıtları ve tarihi mirasları sayesinde favori gidilmesi yerler arasına giriyor. İstanbul’un en önemli sembollerinden olan ve Bizans imparatoru 1. Jüatinyen tarafından inşa edilen Ayasofya, hem müze hem de cami olarak kullanılmakta. Et, süt, restoran ve lokanta gibi ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz için  bulunan Kadınlar Pazarına mutlaka uğramalısınız. At Pazarı olarak nitelendirilen sokakta ise bir çok kafe bulunuyor. Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Fener Rum Patrikhanesi, Tarihi Mısır Çarşısı, Ayın Biri Kilisesi, Fatih Camii, Kanlı Kilise ve bunun gibi görmeniz gereken harika alanlar, bu alanların verdiği geniş etkinlik imkanları Fatih’in ne kadar mükenmel bir yer olduğunu bir kez daha vurgulamamızı gerektiriyor.
Ayrıca eskiden hayvanat bahçesi ve konser alanı olarak kullanılan bugün ise içerisinde Tanzimat müzesinin de görülebileceği yürüş için oturup dinlenmek ya da sohbet etmek için harika bir alan olan, güllerle donatılmış Gülhane Parkı ve 1150 yıl önce 856 yılında kurulan ve Dünyanın en eski üniversitesi ünvanı taşıyan Konstantinopolis Üniversitesi de ilginizi çekecektir.
Bir Verimisyon yayınında daha sona geldik. İstanbul’un diğer ilçerlerini, diğer yakasını, diğer il ve ilçelerimizi, yurtdışındaki gezilecek, turizme uygun, tarihi, kültürel mirasları bulunan ve etkinlik seçeneklerinizin bol olduğu yerleri, kısacası dünyanın her noktasına değinmeye devam edeceğiz. Bir sonraki Verimisyon yayınında görüşmek dileğiyle…
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments