İstiklal’ den İstikbal’e …

12 Mart 1921 İstiklal Marşının kabulü

99 yıl önce uçuruma giden milletin hareket gücünü sağlayan destansı şiir ve kaleme alan üstün şair Mehmet Akif Ersoy.

 

Marş Nedir? İstiklal Nedir?

Kurtuluş anlamına gelen İstiklal kelimesi bir bölge insan veya canlının bulunduğu zor ve esaret durumundan uzaklaşma anlamını taşımaktadır. Marş insanları harekete geçirmek için coşkun şekilde söylenen ahenkli sözler olarak tanımlanabilir. Çeşitli şekillerde bestelenmiş halk, asker, taraftar gurupları tarafından söylenen yüzlerce marş vardır. Amacı grupların içsel duygularıyla hareket etmesini sağlarken düşman veya rakip üzerinde yıkıcı etki bırakmaktır. Bir nevi insanların psikolojik olarak en üst seviyede davranış gösterme potansiyelidir. İstiklal Marşı’mız olan bu destanda şanlı geçmişin izleri ile geleceğin ümidi ve hedefi saklıdır.
 

 

Neden Yazıldı?

Tarihi olarak belirtmek gerekirse 1. Dünya Savaşı’nda yenilen Osmanlı Devleti’nin yıkılmasıyla Anadolu’da Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı dirilme, karşı koyma hareketiyle ortaya çıkan uyanışın destansı şiiri. Tarihi olarak savaş neticesinde yenilen devletin yenen devletlerce pay edilmesi . Belli paylaşımlar üzerine mertçe ( göğüs göğüse) savaşın yerini ; sinsi sinsi , adım adım ilerleyerek çeşitli bahaneler öne sürerek istila ve esaret anlayışının yol açtığı süreç. Bu nedenle halkın uyanışına ve zafere olan etkisini, inancını artırmak , sarsıp birlik olmasını sağlamak için yazılmıştır. Çünkü marşın yazılma döneminde savaş aktif şekilde devam etmektedir. Batılı devletlerin sözde barış çağrısı ve anlaşma çalışmalarında da temsil edilen devletlerin marşı varken bizim marşımızın olmaması da fark edilmiş ve yazılmasına gerek görülmüştür.Devlet ve millet olma yolunda önemli bir adımdır.

 

     İşte böyle bir ortamda yok olmaya giden milletin hareket etme gücü gerekli. Ankara’da TBMM ‘nin aldığı karar ile ulusal marş yazılması için ödüllü yarışma açılıyor. 700 e yakın şiir yazılıyor bunları okuyan dönemin milli eğitim bakanı şiirleri beğenmiyor ve yazması için Akif’i iknaya uğraşıyor. Para ödülünü almamak ( bağış olarak kuruma aktarılıyor) kaydıyla Akif kabul ediyor. Akif’in şiir yazma ve hitabet etme yeteneği marş ile kendini gösteriyor. Aslında bakarsanız bu marş milletin dirilme gücünün temsili , harekete geçirme azminin kuvvetidir.

Ne Anlatıyor?

Her satırı derin manalar içeren, tüm vatanın fertlerine hitap eden, ülke sınırları dışında de esaret zincirini kırmaya çalışan toplumların işaret yıldızıdır. Korkma , derken Ergenekon Destanı’nı  Çatma, derken Alper Tunga ‘yı çağrıştırır gibidir. İlk sözünden son harfine kadar geçmişten günümüze millet olma ruhunu , bir olma duygusunu birlik olma , güçlü olma azmini görürüz.

 

Marşın Karakteri 

Mehmet Akif’in dilindeki bu sözcükler milletin azim ve kararlılığın sözcüklere yansımış halidir. Zira o dönemde bu savaşın kazanılması imkansız olarak görülmektedir.
Akif’ten bahsetmek gerekirse şahsiyeti terazi gibidir. Tartıda asla hata yapmaz. Üzerinde bir palto bile yokken onu zengin edebilecek miktardaki ödülü reddetmiştir. Yaptığı işin hakkını vermesi marşı yazarken uykusuz geçen geceler Tacettin Dergahı’nın duvarına yazılan satırlar bir milletin doğum sancısı, yaralı halkın son çırpınışıyla kendini hatırlama. Dirilmeyi hatırlama… 99 yıl önce ateş çemberinden geçmiş milletimizin bugünleri o insanların gayreti ve hürriyete olan aşklarıyla ulaşmışız. Bu vesile ile vatanın varlığı ve dirliği için çalışan başta şehitlerimiz ve gazilerimiz olmak üzere tüm insanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments