İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Bölümleri ve Kariyer Planlaması

2010 yılı kuruluşlu Izmir Katip Çelebi Üniversitesi, Izmir’deki en yenilikçi üniversitelerden biridir. Akademik kadro kapsamındaki altyapı başarısı da yeterli düzeyde eğitim verebileceğinin nihai göstergesi olarak öne çıkmakta.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nin Gücü

Kapsamında 2 MYO, 1 Yüksekokul, 3 Enstitü ve 13 Fakülte bulunduran İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, tercih konusunda oldukça zengin imkanlara sahip.

Son 10 yılda hızla gelişmekte olan devlet üniversitesi, Izmir Katip Çelebi Üniversitesi, devlet üniversitelerinin de vakıf üniversitelerinden geri planda kalmadığını en iyi şekilde göstermektedir.

Bir başka tercih nedeni ise konumu sayılabilir; Çiğli Izmir’ de yerleşkesi bulunan üniversite, okul dışı zamanlarda da Izmir ve çevresinde gezmek, kültürel faaliyetler gerçekleştirmek adına oldukça elverişlidir. Eğitimini çalışarak sürdürmeyi planlayan öğrenciler için de Izmir ve civarında yarı zamanlı iş seçenekleri oldukça fazladır.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Bölümleri ve kariyer Planlaması

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi bölümlerinden önde gelen bazı bölümleri ve mesleki kariyer alanlarını inceliyoruz. Buradaki bölümlerden daha fazlası da bulunmaktadır.

Uluslararası Ilişkiler Bölümü (Iktidadi ve idari bilimler fakültesi)

Bu bölüm Lisans derecesindedir ve eğitim süresi 4 yıldır. Dış politikayı ve uluslararası çalışmaları inceleyen, bu alanda müzakere, ekonomi, ticaret gibi dış ilişkiler üzerinde odaklanmayı hedefliyor olacaksınız.Bu alandan mezun olduktan sonra konsolosluklarda, Avrupa Birliği bakanlığında ve çeşitli devlet kurumlarında çalışabilirsiniz.

Türk Islam Arkeolojisi (Sosyal Ve Beşeri Bilimler Fakültesi)

Bu bölüm Lisans derecesindedir ve eğitim süresi 4 yıldır. Türk ve Islam medeniyetlerine ait miras niteliğindeki eserleri keşfetmek, korumak ve sahip çıkmak seklinde fayda sağlamayı hedefleyeceğiniz bu bölümden mezun olmanız durumunda ilgili devlet kurumlarında ve kültür ve turizm bakanlığı bünyesinde çalışabilirsiniz.

Türk Dili Ve Edebiyatı (Sosyal Bilimler Fakültesi)

Bu bölümün eğitim süresi 4 yıldır. 4 yılın sonunda mezun olunca ‘Türkolog’ ünvanına sahip olursunuz. Akademik kariyer şeklinde ilerleyerek okutman, akademisyen olabilirsiniz. Öğretmenlik sertifikası sahibi olabilirsiniz ve öğretmen de olabilirsiniz. Ve daha pek çok alanda başarılı bir kariyeriniz olabilir.

Turizm Rehberliği Bölümü (Turizm Fakültesi)

Bu bölümle amaç turizm alanında gelişmeyi, turizm alanının en iyi şekilde temsilcisi olmayı ve hatta kendi işini kurabilecek rehberler yetişirmektir. Bu alanın mezunlerı gelecekte turizm işletmelerinde, tur şirketleri ve organizasyonlarında çalışabilmektedir.

Tıp Alanı (Tıp Fakültesi)

Bu alanda tıp bilimi üzerine eğitimler alırsınız. Fakülteden mezun olmanız durumunda tıp doktoru ünvanına sahip olursunuz. Mezuniyet sonrası da eğitiminize uzmam doktorluk adına devam edebilirsiniz. Bu alandan mezun olan öğrenciler sağlık kuruluşlarında çalışabilirler. Yurtiçinde ve yurtdışında çalışma imkanları bulabilirler. Ayrıca akademik kariyer de hedefleyebilirler.

Tarih (Sosyal Bilimler Fakültesi)

Tarihsel süreçteki gelişmeleri araştırmayı, anlamayı ve aktarmayı hedefleyeceğiniz bu bölümde mezun olup tarih öğretmenli olabilirsiniz. Ayrıca akademik eğitiminiz sayesinde de araştırma görevlisi, okutman ve uzman olarak kariyer hedeflemesi yapabilirsiniz. Mezuniyet sonrası tarihçi ünvanına da sahip olacaksınız.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Turizm Fakültesi)

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü, mutfak, yemek, sunum ve mutfak sanatlarına dair ne varsa akademik eğitimi o yönde alarak profesyonelleşeceğiniz bir bölümdür. Yiyecek ve içecekler hakkında daha ileri düzeyde bilgilere ulaşabilecek ve yaratıcılığınız ile yeni sunumlar keşfedebileceksiniz. Bu alandan mezun olduğunuzda ise; mutfak şefi, aşçı, yönetici, ürün geliştirici gibi unvanlara da sahip olabilirsiniz. Bu bölüm mezunları, restoran, turistik gemi, otel gibi alanlarda ve mutfağın bulunduğu her yerde iş imkanına sahiptir.

Elbette daha fazla bölüm içermektedir. Izmir Katip Çelebi Üniversitesi Bölümleri, alacağınız eğitimin ne kadar üst düzeyde olduğunu fazlasıyla kanıtlayabiliyor.
Bu üniversiteyi tercih etmeniz için de oldukça önemli bir sebep sayılabilir. Bir üniversitenin tercih alan sayısı ve çeşitliliği ne kadar fazla ise, o kadar fazla çeşitte kitlelere, üniversiteli adaylarına hitap etmektedir.

Katip Çelebi Üniversitesi Yatay Geçiş

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Yatay Geçiş

Her üniversitede olduğu gibi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Yatay Geçiş imkanını da öğrencilerine sunmakta. Her yatay geçişin bazı şartları da vardır. Bu şartları yerine getirerek başvuru yapan öğrencilerin yatay geçiş talepleri değerlendirilir ve sonuçlar sistem üzerinden öğrencilere bildirilir.

Her şeyden önce yatay geçiş değerlendirme sürecinin daha kolay geçmesi için başta gelen şart, not ortalamasının yüksek olmasıdır. Yatay geçiş sürecine geçmeye niyetiniz varsa not ortalamanızı yüksek tutmanız gerekir. Diğer koşullar, şartlar ve başvuru esaslarını, başvuru dönem aralığını da üniversitenin web sayfasından takip etmenizde ve duyurular ekranındaki haberleri kaçırmamanızda fayda vardır.

Sizler de bu yayınımız hakkında görüşlerinizi aşağıya yorumlayabilirsiniz.
Dilerseniz; Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi yayınımızı da ziyaret edebilirsiniz.
Bir sonraki yayınımızda yeniden görüşmek üzere…

Yorum Ekle