Kelebek Gibi…

Sayılı günlerin habercisidir. Baharın bekçisi olan bu canlı kısa hayatıyla bilinir. Diğer böcek türlerinden farklı yanı uçuşundaki ahenktir. Havada seke seke uçar. Renk renk çeşit çeşittir. Çiçeklerin özündeki vitaminlerle beslenirler.

 

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

İnsan Benzerliği:

Onlar bu evren üzerindeki insanın yaşamsal simgesidir. Evrenin yaşı göz önüne alındığında insanın yaşı kadar, bir yılda sayılı gün yaşar gider. İnsan onlar gibi renk renktir. Desen desen, diyar diyar. Kimi yakalanıp koyulur fanusa, kimi mumya yapılıp yerleştirilir müzeye. Kimi sıkışıverir bir lambanın kenarına. Kimi ezilir insanların avucunda. Diyorum ya hepsi insandır.

 

Pervane:

Işığa aşıktırlar. Karanlık kayboluştur. Ölüm uğruna koşarlar ateşe. Işık saçan her nesnenin etrafında yığın pervane olur dönerler çevresinde ve yok olurlar. En yakın olmak için yakıverirler kendilerini…. Işağa sarıldıkça diğerlerine gölge ederler. Toplandıkça kendileri yandığı gibi başkalarının da ışığını kapatırlar. Aşık oldukları şey başkalarının geleceğine engel olur… Başkalarını karanlığa iterken kendilerinin en fazla ışığı kapma telaşıyla yok olurlar.

 

Mum eski çağların aydınlanma sembolüdür. Kandil kelimesi kutsal gecelere ismini burdan verir. Zira o gecelerde minarelerde yakılan kandiller geceyi aydınlatır, evlerde yananlar uzun ikram ve bereketi anlatır. Bu gecede insan pervane olmalıdır. Yanan mumun etrafındaki kelebek gibi kendini yakmalı ruhani olgunluğa ulaşmalıdır insan.

 

İşlerimizde de böyle üç kuruş para kazanıp ekmeğimizi evimize götürmek için çırpınıp duruyoruz. Bazen hayatımızı feda ediyoruz. Bazen bedenimizi kullanılamaz hale getiriyoruz.

 

Hayatımız:

Şimdi asıl meselemiz olan aydınlamaya gelelim. Günümüz de bu işlevi sağlayan şey ampül. Onun altındaki enerji elektrik veya pil. Bir düşünün elektrikler kesilince yönünü kaybetmiş gibi oluyoruz. Bir kelebek gibi durgun ve korkak hareketlerle arayıp duruyoruz ışığı… İşte ışık gerçek anlamda arayıştır. Işık karanlıktan kurtuluştur. Bu yüzden insanlar hangi çeşit olursa olsun yanan her varlığın ardında sıraya girer. Bu yüzden medeniyet yanan bir alevdir. Bu yüzden olimpiyatlarda sembol olarak ateş taşınır. Aydınlık gelecek içinde insanlar bazen kendilerini yakarak meşale olarak geleceği aydınlatırlar. Kelebek olup ateşe koşarken bazen yanarak çevresine ışık olurlar. İnsanlık geçmişi karacahil ile aydın çatışmalarıyla doludur. Genellikle feda olan aydınlıktır. Fakat yok olsa da bu gün onları açtıkları yolları oluşturdukları teorileri çizdikleri ufukları görebiliyoruz. Bilim için verilen çabanın nimetlerini yiyoruz. Şöyle düşünün dünyanın yuvarlak olduğunu söylediği için idam edilen bir insan geleceğe kendini yakarak ne güzel bir ışık olmuştur. Bu gün bu öğreti ile dünyayı daha doğru bir şekilde anlayıp üzerine koyduklarımızla başka çalışmaların ardından gidiyoruz. Bilginler oluşturdukları yöntemler ile mumun etrafında dönerken ateşe en yakınken cayır cayır yanarken bize yol öğrettiler. Ufuk oldular. Onlara çok yakın olanlar onlarla beraber yandı. Işığını görüp faydalananlar başka dünyalara yelken açtı.

 

Biz günlük ölümlerle geleceği planlarken kelebek misali yaşamaya devam ediyoruz. Hepimizin içinde ışığa ulaşma isteği var. Önemli olan ışığın ne olduğunu belirlememiz. Kimisi için para, kimisi için aşk, kimisi için sevgili, kimisi için bilim, kimisi için telefon, kimisi için ekmek…

 

Sonuç:

Şimdi oturduk evimizde pervazlara konacak kelebekleri bekliyoruz. Hayat o kadar tuhaf ki burnunun dibindeyken farketmediklerimizin özlemiyle dert pervanesi olduk. Dışarının özlemiyle yaşıyoruz. Saklandık duvarların arkasına bekliyoruz. Bitsin gitsin bu zor günler diye… Kaybettiğimiz şimdinin ve kaybedeceğimiz geleceğin korkusuyla ölümün belki de kıyısında  gün sayıyoruz. Hayatımız sıkıştı bir köşeye… Aydınlık lambamız oldu… Döne döne sabahlıyoruz… Ufkumuz evin tavanları arasına sıkışıp kaldı.Hayallerimiz camların ardında. Vurup duruyoruz kafamızı…Böyle böyle kelebek gibi ışığını bekleyen bedenler ile mumun pervanesi olurken güzel günler yaşamamız dileğiyle.

 

guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
HürPost
HürPost
Nisan 14, 2020 17:55

Çok güzel ve değerli bir anlatım aynen dediğiniz gibi insan oğlu genelde elindekilerin değerini hep kaybedince anlamıştır düşünsenize bir gün dışarı çıkmak senin için çok önemli olacak deseler kim inanırdı neyse buna da şükür diyelim dikkatli olalım çok teşekkürler.

Rıza Yıldız
Rıza Yıldız
Nisan 14, 2020 18:05

Elimizdekilerin kıymetini neden bilemiyoruz? Nedir bu Hep daha fazlası hırsı? böyle bir yaziya yer verdiğiniz için çok teşekkurler.

Süleyman
Süleyman
Nisan 14, 2020 20:10

Dünyanın özelliği herhalde herkes için aynı doyumsuzluk

Süleyman
Süleyman
Nisan 14, 2020 20:11

Evet şükür 🙏

önder okay aykes
önder okay aykes
Nisan 14, 2020 20:18

Doyumsuzlukta var tabi ama asıl sorun sonun ne olacağı %100 kanitli sekilde belliyken, gidecegimiz yer belliyken yapilan biçok akilsiz iş, usulsuz davranıs bir büyük mantık hatası degilmidir. Butun bunlara uzuluyorum. Ama yazarlarinizi tebrik ederim yazilarinizi begeniyorum.

Ömer Sızan
Ömer Sızan
Nisan 14, 2020 20:26

Merhaba İbrahim. Verimisyon guzel olmuş. tebrik ederim. Kelebek gibi demisken, Kelebek etkisi hakkinda da bir şeyler yaz bence. Iyi çalişmalar

Süleyman
Süleyman
Nisan 14, 2020 20:36

Teşekkür ederiz. Beğenmenize sevindik. Doyumsuzluk doğuştan gelen bir öğreti gibi. Çoğunun özentiye dayandığını düşünüyorum.

Süleyman
Süleyman
Nisan 14, 2020 20:38

Ekonomi konusundan bahsediyorsunuz sanırım. İleride bu tür yazı çalışmalarımız olacak. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Becerikli Kadın
Becerikli Kadın
Nisan 14, 2020 21:50

Kelebeklerle insanoğlunun bu benzerliğini hiç düşünmemiştim. Oysa ne çok benzermişiz. Tespitleriniz beni çok etkiledi. Bakış açımı geliştirdi. Harika bir yazı… Ve kendi adıma aydınlandığımı hissediyorum. Bunun için teşekkürler.

Süleyman
Süleyman
Nisan 14, 2020 22:34

Beğenmenize sevindik. Bir şeyler katabiliyorsak düşüncelerinize mutlu oluruz. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Murat
Murat
Nisan 15, 2020 17:06

"Şöyle düşünün dünyanın yuvarlak olduğunu söylediği için idam edilen bir insan geleceğe kendini yakarak ne güzel bir ışık olmuştur." Tam olarak bittiğim noktaydi burası. Ben böyle bir yazı okumadım öyle güzelki psikolojik olarak midir bilmiyorum ama kendimden geçip gittim. beni aldı başka yerlere götürdü. Elinize sağlık, yeni yazılarınızı mutlaka takipteyim.

Yurdagül Çelik
Yurdagül Çelik
Nisan 15, 2020 18:13

Meditasyonlarımda ben de mumu çok kullanırım…

Süleyman
Süleyman
Nisan 15, 2020 18:16

Ender yorumunuz için teşekkür ederiz. Beğenmeniz bizi mutlu etti.

Süleyman
Süleyman
Nisan 15, 2020 18:18

Bu gün farklı amaçlar için kullanıyoruz. Geçmişte farklıydı. Yorumunuz için Teşekkürler

Fehmi Aydın
Fehmi Aydın
Nisan 15, 2020 18:34

Merhaba yeni makale ne zaman yayınlanıcak? Bu arada Bu makale gayet hoş. İyi çalışmalar.

Süleyman
Süleyman
Nisan 15, 2020 19:02

Teşekkürler. En kısa zamanda hazır olacak

Özgür Timuçin
Özgür Timuçin
Nisan 15, 2020 20:08

İyi akşamlar. Yeni yazınız harika gerçekten. Keyifle okudum. Verimisyon Salim sadri kudret serisi için yeni çalışma varmı?

Süleyman
Süleyman
Nisan 15, 2020 20:15

Sanatçımız ürün çıkardıkça paylaşımda bulunuyor. Özgür bırakıyoruz.😄 Umarız en kısa sürede yayımlarız.

ERDI
ERDI
Nisan 16, 2020 08:04

Merhabalar Bu Güzel Anlatım icin Yazan Kişinin elinize sağlık yerinde anlatım olmuş elimizdekilerin değerini bilmemiz gerekirken onları yok ediyoruz bilginiz herkes için bir anlam kazandirir yeni çalışmalarınızı bekliyoruz verimisyon ailesi 🙂

Süleyman
Süleyman
Nisan 16, 2020 10:49

Teşekkür ediyoruz. Beğenmeniz bize güç veriyor