Kolonya, Maske ve Eldiven

Günümüzde en çok aranan fiyatları yüzde bin artış gösteren üç ürün. Bu günkü yazımda bu konuları ele alacağım.

 

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Maskeliler

Maske; yüzü dış etkenlerden koruma görevi üstlenen herhangi bir malzemeden yapılmış örtü. Maskelerin gelen kullanım amacı tanınmamak. Daha bir kaç ay önce yine gündeme gelmişti. Joker adlı filmin yapacağı sosyal etkiden dolayı tüm dünyada haber olmuştu. Günler geçti şimdi başka bir yönüyle gündemimize geldi. Aslında yine işlevini yitirmedi, aynı görevi virüse karşı yapıyor. Böyle adının çok duyulması ihtiyaç olarak görülmesi ve haberlerde insanların yüzünde bulunması. İhtiyaç değilse bile gördükçe alma isteği doğuyor. Sürü psikolojisi gibi sokakta maske ile dolaşan insanları gördükçe kendimi çıplak hissediyorum. Garibanmışım duygusu ile hırpalanıyorum.
Yumurtadan yeni çıkmış civciv gibiyim aslına bakarsanız. Üç-dört günde bir ihtiyaçlarımı karşılamak için çıktığımda bu his uyanıyor. Öyle ki bu civciv paytak paytak yürüyor bir çok şeyi ilk defa görüyor duygusuyla dolaşıyor. Tabi maskesiz oluşum da farklı renkte bir civciv havası veriyor… Bütün gözler üzerimde bir terslik yapacak kötü çirkin yavru iması var… Bu durum yanlış anlaşılmasın. Zira dikkat ediyorum sosyal mesafemi koruyorum.

 

Eldivenliler

Farsça bir sözcük ile birleşerek oluşmuş eli korumak için herhangi bir malzemeden yapılan koruyucu.
Yine bileşenleri ile revaçta bir ürün şu sıralar piyasada bulunsa da kendisi muhteşem üçlünün baş aktörüdür.

 

Aslında sürekli kullanılan bir üründü. Gerek iş alanlarında gerek temizlikte gerek pis işlerde… Şimdi yine aynı sebep ile bütün insanlığın elinde. Sokaklar 40’lı yılların narin naif insaları gibi herkesin elinde eldiven var. Her yerde her şeyde virüs var algısı ile saldırdık raflara, alabilenimiz aldı ama çoğunun eli boş kaldı. Çok dayanıksız ve basit bir ürün. Ben de çıkarken giyiyorum kuşanıyorum savaşa gider. Hissiyatım şöyle oluyor Battal Gazi efsanesi ile büyümüş biri olarak. Ellerime asit dökülmüş fakat ustalar ellerime demir pençe takmış. Artık sokaklar virüsler düşünsün. Bu pençeler ile dünyayı virüsten arındıracağım. Tabi bu durumlar aile ve toplum baskısı ile oluştu. Virüs bir düşman ve zırhımızı giymeden çıkmıyorum. Bu önlemler abartılsa da gerekli, yoksa önlemleri almadan evden çıkamıyorum çıksam eve giremem. Evdekiler çıkmıyorlar ve dışarıda yağmur yerine virüs yağıyor tavrındalar. Bazen balkondan bakınca uçuşan tozları virüs gibi görüyorlar. Bu virüs geçecek ruh sağlığımız bozulacak. Ama bizimki önemli değil hasta olursak hastahaneye düşersek…(Allah korusun) Bizimle uğraşan sağlık çalışanlarının psikolojini düşünemiyorum. (Bu yazı şikayet değildir. Anlama ve yorumlamadır.)

 

Kolonyalılar

Muhteşem üçlünün en değerlisi bence. Kültürel öğemiz olmuş güzel koku.
Şu virüslü durumun en çok arananı belki de bir ara bittiydi. Şimdi her yerde var tabi bu da zamlardan nasibini almış. Eve gelen misafirin eline kolonya tutmak ne kadar güzel bir gelenekmiş. Geleni temizliyoruz aslında. Şu sıralar misafir de kabul etmiyor ve kendimizde misafirliğe gitmiyoruz. Bir ara insanlar kolonya kokuyordu otobüslerde hala öyledir umarım.

 

Doktorlar hijyen kurallarına uygun davranmamız gerektiğini belirtiyorlar. Kolonya maske ve eldiven yerine sosyal mesafe ile önlem alınması gerektiğini vurguluyorlar. Onlar işin uzmanı onlara güvenimiz tam. Onlar bu daha önce de olduğundan daha fazla süreçte minnet duyulacak insanlar.

Gerçek Koruyanlar

İşi gereği çıkmak zorunda olanlara sağlık diliyorum. İnsanlarımız için hayatlarını ortaya koyan doktorlarımıza çok çok çooooook teşekkür ediyorum. Şimdiye kadar zaten yükleri ağır görevleri zordu. Sorumlulukları fazlaydı. Canımız onlara emanetti… Şimdi bir savaş cephesinde vatan savunması yapan askerden farksızlar. Siper hep dolu olmalı, mermisi hiç bitmemeli, morali bozulmamalı ki bu savaşı kazanasınlar. Biz de onlara ancak önerilerine uyarak yardımcı olabiliriz. İşlerini rahatlatırız. Unutmayın onların da ailesi var… Lütfen kurallara uyalım. Tüm doktor ve sağlık çalışanlarına kolaylıklar diliyorum.
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Beyhican Güney
Beyhican Güney
Mart 27, 2020 18:08

Oldukca bilimsel bir calışma olmus. güzel yorumlama

Özgür Akın
Özgür Akın
Mart 27, 2020 18:10

Bilgilendirici ✍��

Unknown
Unknown
Mart 27, 2020 18:19

Hissettiklerimize yasadıklarimiza tercüman olmuş yorumlarınız👏👏

Unknown
Unknown
Mart 27, 2020 18:47

Çok başarılı olmuş… Tebrik ederim 🙏🏻
Tedbirli olalım
#evdekal

verimisyon
verimisyon
Mart 27, 2020 19:05

Tesekkurler unknown yorumun bizim için cok değerli.

verimisyon
verimisyon
Mart 27, 2020 19:06

Teşekkürler

verimisyon
verimisyon
Mart 27, 2020 19:06

Özgür merhaba. Yorumun için teşekurler.

verimisyon
verimisyon
Mart 27, 2020 19:07

Yer yayin metnimizde bilimsellik modunda bulunmaya özen gosteriyoruz. yorumun için tesekkurler.