Kuantum Bilgisayarlar

Hoş geldiniz. Bu yayının konusu Kuantum bilgisayarlar. Kuantum bilgisayarların nasıl çalıştığı, kullanım alanları, özellikleri ve işlevleri neler ? Günümüzde kullanılan klasik bilgisayarlardan ne kadar farklı ? Tüm bunlardan kısaca bahsetmek istiyoruz. Merak etmeyin, giriş paragrafını fazla uzatmadan, yabancı kavram ya da terimlerle ve tarihçe gibi detaylarla sizleri yormadan, yalın bir şekilde, en anlaşılır haliyle gelin birlikte bakalım kuantum bilgisayarlar neymiş;

Kuantum Bilgisayar; kuantum mekaniği kullanarak klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı ve verimli işlevselliğe sahip olurken, birçok işlemi aynı anda gerçekleştirecek işleve de sahiptir. Örneğin; Bir öğrenciyi kuantum bilgisayara benzetirsek, ders arası molaya çıkarak yemek yiyip su içen, derse girip hem dinleyip hem de notlar tutan, ayrıca önündeki kitabı okuyarak diğer konuya hazırlanan, sınava giren ve sözlüye kalkan bu öğrencinin tüm bu davranışları sırasıyla değil de aynı anda yapabilmesi durumu eşittir kuantum bilgisayarı benzetmesi diyebiliriz.

Peki Klasik Bilgisayar İle kuantum Bilgisayar arasında Ne Fark Var?

Hepimizin kullandığı klasik bilgisayarların çalışma biçimi 0’lar ve 1’lerden oluşan diziler şeklinde veri topluyor, bu veriler her 0’da ve her 1’de bulunan bit’ler sayesinde fotoğraflar, videolar, yazılar ve birçok içeriği ekranında görüntülüyor.

Oysa kuantum bilgisayarlarda daha farklı  çalışma prensipleri ortaya çıkıyor; hem 1 hem de 0 değerindeki bu prensip gibi mesela ya da aynı anda bu iki değeri de alabiliyor olması gibi. Tabiki bu kadar basit değil. Çünkü bu çalışma prensiplerindeki verilerin depolanması klasik bilgisayarda “bit” birimi ile, kuantum bilgisayarlarda ise “kübit” birimi ile gerçekleşir. İki birim arasınsa işlev,hız ve düzey farkları da mevcuttur. Wall Street’ in yaptığı bir araştırmaya göre; kuantum bilgisayarları kullanılarak yakıt tasarrufu sağlayacak dizaynların oluşturulabileceği kanısı ortaya çıkıyor. 2015 yılında ise Google D-Wave 2X sistemleri ile yaptığı çalışmalarla kuantum bilgisayarların, klasik bilgisayarlardan maximum 100.000.000 daha hızlı çalıştığını test ettiklerini ortaya koymuştu. Konuya cehaletten uzak biçimde yaklaşmak amacıyla bu sıkıcı istatistikleri de geçtiğimize göre artık konunun daha rekli boyutuna geçelim.

Kuantum Bilgisayarlar Tam olarak Yaşamımızı Nasıl Etkileyebilir?

  •  Yapılan tüm araştırmalar kolaylıkla sonuca giderken, araştırma süreci kısalacak ve sonucun doğruluk payı kesinata dayanacak.
  •  Dünyadaki tüm nesneler kazasızca haraket etme ya da çalısabilme özelliği kazanacak.
  •  İş kazalarından kurtulabiliriz.
  •  Hava durumu gibi sel ve deprem felaketleri gibi olaylar daha fazla doğruluk payı ile tahmin edilebilinecek.
  •  Daha fazla yaşayacağız! (Bu teori, günümüzde bir işi yapmakla harcadığımız zamanın gelecekte kuantum bilgisayarları sayesinde harcanmayacağı ya da en az seviyede harcanacağı ve harcanmayan zamanın da bonus ömür olması şeklinde açıklanabilir. )
  •  Daha fazla nesne akıllı ve etkileşimli hale gelecek entegre sistemlerin sayıları artacak ve  sonsuz yenilik hayatımızda yer alacak. Peki sizin bir kuantum bilgisayarınız olsaydı neler yapardınız? Nasıl kullanırdınız? Aşağıdaki yorum bölümüne mutlaka yazın. Ayrıca hemen alta Youtube’daki bir videoyu sizlere kuantum bilgisayarın geleceğimizi nasıl etkileyeceği konusunda fikir vermesi amacıyla ekledik. ( Video Türkce değil.)

 

Fakat, kuantum bilgisayarların çalışması 20 milikelvin derecelik bir ortamın oluşmasına bağlı. Bu da Uzaydan 250 kat daha soğuk derecelere varmakta. Bir makale yayınının daha sonuna geliyoruz, özellikle bu konunun zorluk seviyesi oldukça yüksekti, bu yüzden anlayamadığınız noktalar olduysa aşağıdaki yorum bölümüne yazabilir,ya da buraya tıklayarak facebook sayfamızdan da bizlere ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yayında görüşmek dileğiyle.

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Adsız
Adsız
Şubat 20, 2020 21:24

İnsanın olmak istediği şey�� çoğu zaman patronun beklediği

verimisyon
verimisyon
Şubat 21, 2020 06:27

olabilir.