Bedensel Aşktan Öte : Kürk Mantolu Madonna

Türk edebiyatının zirve eserlerinden biri… Sabahattin Ali’nin kaleme aldığı eşsiz eser; Kürk Mantolu Madonna.
Bu eseri diğer bütün eserlerden farklı kılan bir şey var. Aşkı anlatan bu kitap gerçeklikle hayal arasına sıkılmış ideal aşka pencere açıyor. Bir aşk romanından ne beklersiniz? Satır satır vıcık vıcık aşk mı? Aşkın için neler yapabilirsin? Aşk bildiğimiz şekilde bir şey mi?
Bu sorularınızın hepsine bir cevap…

Kürk Mantolu Madonna Kimdir?

Yazar öyle müthiş iki karakter oluşturmuş ki bu kadın ben olmalıyım diyen bayanlar ve bu erkek ben miyim, ben de böyle olmalıyım diyen insan. Eser baştan sona değerleri irdeliyor. Kadın olmanın verdiği insanlık fıtratını. O kadın bütün kadınların kendi zihinlerinde oluşturduğu ideal kadın… Bağlanmayan, köle olmayan , minnet duymayan, kendini koruyan bir kadın… Böyle yaşantı var mıdır? Olmalı mıdır?

Raif Efendi?

Romanda anlatılan bu karakter ülkemizdeki insan tipini çok iyi yansıtıyor. Yaşayacağını yaşayıp kenara çekilmiş tüm dışlanmaları ile susmuş ezilmiş bir birey. Okudukça gençliğimde böyle idim… Sonum nasıl olacak? Merakınıza yer veriyor.
İnsanların hayallerini ne yakabilir? Ölüm gerçekten ayrılık mıdır?

Anlatılmak İstenen Nedir?

Kadın-erkek ilişkisinde eksik olan duyguya değiniyor ideal aşk profili çizerken bedensel ilişkiden uzak efsanevi bir dünya ile Kerem ile Aslı gibi sarıp sarmalıyor… İnsanlar birbirlerinden farklıdır ;aynı  dünyada aynı hedefe aynı duyguda olsa bile.  Onları bir arada tutan aşk ,sevgi , fikir değil saygıdır vurgusu yapılıyor.
 Baştan sona kişilik abidesi olarak sunulan insanlar zamanı değiştirmeye and içmiş gibi sunuluyor insanlığa… Okumanız dileğiyle. Okumak yola çıkmaktır.
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments