Lingvo Internacia Yani Dünyanın Ortak Yapay Dili Esperanto Ayrıca Mutlaka Öğrenilmesi Gereken Diller Üzerine Öneri

Uzun bir başlık ardından yayına hoş geldiniz.
Hepimiz dünyada en çok konuşalan İngilizceyi ortak dil olarak biliyoruz. Aslında bu bilgimiz yanlış sayılmaz. Ancak dünyanın yapay resmi ortak dili Esperanto olarak belirlenmiş ve herkesin kolayca öğrenebilmesi amacıyla yalın gramer yapısı ve basit kurallarıyla oluşturulmuş bu dil, sonralarında sömürgeler, yetkiler ve hakimiyet kavramlarının gazabıyla ortak dil olma özelliğinden bilinmeyen dil olma özelliğine kadar gerilemiş vaziyette.

Dilerseniz Biraz da Esparanto Özelliklerinden Gidelim.
Pratikte yüz yıldan fazla kullanılmış olan bu dil, Leh göz dokturu Ludwik Lejzer Zamenhof tarafından 1887 yılında oluşturulan yapay bir dildir. Yapay diller arasında en çok bilinen dil olma özelliğine sahip Esperanto yapısı ve kuralları 1905 yılında yayımlanan Esperantonun temelleri kitabında yer almaktadır. Rusya, Arjantin ve Kanada gibi birçok ülkeye yayılan bu dil daha sonra siyasi ve askeri gelişmeler, savaş dönemleri ve propaganda gibi olaylarında etki gösterdiği dönemlerde popülerliğinden arınmış ve bu dilin varlığından haberi olmayan nesiller yetişmeye başlamış. İnternet etkileşiminin arttığı günümüzde ise Esperanto tekrardan dikkat çeken bir hale gelse de günümüz ve ilerisi için umut verici bir ilgiye sahip değil.
Bu dili hala kullanan az sayıdaki insanın dünyanın çeşitli bölgerine yayılmış olması ve dili öğreten az kaynak olması sebebiyle dilin bilinirlik düzeyi de aynı oranda düşmeye devam ediyor. Az sayıda kaynaklardan biri de sosyal medya sayfaları ve internet sitelerindeki Esperanto Türkiye gruplarıdır. Saygıyı, hoş görüyü, eşitlik ve adillik ilkesini, hiç bir ülkeye ait olmadığı için herkesin ortak ve evrensel dili olmayı tema edinen bu dil ayrıca diğer dillerden oldukça kolay ve kısa sürede öğrenilebilir.

Mutlaka Öğrenmeniz Gereken Dünya Dilleri
İngilizce; Kuşkusuz ingilizceyle ilgili olsun olmasın her iş ilanının altında İngilizce bilgisi şartı aranan bu çağda İngilizce bilmek ihtiyaçtır.
İspanyolca; Çoğu internet sitesi “hangi dili öğrenmeliyim?” konulu makalelerinde İspanyolca dilini öncelik sırasına göre 4. veya 5. sıraya yerleştirmiş durumda. Fakat bizim için bu dil çok daha büyük öneme sahip; ABD ‘ nin 2. dili olarak İspanyolcayı kullanıyor olması, İspanyolca’nın Türkçe gibi yazıldığı şekliyle okunması ve kolay öğrenilebilme şekli, ayrıca tüm dünyada ve pek çok sektörde hem geçerliliği hem de aranma düzeyinin yüksek olması bu dilin ne kadar büyük öneme sahip olduğunun yeterli sebeplerindendir.
Almanca; Son dönemlerin parlayan yıldızı Almanca, dünyada 100 milyon kişi tarafından anadil olarak konuşuluyor. Bu sayıya 2. dili olarak öğrenenler ve ögrenme aşamasında olanlar da eklendiği zaman dilin ne kadar büyük öneme sahip olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca Almanya ekonomisinin büyüklüğu ve Almanca dili bilen birinin çalıştığı alanda diğer dilleri bilenlerden daha fazla maaşla çalıştığını da görebiliyoruz.
Çince; 955 milyon kişi bu dili anadili olarak konuşuyor. Çin’in kalabalık nüfusu sayının bu kadar çoğalmasında en başta gelen etken. Ayrıca diğer bir etken ise Çin’ in gelişmiş üretim potansiyeli ve dünya pazarına yayılmış glabal pazarlama başarısı olarak nitelendirebiliriz.
Japonca; Dünyanın en büyük 3. ekonomisine sahip teknoloji devi Japonya, bilim alanındaki başarılarıyla da sürekli gündemde kalmayı başarmış durumda. Bu ve benzeri etkenler Japonca dilinin önemini günden güne arttırmakla birlikte dilin zorluk düzeyinin yüksekliği de gözümüze çarpmıyor değil.

Neden Yabancı Dil Öğrenmemiz Gerekiyor?

  •  Daha sosyal ve kültür düzeyi yüksek bir çevre ve yaşam
  •  İşverenlerin aradığı kişiler olmak
  •  İş başvurusu sırasında şartlardan en önemlisini yerine getirmiş olmak
  •  Daha rahat terfi alabilmek
  •  Dünya genelindeki daha büyük ve yabancı eserlere erişebilmek
  •  Hafıza, beyin ve öğrenme yeteneğinin gelişmesi, bakış açınızın gelişmesi, ufkunuzun açılması gibi daha bir çok sebep dil öğrenmenin önemini fazlasıyla vurgulamakta.

Yabancı diller ile ilgili bir sonraki makalemizde yeniden görüşmek umuduyla. Buradan müjdesini verelim; ilerleyen tarihlerde ekip çalışmaları neticesinde verimisyon.com ‘da yabancı dil eğitimlerimiz de yer bulacak. Ayrıca siz hangi dili öğreniyorsunuz? Ya da öğrenmek istiyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümüne yorumunuzu yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz.

 

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Süleyman
Süleyman
Şubat 19, 2020 19:53

Biligilendirici

verimisyon.com
verimisyon.com
Şubat 19, 2020 20:01

Unknown yorumun bizim için çok değerli, yorumun adına teşekkürler.

Adsız
Adsız
Şubat 20, 2020 15:21

İnsanlık için değerli bir konu

verimisyon.com
verimisyon.com
Şubat 20, 2020 15:40

kesinlikle değerli